Soma'da yaşamını yitiren işçi sayısı 284 oldu
İşte maden ocağında yaşanan son gelişmeler:

09:00 Soma'daki maden faciasında 65. saate girilirken, günün  aydınlanmasıyla arama kurtarma ekiplerinde hareketlilik arttı. Soma'daki maden sahasında gece boyunca çalışmalarını sürdüren arama  kurtarma ekiplerinin sayısı, günün ışımasıyla birlikte arttı. Çok sayıda ekip  maden sahasında bir araya gelerek, çalışmalara başladı. Kurtarma ekiplerinin, etkisi azaldığı bildirilen yangının söndürülmesiyle henüz ulaşılamayan iki galeriye girmesi ve buradaki işçileri  madenden çıkarması bekleniyor. Maden sahasında kurtarma çalışmalarının daha rahat yürütülmesi  amacıyla güvenlik önlemlerinin bugün daha da arttırıldığı gözlendi. Alınan  önlemler kapsamında işçi aileleri ve gazetecilerin ocak girişlerinin bulunduğu  alanda belli bir noktaya kadar girişlerine izin verilirken, ilgisiz kişilere ise  izin verilmiyor.

07:00:  Maden ocağının önüne çok sayıda asker konuşlandı.

Ocağın önündeki bölgede bulunan vatandaşlar, gazeteciler ve yardım derneklerinin görevlileri uzaklaştırıldı. Maden ocağına gelen askerler, çevrede geniş güvenlik önlemi aldı. Bu arada arama kurtarma çalışmaları da sabaha kadar devam etti. Madendeki işçilerin çıkarılması çalışmaları sürüyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın önümüzdeki saatlerde yeni bir açıklama yapması bekleniyor.

 BAKANDAN SON AÇIKLAMA

01:50: Enerji ve Tabii Kaynakla Bakanı Taner Yıldız, maden  kazasında ölen işçi sayısının 284'e yükseldiğini bildirdi.

Yıldız, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar ile gazetecilere  yaptığı açıklamada, maden ocağındaki kurtarma çalışmalarının devam ettiğini  belirtti. En son açıklamadan bu yana bir işçinin daha cenazesine ulaşıldığını  dile getiren Yıldız, bununla birlikte olayda yaşamını yitiren işçi sayısını 284'e  yükseldiğini kaydetti.Yaşamını yitiren işçilerden 6'sı için henüz hiç müracaat yapılmadığını  hatırlatan Yıldız, yakınlarına ulaşamayan ailelere, Başbakanlık AFAD Mobil  Koordinasyon Merkezi yanında kurdukları birime başvurmaları çağrısını yineledi.Yıldız, çalışmaların aralıksız süreceğini dile getirerek, "Bu gece  sabaha kadar da çalışmalar devam edecek. 3 ayrı vardiya grubuyla karbonmonoksit  seviyesinin düşüyor olması, çalışmaları daha da rahatlatacaktır diye düşünüyoruz"  dedi.Çalışmaların sağlıklı bir şekilde yürütülmesinde işçi yakınlarının  tutumunun büyük katkısı olduğunu vurgulayan Yıldız, şöyle konuştu:"Tabi bu arada bizim dokusu, yapısı sağlam insanımız bir kez daha  kendini burada göstermiş oldu. Özellikle işçi kardeşlerimizin yakınlarından  göstermiş oldukları metanetten, sükunetten ve tevekkül yapılarından dolayı da  kendilerine minnetlerimizi, şükranlarımızı sunuyoruz. Çünkü, bu çalışmaları  kolaylaştırdı diye arkadaşlarımızla yaptığımız teknik çalışma toplantısında bir  kez daha bu karara vardık. Özellikle o sükunetlerinin karşısında hep beraber  tekrar minnetlerimizi ve teşekkürlerimizi sunuyoruz.

"Kimsenin gözünün yaşına bakacak halimiz yok"
Bakan Yıldız, bununla birlikte hiç kimsenin, kazanın sorumlularının  bulunarak gerekli işlemlerin yapılmasından tereddüt duymamasını isteyerek,  şunları kaydetti:
   
"Biliyoruz ki, 77 milyonun gönlü, kalbi burada atıyor. Herkes müsterih  olsun. Tekraren söylüyorum, kamu veya özel sektör ayrımı yapmaksızın, kimin  ihmali varsa bu konuda bizim kimsenin gözünün yaşına bakacak halimiz yok. Bu bir  vebaldir ve bu vebali bizler omuzlarımızda, yüreğimizde hissediyoruz. Hiçbir işçi  kardeşimizin hakkını da hiçbir kimsede bırakmayız. Son 3 yılda yapılan  denetimlerde çalışma bakanlığımızın ve enerji bakanlığımızın yaptığı denetimlerde  toplam 114 adet kömür ocağı kapatıldı. Ruhsatları da bu manada iptal oldu.  Bunların görünürlülüğünü (hataların) fark edilebilir olduklarını da bir kez daha  vurgulamak isterim. Biz öncelikle işçi sağlığımız ve iş güvenliğimizle alakalı  konuları ön plana alıp daha sonra da tabii kaynaklarımızı, yerli kaynaklarımızı  harekete geçirmek için uğraşıyoruz. Bütün bunlar metalik madenlerde, kömür  ocaklarında, her birisinde de geçerlidir ve tekraren söylüyorum hem adli, hem de  idari olarak denetim kazanın olduğu saatten itibaren başlamıştır. Soruşturma da  başlamıştır. Bundan dolayı da o soruşturmanın sıhhati için de bütün dikkatimizi  ve gücümüzü de oraya teksif ediyoruz."

Kayıp yakınlarına çağrı
Akşam üzeri yaptıkları çağrının ardından bu şekilde 15 ailenin  başvuruda bulunduğunu ve bu sayının artmasını beklediklerini ifade eden Yıldız,  "Bizim ısrarla devam ettirdiğimiz çağrımız şudur; sabaha kadar da olsa yarın  öyleye kadar da olsa mutlaka müracaatlarımızı yapalım, adreslerimizi verelim.  Çünkü biz emniyet aracılığıyla bizzat evlerine gidip yerlerinde, onları ziyaret  edecekler, kendilerine ayrı bir sıkıntı zahmet olmasın diye. O yüzden bu  çağrımızı bir kez daha yineliyoruz" diye konuştu.

"Önceliğimiz son işçiyi de maden çıkarmak"
Bakan Yıldız, bir gazetecinin savcılık tarafından başlatılan adli  soruşturmayla ilgili maden şirketinin açıklamasına ilişkin görüşünü sorması  üzerine de şunları söyledi:
"Bildiğiniz gibi biz öncelikle son işçi kardeşimize varıncaya kadar  onları madenden çıkartıp ailelerine teslim etmek bizim boynumuzun borcu. Bu  esnada diğer teknik konulara girmiyoruz ancak adli denetim ve soruşturma malum  cumhuriyet başsavcılığı tarafından başlatılmış durumda. Bu hem bir kamu davası  olarak hem de özel hukuki hükümleri çerçevesinde başlatılmış durumda. İdari  olarak da bizler yine her iki bakanlığımızın da aynı şekilde başlattığı bir  soruşturmadır ama bizim ön plana aldığımız bu değil. Ön plana aldığımız bütün bu  haklar saklı kalmak kaydıyla işçi kardeşlerimizin bir an önce çıkartılmasıdır.  Bundan sonraki süreçte biz bu süreci tamamlayıp da bütün kardeşlerimizin  ailelerine teslim ettikten sonra hep beraber göreceğiz ve izleyeceğiz. Özel  sektörün kanaati, basın açıklaması nedir ben onu bilmiyorum, okumadım ama biz  bildiğimiz doğrularla beraber yolumuza devam edeceğiz."

Milliyet

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.