TC kimlik numarası olmayan 250 çocuk eğitim alamıyor

1982 yılında Rusya´nın Afganistan´ı işgali sırasında, Pakistan üzerinden Türkiye´ye getirilerek değişik kentlere 5 bin Özbek Türkleri arasında Hatay'ın Ovakent Beldesine 171 Afganlı aile yerleştirilmişti.

2 bin kişinin yaşadığı Ovakent Beldesinde geçen yıllar arasında nüfus 7 binlere ulaşırken halen belde Afganistan'dan göç almayı sürdürüyor. Son iki yıl içerisinde ikametgâh alamayan 500 kadar Afgan vatandaşı Ovakent Beldesindeki akrabalarının yanında yaşıyor. Hatay Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi tarafından kendilerine verilen Yabancı İkametgâh Teskereleri ile Hatay'da hayatlarını sürdüren bu aileler kanun gereği Türk vatandaşı olarak kabul edilmedikleri için akrabalarına tanınan haklardan yararlanamıyor.

2011-2012 Eğitim Öğretim yılının başlamasıyla Ovakent'te yaşamlarını sürdüren bu ailelerin okul çağındaki çocukları TC kimlik numaraları olmadığı için eğitim kurumlarına kaydedilemedi.

Beldede okul çağına gelen çocuklar ile birlikte yaşları ilerlemesine rağmen yine aynı nedenle okula gidemeyen birçok kız ve erkek çocuk daha bulunuyor.

Ülkelerinden kaçarak Türkiye'ye yerleşen ve Türk vatandaşı olma hakkı verilen Özbek Afgan Türklerinden Babahan Ekizek 2 yıl önce yanlarına gelen yeğenlerinin halen Türk vatandaşlığına kabul edilmedikleri için eğitim ve askerlik gibi haklardan yararlanamadıklarını söyledi.

Ekizek "Uzun süredir yeğenlerim ve ailesi bizimle birlikte Ovakent'te yaşıyorlar. Yabancılar Şubesinden verilen yabancı teskereleri ve pasaportları ile burada kalmalarında bir sorun çıkmadı bu güne kadar. Ancak TC kimlik numaraları olmadığı için hayati değer taşıyan haklardan mahrumlar. Yeğenlerimin okul çağı geldi geçti. Ancak kayıt için bizden TC kimlik numarası isteniyor. Devlet büyüklerimizden isteğimiz çocuklarımızın okumasını sağlamaları" dedi.

Aynı sorun ile çocuklarını okula gönderemeyen Abdulrahman Yalchin ise Türkiye'ye geleli 2 yıl olmasına rağmen okul çağındaki çocuklarını okula gönderememenin üzüntüsünü yaşadığını söyledi.

Yalchin, beldede okula giden arkadaşlarını gören çocuklarının hep aynı istekle kendisine geldiğini aktararak "Ne zaman okul dönemi gelse iki çocuğumda okula giden arkadaşlarını görünce baba bizi ne zaman okula yazdıracaksın diye soruyor. Ama elimden bir şey gelmiyor. Çocuklarıma TC kimlik numarası verilmedi ki onları bir eğitim kurumuna kayıt ettireyim" dedi.

2 yıldır Hatay'da yaşayan Abdul Bahar ise beldede okul çağına gelen çocuklarla birlikte ileri ki yaşlardaki çocuklarında aynı sorun nedeniyle okula gidemediklerini ifade ederek "Bende oğlumun okumasını ve hatta ilerde askerliğini görmek istiyorum. Bu nedenle bir Türk ve Özbek Afgan olarak çocuğumun TC kimlik numarası alması için devlet büyüklerimizden yardım bekliyorum" dedi.

TC kimlik numaraları olmadığı için okula kayıt olamayan 250 kadar çocuk gün içerisinde çalan okul ziliyle okul kapısının önüne koşarak okula gidebilme hakkı bulunan arkadaşları ile oyunlar oynuyor.

TC KİMLİĞİ OLAN ÇOCUKLAR DA OKUL OLMADIĞI İÇİN OKUYAMIYOR

Özbek Afgan vatandaşların yaşadığı Ovakent'te Lise olmadığı için özellikle kız çocukları Lise eğitimi alamıyor. Beldede TC kimlik numarası olmadığı için okula gidemeyen 250 kadar çocuk bulunurken aynı zamanda Türk vatandaşı olduğu halde belde de lise bulunmadığı için özellikle kız çocukları orta öğretimin ardından lise eğitimlerini alamıyor.

Ovakent Belediye Başkanı Abdulşükür Mert, Serinyol ve Antakya merkez bulunan Liselere maddi sorunlar nedeniyle özellikle kız çocuklarının aileler tarafından gönderilememesi nedeniyle Lise eğitimlerini sürdüremediklerini söyledi.

Mert, Belde halkının her zaman eğitimli gençler yetişmesi noktasında ellerinden geleni yaptıklarını ancak maddi imkansızlıklar nedeniyle lise çağındaki bir çok gencin okula gidemediğini söyledi.

Belde de Lise yapılabilmesi için devlet büyüklerinden yardım beklediklerini vurgulayan Mert, "İnanıyorum ki Beldemize Lise yapılması halinde belde halkından yüzde yüz katılım olacaktır. Beldemize en yakın lise 7 kilometre uzaklıktaki Serinyol'da ve merkez Antakya'daki düz lise olan tek okulda. Eğitim görmek zorunda. Aileler özellikle kız çocuklarının güvenliğini göz önünde bulundurduğu için çocuklarını uzaktaki bir liseye göndermiyor. Oysa beldemizde bir lise olsa inanıyorum ki tüm kız çocukları okuyacak" dedi.


Cihan
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.