Bilindiği gibi,  özel hesap dönemi uygulaması  213 sayılı  VUK md. 174 hükmü  kapsamında  normal vergileme döneminin   bir istisnasını  teşkil eden   durumdur.   Buna göre,  gerçek ve tüzel kişiler  ilgili  özel  hesap dönemlerinin kapandığı yıl  itibariyle matrah  ve vergi artırımı  hükümlerinden  faydalanabilirler.
            
Örneğin,  özel hesap dönemi 2014 takvim yılında  başlayıp 2015 yılında sona eren  bir mükellefin   bu döneme ilişkin  kazançları  hesap döneminin  kapandığı  2015  takvim yılı  kazancı olarak  baz alınıp  vergilendirildiğinden  dolayı  bu  dönem için matrah  artırımında bulunulması  gerekecektir.  Eğer,  özel hesap dönemi 2015  takvim yılında başlayıp  2016  takvim yılı  içinde sona  ermiş olsa idi bu durumda  matrah  artırımı   söz konusu  olamayacaktır. 
            
Öte yandan,  01.06.2010 ila 31.05.2011  özel hesap dönemine ilişkin  olarak  2011 yılı  için  belirlenmiş olan   matrah  artırım oranlarını  veya  minimum matrah tutarlarını  dikkate alarak  matrah  artırımı  hükümlerinden  faydalanılabilir.
            
Sonuç olarak,  01.01.2012 ila 30.06.2012 kıst  hesap  dönemine ilişkin olarak  beyan edilen matrahların toplamı  üzerinden  ilgili yıl  için belirlenmiş oranda matrah  artırımı yapılması  gerekecek olup  asgari matrahlar  üzerinden  matrah  artırımı  yapılmasının  gerekmesi halinde ise asgari matrahlar  kıst  hesaplamaya tabi tutulmayacaktır. 
            
Matrah  artırımı  ile ilgili  bir diğer husus ise şudur: kanunun  yayımlandığı  tarihten  önce  kesinleşmiş  tarhiyatlar için  matrah artırımında bulunulan dönemlere ilişkin olarak, kanunun  yayımlandığı  tarihten önce yapılıp  kesinleşen  tarhiyatlar bağlamında  ilgili  dönem beyan  ile  birlikte dikkate alınacaktır.[1]


-------------------------
[1] Bkz. Murat Başaran,  Vergi Sorunları Dergisi,  Özel Ek: 6736 Sayılı Kanun,  s.187
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.