banner644

Zina, evlilik dışı cinsel ilişkide bulunulmasıdır. Kişinin, eşine karşı başka biriyle cinsel ilişki yaşamasıdır.  Türk Medeni Kanunu'nun 161. maddesine baktığımızda boşanma sebeplerinden biri olan 'zina' dan bahsetmektedir: 'Eşlerden biri zina ederse, diğer eş boşanma davası açabilir'.  Zina özel ve mutlak bir boşanma sebebidir.  Maddeye baktığımız da eşlerden biri demektedir. Bu nedenle zina nedeni ile boşanma davasını açma hakkı hem erkeğe hem kadına tanınmıştır.

Zinanın şartlarına bakacak olursak;

İlk olarak, taraflar arasında evliliğin devam ediyor olmasıdır. Bu akla hemen şunu getirmektedir: boşanma  davası devam ederken başkasıyla cinsel ilişkisi yaşasam zina olur mu? Tabi ki bu durumda da zina meydana gelmektedir. Çünkü evlilik henüz sona ermemiştir. Bu durumda da zinadan dolayı karşılıklı sadakat yükümlülüğü zedelenmektedir.

İkinci olarak , zinadan anlamamız gereken fiilen gerçekleşmiş olan cinsel ilişkidir. Buradan baktığımız da ; flört, bir cafe de bulunmak, sarılmak , öpüşmek , sevişmek zina sayılmamaktadır. Bu sebepleri öne sürerek zina nedeniyle boşanma davası açılırsa dava reddedilir. Başka bir boşanma sebebi ileri sürülerek açılmalıdır. Yine burada dikkat edilmesi gereken diğer şey  cinsel ilişkiye giren 2 farklı cinsiyet olmalıdır. Kadın kadınla, erkek  erkekle cinsel ilişkiye girerse zina nedeni ile değil de yine başka bir sebeple boşanma davası açılmalıdır.

Cinsel ilişkinin sürekli olması da gerekmemektedir. 1 kere bile yaşanması bile yeterlidir. Hatta cinsel ilişkinin teşebbüs aşamasında kalması bile zina sayılmaktadır.

Üçüncü olarak, zina eden kusurlu olmalıdır. Yani bilerek ve isteyerek yapmalıdır, kusurlu olmalıdır. Bu nedenle bayıltılarak, uyuşturucu madde verilerek cinsel ilişkiye zorlanan  kişi kusurlu sayılmayacaktır. Yine  çok ağır bir tehditle  bunu yapmak zorunda  kalan  kişide kusurlu sayılmayacaktır.

Zinanın ispatı ve delilleri nelerdir ?

Zina her türlü delille ispat edilebilir. İspat yükü davacıdadır. İddia edendedir. Fakat burada şuna dikkat etmek gerekir. Türk Medeni Kanunu'nun 184.maddesinin 3.kısmına baktığımızda 'Tarafların bu konudaki her türlü ikrarları hâkimi bağlamaz.'  bu nedenle ikrar bile edilse hakimi bağlamamaktadır. Yine boşanma davasında bu konuda yemin teklif edilemez. Peki delil araçları nelerdir;

-Zina ettiği düşünülen kadının başkasıyla yaşadığı cinsel ilişkisinden dolayı hamile kalması,

-Zinayı kanıtlayacak şekilde  fotoğraflar, videolar vb. deliller,

-İletişim araçları, ses kayıtları ,

-Otel kayıtları, güvenlik kamerası görüntüleri ,ulaşım araçları kayıtları,

-Soruşturma dosyasının içindeki bir evraktaki anlatımlar,

-Kovuşturma aşamasında kesinleşen bir hükümlülük kararı,

-Tanık beyanları,

Zinayı görerek kanıtlamak oldukça zordur. Bu nedenle Yargıtay zinayı kanıtlayacak yeterli delilin  bulunmasını, zinanın meydana geldiğini gösterir nitelikte olabileceğini düşünmektedir. 'Mesela eşlerden birinin sürekli biriyle gece gündüz mesajlaşması, buluşması, Ortak konuta diğer eş yokken birinin gelmesi banyoda yakalanması , Zina eden eş ile diğer şahsın otelde sürekli kalması, Erkeğin başka bir kadınla yaşaması gibi.'

Hakim yukarıda saydığımız bütün dellilleri serbestçe takdir ederek kararını verir.

Zina nedeni ile açılan boşanma davası hangi durumlar da düşer?

1) Affetme halinde

Eğer eş zina eden eşini affederse dava hakkı ortadan kalkar. Türk Medeni Kanunu'nun 161. maddesinin 3. fıkrasında 'Affeden tarafın dava hakkı yoktur.' demektedir. Tabi ki bu affetme herhangi bir baskı altında olmamalıdır.

2) Sürelerin geçmiş olması

Türk Medeni Kanunu'nun 161. maddesinin 2. fıkrası derki : Davaya hakkı olan eşin boşanma sebebini öğrenmesinden başlayarak altı ay ve her hâlde zina eyleminin üzerinden beş yıl geçmekle dava hakkı düşer. Buradaki süreler hak düşürücü sürelerdir. Hakim kendiliğinden  re'sen dikkate alır. 6 aylık süre zinanın öğrenildiğinden itibaren, 5 yıllık süre ise her türlü zina eyleminin gerçekleştiğinden itibaren başlamaktadır. Bu süreler geçtikten sonra zina sebebiyle boşanma davası açılamaz.

Yine bilmekteyiz ki taraflar eğer edinilmiş mal rejimini seçtilerse boşanma davası sonucunda katılma alacağında kural olarak yarı yarıya hak sahibi olurlar. Fakat eğer bir tarafın zina ettiği ispatlanırsa katılma alacağındaki hakkı daha az bir paya düşürülebilir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Serkan 3 yıl önce

Merhaba ben 12 yıllık evliyim ve bir çocuğumuz var. ben bir hata yaptım eşim evde yokken bir bayan arkadaşımı eve çağardım ancak, o sırada eşim telefonuma bir uygulama yüklemiş ve tüm vatsap yazışmalarımı kendi telefonuna yönelendirmiş. ve bizim buluşacağımızı bildiğinden bayan arkadaşla evde otururken tv izlerken eve annesi ve bir kaç akrabasıyla eve geldiler ancak uygunsuz bir görüntümüz yoktu sadece oturuyorduk ancak mesejlarımızı okuduklarından ve bizi o şekilde gördükleri için şimdi eşim benden boşanmak istiyor ancak ben eşimi ve çocuğumu sevdiğimden boşanmak istemiyorum eşim anlaşmalı boşanalım yoksa sana zina tazminat vs başka davalar açarım diyor. Bu durumda ben boşanmamak için ne gibi yol izlemeliyim. Eğer kabul etmezsem ne gibi bir sonuç doğurur. ne yapmalıyım.

Misafir Avatar
... 2 yıl önce @Serkan

boşanmayı kafaya koymuş belliki. Ama zinadan olmaz

Beğenmedim! (0)
Avatar
Sait can 2 yıl önce

Sende ona izinsiz telefon dinlemede dava acabilirsin zaten bi mesajlar mahlemede delil sayilmamasi gerekir bilinebilir yaptiklarin ama kanit olmaz hanim sana organize olarak tuzak kurmus bu da suctur

Avatar
senem gül 2 yıl önce

merhaba eşimi nefsime uydum aldattım beni bir arkadaşın eine giderken gördu ve suç üstü yaptı. çok pişmanım ve istanbula gitti. telefonumu alıp. telefonuma yedekleme yapmış suç mu