CLERMONT-FERRAND (AA) - Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Fransa'da düzenlenen Uluslararası Hayvancılık Fuarı'nı (Sommet de l'Elevage) ziyaret etti, Fransız bakanlarla görüştü.

Pakdemirli, Clermont-Ferrand'da düzenlenen ve alanında Avrupa'nın en büyüğü olan Uluslararası Hayvancılık Fuarı'nda incelemelerde bulundu. Tarım ve Orman Bakanlığının standını ziyaret eden Pakdemirli'ye, Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü Osman Uzun, Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Başkanı Fahrettin Poyraz, Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Genel Başkanı Kamil Özcan ve Türkiye'nin Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa eşlik etti.

Ziyaret sırasında Fransa Bölgelerarası Bakanı Jacques Mezard da Türk standına gelerek Bakan Pakdemirli ile görüştü. Görüşmede, iki ülke arasında hayvancılık ve tarım alanındaki ticaretin geliştirilmesine yönelik fikir alışverişinde bulunuldu. Biyolojik çeşitliliği artırmak amacıyla iki ülke arasındaki hayvan ırklarının gen değişimi konularında karşılıklı değerlendirmelerin yapıldığı belirtilen görüşmede, Mezard'ın Türkiye'ye yönelik övgülerde bulunması dikkati çekti. Görüşmenin ardından Pakdemirli ve Mezard, fuar alanındaki Türk firmaların stantlarını gezerek bilgi aldı.

Fransa Tarım ve Gıda Bakanı Stephan Travert de daha sonra iki bakana katıldı. Bakanlar, birlikte fuar alanında incelemelerde bulunarak, stant temsilcileriyle görüştü.

Bakan Pakdemirli'nin, mevkidaşı Travert ile yaptığı görüşmede de Türkiye ve Fransa arasındaki iş birliğinin geliştirilmesine yönelik atılabilecek adımları değerlendirdiği bildirildi.

- Türkiye standına yoğun ilgi

Öte yandan, Bakan Pakdemirli'nin Fransız bakanlarla gezdiği fuarda, Tarım ve Orman Bakanlığının standı yoğun ilgi görüyor. Çeşitli ülkelerden bin 500 standın açıldığı Uluslararası Hayvancılık Fuarı'nda 2 bin farklı türde büyükbaş hayvan sergileniyor.

Fuar yarın sona erecek.