Boşanmaya ilişkin hüküm istinaf kanun yoluna götürülmeyip yalnızca hükümde yer alan nafaka ve tazminatta miktarına yönelik bir istinaf incelenmesi talep edilmişse boşanma yönünden hüküm kesinleşecektir.

Sadece tazminat yönünden kanun yoluna başvurulmuşsa boşanma hükmü ile birlikte yapılan kusur incelemesi ve buna bağlı olarak belirlenen kusurluluk oranı da kesinleşecektir. Başka bir anlatımla bu sebeple boşanmaya neden olan aynı zamanda tazminata da konu olan olaylarda artık ne Yerel Mahkemenin, ne Bölge Adliye Mahkemesinin ne de Yargıtay'ın kusuru incelemesi yapması mümkün değildir.

Verilen boşanma kararı şekli ve maddi yönden kesinleşmişse, kesinlik kazanan bir hükmün sonuçlarının ortadan kaldırılması yargılamanın iadesi ile mümkündür. Bunun dışında hükmün sonuçlarını ortadan kaldırmak mümkün değildir. Boşanma davasıyla kesinleşen kusurluluk olayı, yoksulluk davası için de kesin hüküm ve kesin delil oluşturur (2. HD. 10.02.1993 gün, 668/1096 E., K. Sayılı kararı)

Yargıtay’ın yerleşmiş kararlarına göre; boşanma kararının temyiz edilmemesi nedeniyle kusur oranı kesinleştiğinden, taraflardan birinin tazminat yönünden kusura itiraz etmesi, sonuca etkili değildir.

Kesinleşmiş mahkeme kararı ile tarafların kusurları belirlendiğinden bundan sonra bu konuda kesin hükmün bağlayıcılığı kuralı gereği, yeniden inceleme yapılamaz, boşanma davasındaki kusur belirlemesi tarafları bağlayacaktır.

Aile ve şahsın hukukuna ilişkin ilamlar kesinleşmeden icra edilemez. Kural olarak boşanma ilamı ile birlikte hükmedilen maddi ve manevi tazminat, boşanma kararının eklentisi olması sebebiyle boşanma ilamı kesinleşmeden icraya verilemez. Ancak boşanma yönünden kesinleşen karardaki maddi ve manevi tazminat alacakları için kesinleşme koşulu aranmaksızın icra takibi yapılabilir. Yani boşanma yönünden verilen davanın kabulü/reddi hükmüne karşı istinaf kanun yoluna başvurulmadığı takdirde boşanma yönünden hükmün kesinleşmesi ile sadece maddi ve manevi tazminat yönünden istinafa başvurulması halinde siz tazminata ilişkin kısmı icra takibine koyabilirsiniz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İbrahim 1 yıl önce

Çok faydalı ve önemli bir yazı olmuş. Elinize, emeğinize sağlık.

Avatar
Ragıp Ali Metin 1 yıl önce

Hukuk Genel Kurulu 2017/1903 E. , 2019/1397 K.
Hukuk Genel Kurulunda yapılan görüşmeler sırasında, boşanma hükmü kesinleştiği için davalı-karşı
davacı erkeğin kusurunun da kesinleştiği, kusur belirlemesinin boşanma hükmünden ayrı
incelenemeyeceği, bu nedenle davacı-karşı davalı kadın lehine maddi ve manevi tazminata
hükmedilmesinin ve sonucu itibariyle direnme kararının da doğru olduğu, ancak hükmedilen maddi ve
manevi tazminatın miktarının irdelenmesi için dosyanın Özel Daireye gönderilmesi gerektiği yönünde
görüş bildirilmiş ise de bu görüş yukarıda açıklanan sebeplerle Kurul çoğunluğunca benimsenmemiştir.
O hâlde, yukarıda açıklanan nedenlerle Hukuk Genel Kurulunca da benimsenen Özel Daire bozma
kararına uyulması gerekirken önceki kararda direnilmesi usul ve yasaya aykırı olup direnme kararı
bozulmalıdır

Avatar
Ragıp Ali Metin 1 yıl önce

Hukuk Genel Kurulu 2017/1903 E. , 2019/1397 K.
kararına göre , Boşanma konusunda karar kesinleşse de kusur nedeniyle temyiz edilebilir ve bu husus incelenmelidir.

Avatar
aysel 1 yıl önce

İştirak nafakası icra yoluyla kesilmesinde,resmi devlet kurumu çalışanının maaşından kesinti yapılan çalışanının keyfeyeti ve isteklerine göre maaş videosunu düzenleme ve nafakayı bir kaç ay ödememe yetkisi bulunur mu? İcra yoluyla gönderilen tebligata rağmen 3 aydır ödenmeyen nafakayı 4.ayda dahi toplu olarak ödememe yetkisi var mıdır.Hukukta bu konuyla ilgili boşluk var mıdır? Cevaplarsanız çok memnun olurum,teşekkürler...

Avatar
Hüseyin Akturk 3 ay önce

Boşanma davasından sonra sadece nafaka ve tazminata itiraz ettik istinaf gönderdik.istinaftan gelecek karar sonrası boşanmış sayılırmiyim.istinaf kararından sonra nafaka ve tazminata tekrardan itiraz edip temyize gonderilse dahi boşanma kararı bu temyiz sonucunu beklermi, lutfen cevaplarmisiniz teşekkürler.

Avatar
Seyda 6 gün önce

Eşimle anlaşmalı bosanirken maddi manevi tazminat talep ettim eşim de kabul etti 1 ay içerisinde ödeme yaptı ertesi gün istinafa başvurdu.surec nasıl ilerler