Çin Tuzu (E-621 Monosodyum Glutamat) Uyuşturucu Madde Midir? Yasaklanmalı Mıdır?

Sodyum glutamat veya MSG olarak da bilinen monosodyum glutamat; doğal olarak en fazla ortaya çıkan esansiyel olmayan amino asitlerden biri olan glutamik asidin sodyum tuzudur. Gıda etiketlerinde E-621 olarak belirtilir.

Uzmanlar, Çin Tuzunun, beyni etkileyerek, alışkanlık ve bağımlılık yaptığını, içine katıldığı yiyeceklere yoğun bir lezzet katarak, doyma hissini ortadan kaldırdığını ve bu nedenle, daha çok yeme arzusu yarattığını belirtiyorlar.

Çin Restoranı Sendromu olarak da bilinen rahatsızlığa yol açtığı ifade edilmiştir.

Tatlı, ekşi, tuzlu ve acının birbirine geçtiği yeni bir tat olan “Umami” tadını veren bu madde, 5. tat olarak da bilinmektedir.

Çin Tuzu Katkılı Bazı Gıda Maddeleri;

Hamburger

Salam

Sosis

Cips

Kraker

Patates kızartması

Et döner

Tavuk döner

Balık ızgara

Et ve tavuk bulyon

Hazır çorbalar

ve daha binlerce hazır gıdada kullanılmaktadır.

Uzmanlar Tarafından Yol Açtığı Söylenen Bazı Hastalıklar;

Alzheimer

Parkinson

Diyabet

Obezite

Görme bozuklukları

Öğrenme bozuklukları

Alerji

Baş ağrısı vb. hastalıklar

Hukuki Değerlendirme

Gıda uzmanlarına göre, Çin Tuzu olarak da bilinen E-621 Monosodyum Glutamat maddesi, beyni etkileyen, alışkanlık ve bağımlılık yapan bir maddedir.

TCK 188. madde gerekçesinde;

Psikotrop madde olarak, uyuşturucu veya uya­rıcı etkisi yapan ve kişilerde bağımlılık meydana getiren bütün maddelerin, bu suçun konusunu oluşturacağı kabul edilmiştir.

5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu

Madde Gerekçesi

Madde 188 - Bu maddede, uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin imal ve ticareti suçuna ilişkin hükümler düzenlenmiştir. Burada uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin nelerden ibaret bulunduğu tanımlanmadığı gibi, bunların teker teker gösterilmesi yoluna da gidilmemiştir. Bunun nedeni, uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin ve aynı etkiyi yapan ilâç ve sentetiklerin kötüye kullanılmalarının yaptırım altına alınarak güçlü bir sosyal savunma­nın sağlanmasıdır. Böylece, psikotrop madde olarak, uyuşturucu veya uya­rıcı etkisi yapan ve kişilerde bağımlılık meydana getiren bütün maddelerin, bu suçun konusunu oluşturacağı kabul edilmiştir.

“Psikotrop” Madde Nedir?

Çin Tuzu “Psikotrop” Madde Midir?Psikotrop madde ya da psikoaktif madde, asıl olarak merkezi sinir sisteminde etkisini gösteren ve beynin işlevlerini değiştirerek algıda, ruh hâlinde, bilinçlilikte ve davranışta geçici değişikliklere neden olan kimyasal maddelerdir. Bu ilaçlar eğlence amaçlı olarak bilerek bilinç düzeyini değiştirmek, entojen olarak ritüel ve spiritüel amaçlı, zihni incelemek amaçlı ya da tedavi amaçlı ilaç olarak kullanılabilir.

Psikotrop maddeler bilinç düzeyinde ve ruh hâlinde, kullanıcının zevkli bulacağı (örn. öfori) ya da farkındalığı artıracağı değişiklikler yaratabileceğinden birçok psikotrop madde risklerine ve olumsuz sonuçlarına rağmen aşırı derecede kullanılmaktadır. Bazı maddelerin sürekli kullanılması nedeniyle fiziksel bağımlılık oluşabilir. Bu bağımlılıktan kurtulmak için psikoterapi, destek grupları ve hatta diğer psikotrop maddelerin kullanımını içeren bir dizi rehabilitasyon gerekir.

Bu aşırı kullanma ve bağımlılık potansiyeli nedeniyle ilaç kullanımının etiği süregelen bir felsefi tartışma konusudur. Dünya üzerinde birçok hükûmet ilaç üretimi ve satışları üzerine sınırlamalar getirerek aşırı kullanma ve bağımlılığı azaltmaya çalışmaktadır.

Sonuç:

Gıda uzmanlarının görüşleri ve halk sağlığı dikkate alınarak, Çin Tuzu olarak bilinen maddenin, Türk Gıda Kodeksi ve diğer yasal mevzuat çerçevesinde, Psikotrop madde olarak kabul edilmesi halinde, “Kullanımının Yasaklanması” gerektiğini düşünüyoruz.

KAYNAKÇA

https://tr.wikipedia.org/wiki/Monosodyum_glutamat

https://www.ntv.com.tr/saglik/cin-tuzu-nedir-cin-tuzunun-zararlari-nelerdir-cin-tuzu-neden-yasaklanmali,nucyuQviM0mfv5mmcmS1iA#:~:text=Bir%20t%C3%BCr%20g%C4%B1da%20katk%C4%B1%20maddesi,i%C3%A7in%20%C3%87in%20tuzu%20olarak%20an%C4%B1l%C4%B1yor.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Psikotrop_madde

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ord.Prof.Dr. 4 hafta önce

Wauw! Very Very Fantastik

Misafir Avatar
dalgasın geçen pro efendi 4 hafta önce @Ord.Prof.Dr.

çok bilgilendirici yazı mikro ölçüde zararı yokmuş gibi fakaat makro ölçüde insanların sağlık harcamasının büyüklüğüne bakarsak ülke ekonomisine baya zarar veren bir durum.çünkü çoğu vucut sağlığının bozulması düzensiz ve aşırı ve sağlıksız beslenmeden kaynaklanmaktadır.

Beğenmedim! (0)
Avatar
murat 3 hafta önce

ölünceye kadar bakma sözleşmesi hakkında da bir makale yazabilirmisiniz?