Feragat kelime anlamı olarak “vazgeçme” manasına gelen 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nda anlamını bulan bir müessesedir. Davadan feragatin medeni yargılama usulünde mümkün olması yargılamaya hakim olan ilkelerden “tasarruf ilkesi”nin doğal bir sonucudur. Hiç kimse kendi lehine olan bir davayı açmaya zorlanamayacağı gibi, açmış olduğu bir davayı da sonuna kadar takip etmeye zorlanamaz. Hakimin bir davaya bakabilmesinin ön şartı, taraflarca o hususun mahkeme önüne dava yoluyla getirilmiş olmasına bağlıdır.

6100 sayılı HMK’nın 24’üncü maddesinde ”(1) Hâkim, iki taraftan birinin talebi olmaksızın, kendiliğinden bir davayı inceleyemez ve karara bağlayamaz.

(2) Kanunda açıkça belirtilmedikçe, hiç kimse kendi lehine olan davayı açmaya veya hakkını talep etmeye zorlanamaz.

(3) Tarafların üzerinde serbestçe tasarruf edebilecekleri dava konusu hakkında, dava açıldıktan sonra da tasarruf yetkisi devam eder.” tasarruf ilkesi düzenlenmiş olup dava konusu üzerinde tarafların dava açarken sahip olduğu tasarruf yetkisinin dava açıldıktan sonra da devam edeceği, görülen davayı sonlandırmaya yönelik iradi işlemlerde bulunabilecekleri hüküm altına alınmıştır.

Davadan feragat, “Davaya Son Veren Taraf İşlemleri” başlıklı HMK m.307 ve devamı maddelerinde düzenlenmiştir. Feragat ile açılmış olan davalar sadece geri alınmamakta dava konusu hak talebinden de vazgeçilmektedir.
 
Davadan feragat
MADDE 307- (1) Feragat, davacının, talep sonucundan kısmen veya tamamen vazgeçmesidir.

Feragat ve kabulün şekli
MADDE 309- (1) Feragat ve kabul, dilekçeyle veya yargılama sırasında sözlü olarak yapılır.
(2) Feragat ve kabulün hüküm ifade etmesi, karşı tarafın ve mahkemenin muvafakatine bağlı değildir.
(3) Kısmen feragat veya kabulde, feragat edilen veya kabul edilen kısmın, dilekçede yahut tutanakta açıkça gösterilmesi gerekir.
(4) Feragat ve kabul, kayıtsız ve şartsız olmalıdır.

Feragat ve kabulün zamanı
MADDE 310- (1) Feragat ve kabul, hüküm kesinleşinceye kadar her zaman yapılabilir.

Feragat ve kabulün sonuçları
MADDE 311- (1) Feragat ve kabul, kesin hüküm gibi hukuki sonuç doğurur. İrade bozukluğu hâllerinde, feragat ve kabulün iptali istenebilir.

Feragat ve kabul hâlinde yargılama giderleri
MADDE 312- (1) Feragat veya kabul beyanında bulunan taraf, davada aleyhine hüküm verilmiş gibi yargılama giderlerini ödemeye mahkûm edilir. Feragat ve kabul, talep sonucunun sadece bir kısmına ilişkin ise yargılama giderlerine mahkûmiyet, ona göre belirlenir.
(2) Davalı, davanın açılmasına kendi hâl ve davranışıyla sebebiyet vermemiş ve yargılamanın ilk duruşmasında da davacının talep sonucunu kabul etmiş ise yargılama giderlerini ödemeye mahkûm edilmez.
 
Davadan feragat,  karşı tarafın yahut mahkemenin muvafakatine bağlı olmayan, hüküm kesinleşinceye kadar yapılabilen (Temyiz yahut karar düzeltme aşamasında da yapılabilmesi mümkün olup, bu aşamalarda yapılması halinde feragat nedeniyle “davanın reddi” kararı verilmek üzere Yargıtay’ca esasa ilişkin bir inceleme yapılmadan bozma kararı verilerek dosya mahkemesine iade edilir.), rücu edilemeyen (bir kez feragat beyanında bulunan davacı artık bu beyanından ancak iradesinin fesada uğradığını ispat ederek kurtulabilir.), kesin hüküm gibi etki ve sonuç doğuran irade açıklamasıdır.  Geri dönülmesi son derece zorlu olan feragat beyanında bulunmadan önce davacının muhtemel getiri ve götürülerini iyi hesap etmesi gerekir.  Davadan feragat durumunda, davacı feragat beyanından artık bir daha geri dönemez, yargılama giderlerine ve vekâlet ücretine mahkûm olur.

Bu karar, kişi hakkında kesin hüküm teşkil edeceğinden daha sonra tekrar dava açamaz, açsa bile kesin hüküm nedeniyle ret olunur.

 Davadan Feragatin Hüküm ve Sonuçları:
  1. Feragat, Esas Haktan Vazgeçme Sonucunu Doğurur,
  2. Feragat İle Uyuşmazlık Sona Erer,
  3. Feragatten Rücu Edilemez,
  4. Feragat Kesin Hükmün Sonuçlarını Doğurur,
  5. Feragat Eden Davacı Yargılama Giderlerine Mahkûm Olur.
Davadan feragat, medeni yargılamada mümkün olduğu gibi idari yargılamada da mümkündür. 2577 sayılı İYUK m.31 gereğince HMK’ya atıfta bulunulduğu, idari yargılamada da mümkün hale geldiği tartışmasızdır. Madde 31 – Bu Kanunda hüküm bulunmayan hususlarda; hakimin davaya bakmaktan memnuiyeti ve reddi, ehliyet, üçüncü şahısların davaya katılması, davanın ihbarı, tarafların vekilleri, feragat ve kabul, teminat, mukabil dava, bilirkişi, keşif, delillerin tespiti, yargılama giderleri, adli yardım hallerinde ve duruşma sırasında tarafların mahkemenin sukünunu ve inzibatını bozacak hareketlerine karşı yapılacak işlemler ile elektronik işlemlerde Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu hükümleri uygulanır.
           
İdari yargılamada feragatin uygulanması bir takım sorunları da beraberinde getirmiştir. Medeni yargılamanın konusunu bireysel uyuşmazlıklar teşkil eder. İdari yargının konusunu ise sadece bireysel uyuşmazlıklar teşkil etmemekle birlikte dava edilen davalının şahsı değil davaya konu idari işlem, idari eylem yahut idari sözleşmelerdir. Temyiz aşamasında verilen feragat beyanı, karar kesinleşmese de ilk derece mahkeme kararı ile hukuka aykırılığı tespit edilmiş olan bireysel yahut düzenleyici işlemlerin hukuk aleminde varlığını sürdürmesine, kamu yararı amacından ödün verilmesine neden olacaktır. Bundan dolayı Danıştay’da farklı kararların verildiği, HMK’da anlamını bulan feragatin aynen uygulanması hususlarında sorunlar yaşandığı görülmektedir. Şuan için hakim olan görüş davadan feragatin idari yargılama usulü ile bağdaştığı ölçüde uygulanması gerektiğidir.
 
Huzur dolu, sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle. Sevgi ve selamlarımla.
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
demir 11 ay önce

Konyada beni aramayıp feragatta bulunan davalıyla anlaşan beni magdur eden Avukat var güveni kötüye kullanıp hakkımızı elimizden almaya çalıştı kendisine tazminat davası yolda.

Avatar
Ferit 2 yıl önce

Merhaba.‎Kat karşılığı yer olarak müteahhite verdiğimiz arsamızın anlaşma gereği bize ait olan daire ve dublex'i aldıktan sonra kalan daire ve dublex tapularının devri ile ilgili işlemler için özürlü olan kardeşime vasilik talebi davası açtım.Duruşmada hakime hanım iki ayrı zamanda aldığımız özürlü raporlarını çelişkili bularak adli tıp raporu isteğinde bulundu.Kardeşim 1976 doğumlu raporların birinde % 43 zihinsel özürlü zeka yaşı 11 görünüyor.Diğeri ise sağlık heyeti raporu kendi işlemlerini yapabilir raporu verilmiş.Biz noter ve doktor raporu ile devir işlemini çözdük.Mahkemeye dilekçe vererek vasilik reddi istememize rağmen kabul edilmeyip işleme devam etmemizi söylediler...Bana göre garip bir durum vasilik istiyorsun zorluk çıkıyor vaz geçiyorsun zorluk çıkıyor anlamadım gitti...Uzun lafın kısası bu durumda kurtulmam için ne yapmak gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim.İyi günler.

Avatar
Talat 2 yıl önce

Merhaba,Öncelikli olarak yazınız için çok teşekkür ederim.
bir sorum olacak size. Boşanma davası açtım bunun sonucu karşı taraf karşı taraf karşı dava açtı sonra da barışmak için sürekli rahatsız ettiler tabi bunun öncesinde tehdit vs de var sonrasında karşı taraf her ne sebeple bilmiyorum ama gitmiş davadan feragat etmiş daha sonra da mahkemede bizi kandırdılar diye tanıklar ile (anne babası) davacının annesi sürekli davalıyı arası biz de çektik diye beyan verdiler bunun üzerine biz de madem öyle telefon arama kayıtları istesin dedik mahkeme kabul etmedi ve haftaya duruşma var bende GSM şirketi den kendim talep ettim kayıtları bunu mahkeme kabul eder mi? Ayrıca ailem zaten numaralarını engellemişti karşı tarafın sürekli rahatsız etmesinden bununla ilgili mesajları da tanık beyanlarına dilekçemizle sunsak mahkeme kabul eder mi? Yanıtlarsanız çok mutlu olurum. Teşekkürler.

Avatar
sebahattin gündeş 3 yıl önce

esas haktan dönülebilirmi

Avatar
Kemal 2 yıl önce

Taşeron yasasından dolayı daha önce çalıştığım yerden tazminat kazandım fakat alacaklarından feragat ettim ama etmememem gerekiyormuş tekrar dava acabilirmiyim

Avatar
Yunus AYDIN 3 yıl önce

çok boş bir yazı olmuş :(

Avatar
Mesut 2 yıl önce

Sayın avukat bey benim bosanma mahkemem bitti ancak 2 ay oldu hala gerekceli karar yazilmadi karşı tarafta bizde sürelerden feragat ediyoruz ama bir türlü karar yazilmiyo iki tarafta madur durumdayız be yapmamız gerekiyor

Avatar
Aziz 2 yıl önce

Teşekkürler! Gayet aydınlatıcı olmuş...