Değerli okurlarım  bu makalemde sizlere Devlet Memurlarını  ilgilendiren ve hukuk büroma da en çok  sorulan konulardan biri  olan Devlet Memurları hangi  suçları işlerse Devlet Memurluğu yetkisi alınır  bu konuda  kısaca  bilgilendirmek istiyorum.

657 sayılı Devlet  Memurları  kanunun 58/A/5. Maddesine göre Bir kişi kasıtlı  bir suç  işler ve bu suçtan 1 yıl veya  daha fazla  hapis cezası alırsa memur olamaz memur  ise Devlet Memurluğuna  son verilir. Buradan hangi  suçu  işlemesinin önemi yoktur. Kişi 1 yıldan çok  hapis cezası aldı ise  Devlet memuru olamaz.

Ayrıca Devlet tarafından  affedilmiş olsa bile Devlet Güvenliği  aleyhine bir suç  işlerse zimmet, irtikap, rüşvet,  hırsızlık, dolandırıcılık,  sahtecilik,   güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma   veya kaçakçılık  suçundan mahkum olursa yine kesinlikle  Devlet  Memuru olamaz kişi Devlet  memuru ise derhal  görevine   son verilir. Bu bahsetmiş olduğum  suçlardan ceza  alması yeterlidir Devlet  Memuriyetine  son verilmesi için.  Şahsın  aldığı ceza miktarı  veya  kasıtlı mı işlenmiş  bunun bir  önemi yoktur. Devlet  bu  suçları  affetse  bile  Şahıs  Devlet  memuru olamaz.  Yani Devlet  örneğin  Rüşvet suçunu affa  tabi  tutsa bile  kişinin memurluğu sona erecektir.

Ama  şahıs  kasıtlı  bir  suç işlemiş ve bunun cezası 1 seneden az hapis cezası ise memurluğa  engel olmaz.  veya kişi  memur iken böyle bir  suç işlemiş ise memurluğuna  engel olmaz.  

Çocuklar  yani 18 yaşından Küçük  olan kişilerin işemiş oldukları  suçlar  Adli  sicil ve Arşiv kaydında  görünmez. 18 Yaşından küçük çocukların  Adli  sicil ve Arşiv kayıtları ancak soruşturma   ve kovuşturma kapsamında savcılıklara ve mahkemelere   verilebilir.  Soruşturma ve   kovuşturmaya  uğramazsa bu kayıtlar gizli tutulur.  

Değerli dostlar bazı kısa  süreli  hapis cezalarında hakim sanığın   iyi hal  gösterdiğine pişmanlık  duyduğuna kanaat getirirse Adli para cezasına çevrilebilir.Eğer  kişi  hakkındaki karar kesinleşmiş  ve  c.savcısı  şahsa tebligat göndermişse 30 gün içinde    Adli para cezası  ödenmezse  o  zaman kısa süreli hapis cezasının tamamen yada kısmen infazına   karar verilir.

Eğer mahkemenin verdiği  hapis cezası 1 seneden az ya da en fazla  1 sene ve adli para cezasına   çevrilmiş ise vatandaş memnu hakların iadesi kararı alarak devlet memurluğuna  atanabilir.

Ancak şahıs  657  sayılı Devlet  memurları kanununun  48/A/5  Te  sayılan  bir suçu   işlemişse  örneğin rüşvet  irtikap  suçu yada  güveni kötüye kullanma  gibi  sahtecilik bir  suç işlemiş    ve  cezası cezası  Adli para cezasına  çevrilmişse  yinede  kişi  Devlet  Memuru olamaz Devlet  Memuru ise   örneğin  rüşvet  suçundan  adli para cezası aldı yine de  Devlet  memurluğu  sona  erer.    Ve  bu kişi kesinlikle  Devlet  Memuru olamaz. 

Şu belirteceğim suçlardan ceza alanlar Devlet  Memuru olabilir.    

1. Taksirli  suçlardan kaynaklanan bir mahkumiyet kararı olanlar 

2. 1  yıldan  az   adli cezası alanlar  ama  tabiî ki  Devlet memurları kanunu  48 .  5/A  daki  suçlar    hariç 

3. HAGB  KARARI  alanlar. Yani  Hükmün  açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilenler    Devlet  Memuru olabilirler.

2008 den önce   bir kişi  6  aydan   fazla  ceza  aldıysa  Devlet Memuru olamıyordu ama  2008 23 ocakda  bir  yasa  değişikliği   ile   bu  6  aylık  süre  1  seneye çıkartıldı .

Hükmün açıklanmasının geri bırakılması  hakkında  da  sizlere  kısa bir  bilgilendirme yapayım.  Hükmün  açıklanmasının geri bırakılması kararı  kanunda  suçun cezası 2  yıl yada daha  az   süreli  bir  hapis cezası ise veya  Adli para cezası  ise  hakim  Hükmün  açıklanmasının geri bırakılmasına   karar verir.  Bu durumda  sanık 5 yıl denetime tabi tutulur  bu sürede  sanık   hakkında  denetimli  serbestlik  tedbiri uygulanır. sanık bu  5 yıllık  süre içinde kasırlı bir  suç  işerse   mahkeme  hükmü  açıklar  eğer  sanık bu  5 yıllık  süre içinde  suç işlemezse sanık beraat  etmiş  gibi olur dava düşer.

Sizlere Güvenlik  soruşturması hakkında da bilgi vermek istiyorum. Güvenlik soruşturmasında    kişinin kolluk  kuvvetleri tarafından aranıp  aranmadığı, yıkıcı bölücü faaliyetlerde bulunup  bulunmadığı ahlaki durumu yabancılarla  ilgisi  sır  saklama yeteneği var mı yokmu bunlar araştırılır.

Güvenlik  araştırmasında memur olma  yeteneğini işçi olma hakkını kaybedenler 60 gün içinde   idare mahkemesine dava açabilirler. 

AVUKAT NEVİN ÖMEROĞLU DEMİREL

İSTANBUL  BAROSU 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
HAGB 2 yıl önce

Hagb hakkında bu kadar kesin konuşmanız içtihatlardan bihaber olduğunuzu gösteriyor.

Avatar
Hakan 1 yıl önce

Merhaba Avukat hanım , Yüz kızartıcı suçtan Adli yönden HAGB aldım ancak Yüksek Disiplin Kurulu Disiplin Amirimin talebini aynen yerine getirerek 7 yıllık temiz sicilimi ( Bir alt ceza vermek vs hususlarını sendika temsilcisi çağrılması şekil şartını hiçe sayarak) Hakkımda Memuriyetten çıkarılma cezası verdi, karar elime 2 aralık 2018 tarihinde ulaştı, Yapabileceğim bir şey varmıdır dönme umudum varmıdır? Kısaca cevaplarsanız çok minnettar olurum Teşekkür ederim

Avatar
sendar 1 yıl önce

Kurusıkı silah yakalatıp adli para cesası yemek hakkında bir hüküm var mıdır.Devlet memuru olunur mu?

Avatar
Zafer 1 yıl önce

Hakan bey merhaba , bende hagb ile kurumdan ihraç edildim . Siz hagb yi neden aldınız ?

Avatar
hagb 1 yıl önce

sahtecilik suçundan hagb kararı verilen biri devlet memuru olarak atanabilirmi.

Avatar
Samet 1 yıl önce

Avukat hnm 2009 yılında basit yaralamadan 1500 tl para cezası aldım ama hagb ile 5 erteledi fakat 5 yıl dolmadan tekrar bir kavgaya karışmış ve 11.01.2019 da tekrar 15 asliye bana dava açmış bu memurluga engel midir Yanıtlarsanız çok memnun olurum tesekkurler

Avatar
Ercan 1 yıl önce

Hakan bey meslek neydi acaba

Avatar
Osman 1 yıl önce

Merhaba
Ben Kasten adam oldurmeye tesebbus sucundan yargilanmaya devam ediyorum ve 14 Ay KCIK kaldim.Dosyam daha sonuclanmadi.Ben ogretmen olup olamayacagimi merak ediyorum.Yani bir engel olur mu ? Olursa bu engel omur boyumu devam ediyor ogrenmek istyorum.
Tesekkurler