banner590
banner589

Değerli  okurlarım  bu  makalemde   siz  değerli  dostlarıma  dolandırıcılık  suçları  hakkında   hukuki  bilgilendirme yapacağım.   Öncelikle  bu suçun  oluşması için  sizin  hileli  bazı  davranışlarla  mağduru  etkilemeniz onu  aldatmanız  onu vaadlerde  bulunarak  bu vaadlere  inandırmış olmanız  gerekmektedir. Bundan kendinize  bir menfaat  elde  etmiş olmanız  gerekir.  Bu hileli  davranış  kasıtlı  olarak  işlenmiş  olmalı  Yani mağdura karşı nitelikli   bir yalan  söylemiş olmanız  gerekir. Bu yalan öyle  olmalıki  ağır  yoğun ve  ustaca  sergilenmiş olmalı ve mağdurun  bu yalanınızı  kontrol  etmesine   imkan tanımamanız  gerekir.  Kendinize haksız  bir  çıkar  sağlamanız  gerekir.  Nitelikli  bir  yalan yoksa  dolandırıcılık  suçu  oluşmaz.  Basit bazı  yalanlar  dolandırıcılık  suçunun oluşmasına yeterli olmaz.  Dolandırıcılık  suçunda  siz  esasen mağdurun iyiniyeti ve  duyguları  ile   oynuyorsunuz.  

Dolandırıcılık  suçunun  takibi şikayete  bağlı  değildir.Savcılık  bu  suçun işlendiğini  tespit  ettiği  anda resen soruşturma açar.  Şikayetin  azami  süresi  dava  zamanaşımı süresi olan  8  senedir.  Basit  dolandırıcılık  suçu uzlaştırma yasasına  tabidir. Gerek  soruşturma  aşamasında  gerekse  kovuşturma  aşamasında  uzlaştırma mümkündür.Ancak nitelikli  dolandırıcılık  suçunda   uzlaştırma  mümkün  değildir.

Nitelikli  dolandırıcılık  suçunda  fail mağdurun  dini  duygularını  istismar  eder  veya  kişinin  içinde bulunduğu  zor  durumdan yararlanır.  Kişinin içinde   bulunduğu   zor durumdan   yararlanır .  Kişinin  algılama   yeteneğinin  zayıflığından ,istifade eder.  Kamu  kuurm  ve  kuruluşlarını   araç olarak kullanır.  Basın yayın organlarının  sağladığı kolaylıktan  yararlanarak  bu  suçu işleyebilir. Bilişim  sistemlerini banka  kredi  kurumlarını  araç olarak   kullanabilir.  Serbest meslek sahipleri     bu mesleğe duyulan   güveni  kötüye kullanarak  dolandırıcılık    suçu işleyebilir .Sigorta  bedelini  almak  için işlenirse   yine  netlikli  dolandırıcılık  suçu oluşur.   

Eğer  sizin mağdurla  aranızda   hukuki  bir  ilşki  varsa   ve  siz  bu hukuki  ilşkiye dayana  alacağınızı   tahsil  etmek için   dolandırıcılık  suçu  işlerseniz  TCK   159 Maddedeki  suç oluşur.  Bu  suçların takibi  şikayete  tabidir.
Basit  dolandırıcılık     suçlarının  cezası   1  yıldan   5  yıla  kadar  hapis  ve  5000  tl   adli para cezasıdır.   Nitelikli  dolandırıcılık    suçunda   ise  suçun işlendiği  tarih bizim açımızdan önemlidir.  Eğer  siz  bu suçu   24  kasım   2016dan önce  işlediyseniz  2  yıldan 7 yıla hapis cezası   verilir.  Şu  anki mevcut yasaya  göre   6753  sayılı   yasa ile   TCK  158 .  maddeye  göre   3  yıldan   10  yıla  kadar    hapis  cezası  alırsınız  ayrıca  5000  tl   adli para  cezası  alırsınız  .  

Eğer  kamu  kurum  ve  kuruluşlarının   zararına  olarak   bilişim  sisitemlerini  araç olarak kullanarak    banka  veya diğer  kredi  kurumlarına  tahsis  edilmemesi   gereken  kred,iyi   açtırmak  için   ya da sigorta bedelini   almak için   kişinin   kendisini   kamu görevlşisi  banka görevlisi   olarak  atnıtarak  bu    suçu işlerse  kamu  görevlileri ile  onların nezdinde  hatrı  sayılır  bir  işkisi olduğunu  belirterek işlerse  cezanın  alt  sınırı  4  seneden  başlar  ve  adli para cezası   elde  edilen  menfaatin  iki   katından   az olamaz .  

24 kasım   2016   tarihinden itibaren   cezalar  daha  da  ağırlaştırıldı   

Eğer  dolandırıcılık  suçunu 3 ya  da  daha fazla  kişi işlerse   ceza   ½  oranında  artırılır.

Örgüt faaliyeti çerçevesinde bu  suç  işlenirse    ceza  1  kat  artırılır.  

Eğer   3  yada  daha  fazla  kişi   dolandırıcılık  suçu  işliyorsa  basit  dolandırıcılıkta     1.5  yıldan  7.5  yıla  kadar   hapis  cezası   ayrıca  7500 güne kadar   Adli para cezası   verilir. 

Dolandırıcılık  suçlarında  etkin  pişmanlık mümkündür.     Siz  eğer  mağdurun  zararını    dava  açılmadan önce

giderirseniz  2/3  oranında    ceza   indirimi  yapılır.  Dava açıldıktan  sonra  1/2   oranında indirim yapılır.

Dolandırıcılık   suçlarında  Adli para cezası  verilebilir.  Hükmün  açıklanmasının  geri bırakılması  kararı verilebilir.   Cezanın  ertelenmesi kararı verilebilir.
 


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Buğra 2 yıl önce

bu konuda size ulasmam mumkun mü?

Avatar
Dilek 2 yıl önce

Eşim 71 gündür aynı suçtan tutuklu ama halen mahkemeye çıkmadı

Avatar
Murat 2 yıl önce

Bana jogolo olurmusun para karşılığı Zengin bayanlarla görüşeceksiniz sonra bende bayan beni aradı buluşmayı ayarları ve bana Ak bank ateme sınav den gidin bizim Komisyonu gönderin size şifreyi gönderecem bu mağdurun yardımcı olabicekmisiniz

Avatar
Feride 2 yıl önce

Dava dilekcesini savcılığa verdikten sonra sürec kendiliginden ilerlermi mahkemeye gitmek şartmı konyada ikamet ediyorum bodrumda dolandırıldm dolayısıyla bodrumda mahkeme olur bu acidan sordum

Avatar
Adem efendi 2 yıl önce

Av nevin hanım bursadan yazıyorum beni bir şebeke öğle dolandirdi ki tasinmazimi evimin tapusunu çeşitli vaadlerle aldı kendi borclusuna verdi aynı şekilde kayincomuda dolandirdi onun tapusunu aldı 2 yil sonra geri verdi K ayincomun tapusunu geri vermek için benim tapuyu istedi araplarla bana sözleşme yaptı ve bak gordunmu ben zenginim artık senin iside cozucem dedi vermezsen tapunu kayincon gider dedi sonrasında kurtarmak için vermek zorunda kaldım çok tehdid yedim sikayetlrim bu ise yaramadı habire ifade alıp gönderdiler bimere ve cmhurbaskalnlihina yazdım ifade al gonder şimdi 10 kişiye yakın yanında gezdirdikleri mafya bozuntularini bile dava ettim çok mağdur oldum pisilojim bozuldu evde huzur kalmadı şimdi beni benim evinde kiracı durumuna soktular tahliye istiyorlar 1 kuruş para vermedikleri evden binada 3 katli bizim ev çıkarmaya çalışıyorlar tapuyu alan sahis ben ödeme yaptım diyor kime yaptın diyorum evin sahibi benim diyorum o ise dolandiricilarin adını veriyor

Avatar
Feyzi 1 yıl önce

Benım ogıum uyuşturucu bagımlısı su anda tedavı goruyor kendıne ayıt olmayan açık hatla telefona para arttırmış karsı taraftan 1000 TL almış para telefon numarasına geip oradan parayı çekip almış bagımlı insan ne yaptığını bılmıyor şu anda cip tedavıso goruyor mahkeme açıldı ben bu parayı ödesem olurum ayrıca bagımlı olduğuna dahıl raporu var ne yapmalıyım

Avatar
Tarik yildirim 1 yıl önce

Nevin hanim merhaba.yaptiginiz paylasimlar ve tv programlarindan sizi takip ediyorum.mayis ayinda istanbulda 48.000 tl araba satin almak uzereyken dolandirildim.su anda bilisim sistemlerinin kulkanilmasi dogrultusunda nitelikli dolandiricilik olarak sorusturma asamasinda olan dosyam mevcut.sahislar 2 kisi ve ifadeleri alindi.merak ettigim nokta verilecek hapis ve adli para cezasi herbir kisiye ayri okarakmi veriliyor.yani elde edilen menfaatin 2 kati olan ceza bu kisilere paylastiriliyormu yoksa herbir kisiye 2 kati olarakmi veriliyor.saygilarimla

Avatar
Yağmur 1 yıl önce

Mehraba iyi günler dileriz benden 1 bucuk yıl önce bir şahız benden 5 kart istede ben sana her ay 1.30 lira ödecem diye ama beni dolandırıcılık yoluna sokmuş haberim yok ne gibi ceza alırım