banner590

21 Ağustos 2021

Adalet Bakanlığı uzlaştırmacı sınav sonucu açıklandı

Ceza hukuku alanında alternatif uyuşmazlık çözüm yolu olan uzlaştırma müessesinde görevlendirilmek üzere yapılan sınavda 36 bin 500 aday ter dökmüştü.

Yargı Reformu Strateji Belgesi'nin temel vizyonu olan güven veren ve erişilebilir adalet sisteminin önemli parçalarından olan uzlaştırma, ülke genelinde her geçen gün yaygınlaşıyor.

76 VE ÜSTÜ PUAN OLANLAR BAŞARILI SAYILDI

Adalet Bakanlığı Uzlaştırmacı Sınavı 30 Mayıs 2021’de yapıldı. Kovid-19 temaslısı olmaları nedeniyle 31 Temmuz 2021’de yapılan uzlaştırmacı ek sınavı ile birlikte zorunlu eğitimlerini tamamlayan 36 bin 500 kişinin girdiği sınav sonucu Adalet Bakanlığı’nın internet sitesinde yayımlandı.

Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, İstanbul (Anadolu-Avrupa), İzmir, Kayseri, Samsun ve Van'da yapılan sınav sonucuna göre en yüksek alınan puan 96 oldu. Sınav ilanında belirtilen uzlaştırmacı ihtiyacı sayısı göz önüne alındığında 76 ve üstü puan alan adaylar başarılı sayıldı. Böylelikle puan sıralamasına göre başarılı aday sayısı 5 bin 350 oldu.

ÜLKE GENELİNDEKİ UZLAŞTIRMACI SAYISI 32 BİNİ AŞTI

Sınav başarı sonuçlarının yayınlanmasından kısa bir süre sonra, sınavda başarılı olan adayların uzlaştırmacı siciline kayıt başvuruları alınacak. Uzlaştırmacı siciline kayıt başvuru tarih, usül ve esasları Adalet Bakanlığı Alternatif Çözümler Daire Başkanlığının resmi internet sitesi olan https://alternatifcozumler.adalet.gov.tr’de ayrıca ilan edilecek. Sınavı kazanarak kayıt başvurusunda bulunan adayların müracaatları Ceza Muhakemesinde Uzlaştırma Yönetmeliğinin 48’inci maddesi kapsamında incelenerek, sicile kayıt şartlarını haiz olanlar uzlaştırmacı siciline kayıtları gerçekleştirilecek. Adalet Bakanlığı Alternatif Çözümler Daire Başkanlığına bağlı olarak 27 bin 381 uzlaştırmacı sicile kayıtlı olarak sistemde aktif rol alırken, yeni alınacaklarla birlikte bu sayı 32 bini aşacak.

MAĞDURLARIN ZARARI HIZLI ŞEKİLDE TELAFİ EDİLİYOR

Uzlaştırma müessesesi hukuka ilk kez 1 Haziran 2005'te girdi. 2016'da revize edilen sistem 2017'den bu yana büyük başarıyla yürütülüyor. Uygulamada dosyalar genellikle toplumsal dayanışma örneği olan edimlerle sonuçlandırılıyor. Uzlaşmanın gerçekleşmesi halinde mağdurlar suç nedeniyle uğramış oldukları zararları maddi ya da manevi olarak hızlı şekilde telafi ediyor.

UZLAŞTIRMAYA TABİ DOSYALARDAN YÜZDE 83'Ü UZLAŞIYLA SONUÇLANDI

Dosyaların daha az masrafla ve daha kısa sürede çözümünü sağlayan uzlaştırma, tarafların memnuniyeti ve uzlaşması temelinde uygulanıyor. Suç faillerinin topluma kazandırılmasını, mağdurların da haklarının korunmasını amaçlayan uygulama ile 1 Ocak 2017’den bugüne kadar 1 milyon 32 bin 225 dosyada uzlaşma sağlandı. Müzakeresi tamamlanan dosyalarda başarı oranı yüzde 83 oldu.

KAMUSAL BARIŞA KATKI SAĞLIYOR

Ceza anlaşmazlıklarını dostane yöntemlerle çözen uzlaştırma, kişiler arasındaki ilişkileri düzenlemek suretiyle kamusal barışın yeniden tesisine hizmet ediyor. Toplumun adalet tecrübesinin artmasına ve sorunların adli birimlere yansımadan toplum içerisinde sulh ile çözülmesini sağlayarak taraflar arasında sürekli olarak yinelenebilecek uyuşmazlıkları çözerek yeni suçların önüne geçiyor. Onarıcı adalet kurumu olan uzlaştırma mahkemelerin iş yükünü azaltırken, söz konusu birimlerde yapılan giderlerden de tasarruf edilmesini sağlıyor.

Soruşturma evresinde soruşturmayı yürüten savcı, mahkeme aşamasında da hakim tarafından suçun uzlaştırma kapsamında olduğu kanaatine erişilmesi üzerine dosya, uzlaştırma bürosuna gönderiliyor. Uzlaştırma, cumhuriyet başsavcılığı tarafından görevlendirilen tarafsız ve bağımsız bir uzlaştırmacı kontrolünde gerçekleştiriliyor.

TARAFLARIN KABULÜYLE BAŞLAYIP ÖZGÜR İRADEYLE DEVAM EDİYOR

Uzlaştırma süreci, mağdur ve şüphelinin kabulüyle başlayıp tarafların özgür iradesiyle devam ediyor. Taraflar, uzlaşma teklifini kabul ederlerse müzakere aşamasına geçiliyor. Anlaşma konusu edimi de yine taraflar belirliyor. Süreçte, mağdur ve fail görüşmeleri uzlaştırmacılar eşliğinde yapılıyor.

Taraflar, uzlaşma edimi olarak mağdurdan veya suçtan zarar görenden özür dileme, maddi veya manevi zararın karşılanması, bir kamu kurumu veya kamu yararına hizmet veren özel bir kuruluş ile yardıma muhtaç kişi ya da kişilere bağışta bulunma, kamu yararına hizmet veren kuruluşlarda çalışma, şüphelinin topluma faydalı birey olmasını sağlayacak programa katılması, fidan dikme gibi edimleri, anlaşma konusu olarak belirleyebiliyor.

Sınav sonucunu aşağıdaki adresten öğrenebilirsiniz:

https://alternatifcozumler.adalet.gov.tr/Home/SayfaDetay/2021-adalet-bakanligi-uzlastirmaci-sinavi-ve-uzlastirmaci-ek-sinavi-sonuclarina-gore-basari-sonuclari-yayinlanmistir

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.