Noter harçları yüzde 10.8 arttı
Adalet Bakanlığı, 2012 yılı noterlik ücret tarifesini belirledi. Bugünden itibaren yüzde 10.8 artan noter harçları 2,35 TL'den az olamayacak. Noterler, yaptıkları vasiyetname ve vakıf senedi düzenlemesinden 106,47 TL düzenleme ücreti alacak. Noterler, her ne suretle olursa olsun yazdıkları kağıtların dairede kalan nüshası ile iş sahibine verilen asıl ve örneklerinin her sayfasından 3,19 TL yazı ücreti talep edecek.


Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü'nün 2012 Yılı Noterlik Ücret Tarifesi Resmi Gazete'de yayınlandı. Buna göre yaptıkları işlemlerden Harçlar Kanunu'na göre aldıkları harçların yüzde 30'u oranında noter ücreti alan noterlerin bu ücreti bugünden itibaren bir noterlik işleminde 2,35 TL'den az olamayacak. 2011 yılı tarifesinde bu ücret 2,12 TL düzeyindeydi. Harç ücreti, yüzde 10.8 oranında artış gösterdi. Bu arada, bu suretle hesaplanan ücret miktarlarında 0.5 kuruşun (yarım kuruşun) altındaki değerler dikkate alınmayacak.


Noterler, yaptıkları vasiyetname ve vakıf senedi düzenlemesinden 2011 yılı tarifesine göre yüzde 10.5 artışla 106,47 TL düzenleme ücreti alacak. Bu işlemlerden vazgeçme veya bunların feshi, iptali ve değiştirilmesi belirtilen bu ücretlerin üçte biri oranında ücrete tabi olacak. Düzenleme ücreti alınması gereken bir işlemde hesap edilecek noter ücreti ile düzenleme ücretinden hangisi fazla ise o ücret alınacak.


YAZI ÜCRETİ

2012 yılı tarifesinde 2011 yılı tarifesine göre yaklaşık yüzde 10'un üzerinde artış yapılan noterler, her ne suretle olursa olsun yazdıkları kağıtların dairede kalan nüshası ile iş sahibine verilen asıl ve örneklerinin her sayfasından 3.19 TL. yazı ücreti alacak. Bu kağıtların örneklerinin iş sahibinin istek ve onayı üzerine, noterlik dairesinde fotokopi yoluyla çıkartılması halinde, bu örneklerin her sayfası da aynı ücrete tabi olacak. Özel kanunlarında harç, damga vergisi ve resimden muaf tutulan işlemleri noter yazdığı takdirde, yukarıdaki fıkra hükmü gereğince yazı ücreti alınacak.


TANIKLIK VE ONAMA ŞERHLERİNDEN YAZI ÜCRETİ ALINMAYACAK

Noter tarafından bir dilden diğer dile, bir yazıdan diğer yazıya çevrilen veya çevirtilen kağıtların her sayfasından 26,66 TL çevirme ücreti alınacak. Bir dilden diğer dile veya bir yazıdan diğer yazıya çevrilen veya çevirtilen kağıtların 10 veya daha az satırı içeren sayfalarından bunun yarısı ücret alınacak.


TESCİL İŞLEMLERİNDE, İŞLEM BAŞINA 1 TL ALINACAK

Dışarıda yazılıp onama veya tebliğ için noterliğe getirilen kağıtların karşılaştırılmasından (asıllar hariç) sayfa başına 3.19 TL ücret talep edilecek. Özel kanunlarında harç, damga vergisi ve resimden muaf tutulan işlemlerden de bu ücret aynen alınacak.
Kanun uyarınca tescili gereken işlemlere ait kağıtlardan, işlem başına maktu olarak 1 TL. tescil ücreti istenecek.
Noterler, saklayacakları emanetler için (emanet ister eşya, isterse kıymetli evrak olsun) maktu olarak yıllık 7.45-TL talep edecek. Tutanakta yazılı emanetler birden fazla olsa dahi, tek saklama ücreti alınacak.
Emanetlerin saklanması ayrıca gideri gerektirmekte ise noter, birinci fıkra uyarınca alacağı ücretten başka, bu sebeple yapacağı gerçek gideri de ilgilisinden alacak. Emanetler birden fazla kişilere ait ise, emanetlerin miktarına ve kapladığı yere göre, gider aralarında paylaştırılacak.


SAKLAMA SÜRESİNDE ÜCRETLER, BELİRTİLEN SÜRE İÇİN PEŞİN ALINACAK

Saklama süresi kanunca belirtilmiş olan hallerde ücret, belirtilen süre için peşin olarak alınacak. Saklama süresi kanunca belli olmayan emanetlerin ücreti, her yıl peşin olarak talep edilecek. Noterin değişmesi halinde, ayrılan noter, aldığı saklama ücretinden geriye kalan süreye ait tutarı yeni notere devredecek.


Noterler, özel kanunlarında harç, damga vergisi ve resimden muaf olduğu belirtilen, ancak değer içeren işlemlerden, harç alınmış olsa idi alınması gereken harcın yüzde onu oranında noter ücreti alacak. Değer içermeyen bu çeşit işlemler dolayısıyla noterler onadıkları her imza için 2.70 TL ücret talep edecek.
Özel kanunlarında harç, damga vergisi ve resimden muaf olduğu belirtilen ve imza onaylamasını gerektirmeyen protesto, ihtarname, ihbarname işlemlerinde ilgilisine tebliğ edilecek her nüsha için 2,70 TL ücret alınacak. Kamulaştırma Kanunu hükümleri uyarınca yapılacak kamulaştırma tebliğlerinde ilgilisine tebliğ edilecek her nüsha için talep edilecek ücret 2,70 TL olacak.

DEFTER ONAYLAMA ÜCRETİ

Defterlerin açılış onaylamasından, yüz sayfaya kadar olanlardan (yüz sayfa dahil) 1 TL, yüz sayfadan yukarı her yüz sayfadan da 38 kuruş onaylama ücreti alınacak. Yüz sayfadan fazla olan defterlerin küsuratı 50 sayfaya kadar olursa ücret alınmayacak. Elli ve daha fazla olursa 38 kuruş ücret alınacak.


ARA VE KAPANIŞ ONAYLAMALARINDA MAKTU OLARAK 38 KURUŞ ÜCRET ALINACAK

Özel kanunlarına göre harç, damga vergisi ve resimden muaf olanlara ait defterlerin onaylamasından da, yukarıdaki fıkralar uyarınca ücret alınacak.
Noterler, kanunda öngörülen bildirim yükümlülükleri doğrultusunda yazacakları her yazı için alınacak bildirim yazı ücreti 1 TL olacak.
Noterler ve imzaya yetkili vekilleri, noterlik dairesi dışında iş yapmak veya evrak ve defterleri götürmek için daireden ayrıldıklarında gerekli yol giderlerinden başka her işten, her gün için 12,78 TL yol ödeneği verilecek. Noterlik dairesi dışında piyango, özel ve resmî kuruluşların kura, seçim ve toplantılarında hazır bulunarak; tutanak düzenlemeleri halinde, noterler ve imzaya yetkili vekilleri gerekli yol giderlerinden başka her işten, her gün için 117.18 TL yol ödeneği alacak.

Aracı noter, işin gerektirdiği her türlü giderden başka, her işlem için maktu olarak 72 kuruş aracılık ücreti alacak. Terk eden eşin ortak konuta davet edilmesi ve mirasçılık belgesi verilmesi işlemlerinde, noter ücreti ile yazı ücreti 1 inci ve 3 üncü maddelerde yer alan hükümler doğrultusunda alınacak. Karar, 1 Mart 2012 tarihinden itibaren (bugün) uygulanacak. (ANKA)


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.