banner664

08 Mart 2022

STAJYER AVUKATLAR YARIŞIYOR

İki aşamalı olarak planlanan yarışmanın ilk aşaması olan Bölge Elemeleri, 11-12 Haziran 2022 tarihlerinde, yedi coğrafi bölgede, eş zamanlı olarak gerçekleştirilecek.

Yarışmaya Karadeniz Bölgesi’nde Düzce Barosu, Doğu Anadolu Bölgesi’nde Van Barosu, İç Anadolu Bölgesi’nde Ankara Barosu, Akdeniz Bölgesi’nde Kahramanmaraş Barosu, Marmara Bölgesi’nde Yalova Barosu, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Diyarbakır Barosu, Ege Bölgesi’nde Denizli Barosu ev sahipliği yapacak.

Yarışma 11 Haziran günü saat 09.00 da başlayacak.

İki gün sürecek elemelerde bölge birincisi olan takımlar Türkiye derecesi için 17-18 Eylül 2022 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirilecek finalde yarışacak.

Yargının kurucu unsuru olan savunmanın temsilcisi avukatı, diğer kurucu unsurlar karar ve sav temsilcileri olan hakim ve savcı ile birlikte, hukuka ve etik kurallara uygun olarak gerçekleştirecekleri yargılama faaliyetine ve duruşmaya hazırlamayı amaçlayan yarışma ile mesleki dayanışmanın da temelleri atılacak.

Yarışmanın ayrıntıları şöyle;

SUNUŞ

Değerli meslektaşlarımız,

Staj eğitiminde çok önemli bir yeri olan “Kurgusal Duruşma Yarışması”, TBB Eğitim Merkezi tarafından, “Stajyer Avukatlar Türkiye Kurgusal Duruşma Yarışması” adı altında, bütün barolarımızın katılımına açık olarak, 2014 yılından bu yana düzenli olarak gerçekleştirilmektedir.

Her yıl düzenlenen yarışma iki aşamalı olup; birinci aşamada bölge elemeleri; ikinci aşamada ise bölge birincilerinin katıldığı final yarışması yapılmaktadır.

Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu’nun 26 Aralık 2021 günlü toplantısında; her yıl artan katılımcı sayısıyla artık geleneksel hale gelen Stajyer Avukatlar Türkiye Kurgusal Duruşma Yarışması”nın 2022 yılında da, Türkiye Barolar Birliği Eğitim Merkezi Yürütme Kurulu’nun denetim ve sorumluluğunda yapılmasına karar verilmiştir.

Geçmiş yıllarda, yedi coğrafi bölgede, yarışmaya ev sahipliği yapan barolarımızın illerinde, eş zamanlı olarak başlayan birinci aşama yarışmaları, değerli jüri üyeleri ile katılımcıların hukuki bilgi ve tecrübeleriyle, adeta bir hukuk şölenine dönüşmüştür.

Bölge birinciliğini kazanan takımların katıldığı ve Ankara’da gerçekleştirilen final yarışmaları da, aynı heyecan ve başarıyla tamamlanmıştır.

Katılımcı ve ev sahibi barolarımızın etkinliğimize yönetici, katılımcı ve personel işbirliği ile verdiği destek bu başarının sağlanmasında en büyük etkendir. Mesleki dayanışma ve işbirliğinin bu güzel örneğinden mutluluk ve onur duyuyoruz.

Sahip oldukları bilgi ve deneyim zenginliğiyle bizlere büyük katkı sağlayan, etkinliğimizin olmazsa olmazı saygıdeğer jüri üyelerimize, yarışmaya ayırdıkları zaman ve harcadıkları emek için sonsuz teşekkür ediyoruz.

Ayrıca etkinliğimizin en iyi şekilde gerçekleşmesi için Türkiye Barolar Birliği Eğitim Merkezi’ne desteklerini esirgemeyen Türkiye Barolar Birliği Sayın Başkanı Av. R.Erinç Sağkan ve Yönetim Kurulu üyesi değerli meslektaşlarımıza bu güven ve desteklerinden ötürü teşekkürlerimizi sunuyoruz.

2022 yılında “Stajyer Avukatlar Türkiye Kurgusal Duruşma Yarışması”nın birinci aşaması olan bölge elemeleri yedi coğrafi bölgede eş zamanlı olarak 11-12 Haziran 2022 tarihlerinde, ev sahibi barolarımızın illerinde; ikinci aşaması olan final yarışması ise 17-18 Eylül 2022 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirilecektir.

2022 yılı “Stajyer Avukatlar Türkiye Kurgusal Duruşma Yarışması”nın birinci aşamasının konusunu oluşturan “olay metni”, yarışmanın yönetimi, takımların yazılı iddia ve savunmalarını TBB Eğitim Merkezi’ne ulaştırma süreleri , yarışmayla ilgili diğer tüm kural ve ayrıntılar bu broşür içerisinde bilgilerinize sunulmaktadır.

Katılımcı avukat stajyeri meslektaşlarımızın, “kendileri için unutamayacakları bir deneyim” olacağına inandığımız bu yarışmayı, meslek etiğine uygun olarak gerçekleştireceklerinden kuşku duymuyoruz.

Yarışmanın mesleki dayanışma, mesleki duruş, duruşma tecrübesi, hukuki bilgi birikimi gibi bir avukatta olması gereken önemli niteliklere katkı sağlayacağına yürekten inanıyoruz.

Bu etkinliğin, TBB Eğitim Merkezi Staj Eğitim Çalışmalarının, “mesleğe yeni atılacak genç meslektaşlarımız arasında yıllar boyu sürecek mesleki dayanışma ve dostlukların temellerinin atılması” hedefine önemli katkı sağlayacağı düşüncesi ile yarışmalara katılacak olan takımlarımıza başarılar diliyor ve kendilerini şimdiden kutluyoruz.

Saygılarımızla.
TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ EĞİTİM MERKEZİ
YÜRÜTME KURULU

TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ

KURGUSAL DURUŞMA YARIŞMASININ

BİRİNCİ AŞAMASI

YARIŞMA TAKVİMİ

(BÖLGE ELEMELERİ)

1- TAKIMLARIN KAYITLARI
Son Bildirim Tarihi: 04 Nisan 2022

2- İDDİANAME VE SAVUNMA DİLEKÇELERİNİN TESLİMİ
Son Teslim Tarihi: 13 Mayıs 2022 / Saat: 17:00
Teslim Yeri: Türkiye Barolar Birliği, Oğuzlar Mahallesi Barış Manço Caddesi
Av. Özdemir Özok Sokak No:8 06650 Balgat - ANKARA

Teslim Şekli: Teslim tarihinde elde olacak şekilde posta, kargo veya (alındı belgesi karşılığı) elden.

3- DURUŞMA (SÖZLÜ AŞAMA) YARGIÇLARININ İLANI
Bölge Elemeleri İçin: 6 Haziran 2022

4- DURUŞMA (SÖZLÜ KARŞILAŞMA)
11-12 Haziran 2022, Cumartesi-Pazar

NOTLAR:

1- Barolar kayıt başvurularında; takımlarında yer alan yarışmacıların ve (varsa) takım çalıştırıcılarının, isimlerini, tebligat adreslerini, elektronik posta adreslerini, telefon numaralarını ve yarışmaya başvuru şartlarını taşıdıklarına dair belgeyi sunmak zorundadırlar.

2- Takımların 11 Nisan 2022 tarihine kadar kurgusaldurusma@barobirlik.org.tr adresine yarışma olayına ilişkin sorularını yazılı olarak bildirmeleri halinde sorulara verilen cevaplar e-posta yoluyla tüm takımlara gönderilecektir.

TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ

KURGUSAL DURUŞMA YARIŞMASININ

İKİNCİ AŞAMASI

YARIŞMA TAKVİMİ

(YARIŞMA FİNALİ)

1- TAKIMLARIN KAYITLARI
Bölge Elemelerinde birinci olan takımlar Ankara’da yapılacak Yarışma Finalinde yarışmaya hak kazanırlar. Ayrıca bir kayıt yaptırmaları gerekmemektedir.

2- İDDİA VE SAVUNMA DİLEKÇELERİNİN TESLİMİ:
Son Teslim Tarihi: 19 Ağustos 2022 / Saat: 17:00
Teslim Yeri: Türkiye Barolar Birliği, Oğuzlar Mahallesi Barış Manço Caddesi
Av. Özdemir Özok Sokak No:8 06650 Balgat - ANKARA

Teslim Şekli: Teslim tarihinde elde olacak şekilde posta, kargo veya (alındı belgesi karşılığı) elden

3- DURUŞMA (SÖZLÜ AŞAMA) YARGIÇLARININ İLANI
12 Eylül 2022

4- YARIŞMA FİNALİ
17-18 Eylül 2022, Cumartesi-Pazar
Ankara

TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ

KURGUSAL DURUŞMA YARIŞMASI

“BÖLGE ELEMELERİ” OLAYI

* Olayda birden fazla şüpheli olması sebebiyle, müdafilik görevinin yerine getirilmesi sırasında menfaat çatışması gündeme gelebilecek olsa da, Kurgusal dava kapsamında hazırlanacak savunmalarda bu husus dikkate alınmayacaktır.

OLAY

Bayrampaşa İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliğince yapılan istihbarat çalışmaları sonucunda; kıvırcık, uzun saçlı, zayıf yapılı ve yaklaşık yirmi yaşlarında olan, genellikle Yenidoğan Mahallesi, Çakmak Sokak civarında görülen bir erkek şahsın, uyuşturucu madde satışına aracılık ettiği ve üzerinde küçük poşetlere bölünmüş çok sayıda uyuşturucu madde bulundurduğu bilgisi kolluk görevlilerine ulaşmıştır. Aynı gün adı geçen sokak çevresinde yapılan araştırmalar neticesinde, eşkal ile uyumlu bir şahsın akşam saatlerinde diğer bir erkek şahısla birlikte Çakmak Sokak’ta görüldüğü bilgisi elde edilince, sivil giyimli kolluk görevlileri bu sokağa girdiklerinde eşkale uygun bir şahsın elindeki paketi diğerine verdikten sonra motosikletiyle olay yerinden hızla uzaklaştığını görünce, paketi teslim alan şahsa doğru yürürler. Polislerin kendisine yaklaştığını gören şahıs, koşmaya başlasa da yakalanacağını anlayınca açık bulunan bir apartmanın kapısından girer. Apartmanın kapısını kapatmak üzereyken, bir kolluk görevlisi kapının kapanmasını engeller ve şahıs apartmanın birinci katında yakalanır. Adının Barış olduğunu söyleyen şahsın üzerinde elle dıştan yapılan kontrol sonucu kabarık bulunan pantolon cebinden 30 gram esrar ele geçirilirken, ayrıca kontrol edilen iç çamaşırının içinden 60 gram esrar çıkarılır.

Hakları hatırlatılan Barış “Madde bağımlısıyım, üzerimde ele geçen uyuşturucu maddeyi telefon ile irtibat kurduğum Şahin’den satın aldım, aradığımda Şahin motosiklet ile Yunus’un işlettiği otoparktan uyuşturucu maddeyi getirir, ben de ona parayı veririm.” şeklinde beyanda bulunur. Kolluk görevlileri Barış’tan uyuşturucu madde getirmesi için Şahin’e mesaj atmasını ister. Barış attığı mesajda “haftasonu arkadaşının yanına gideceği için biraz daha madde alacağını, her zamanki yerin yakınındaki ilkokulun yanında kendisini bekleyeceğini” ifade eder. Polisler, okulun önüne gider ve Şahin’in gelmesini beklemeye başlar. Şahin Barış’ın yanına gelip motosikletinden indiği sırada harekete geçen polisler Şahin’i yakalar.

Şahin’in üzerinde elle yapılan dıştan kontrolde kilitli naylon poşette, 10,9 gram esrar, alüminyum folyoda sarılı 0,67 gram metamfetamin ile altı adet küçük boy kilitli naylon poşet, üzerinde herhangi bir ibare bulunmayan yeşil renkli iki tablet, bir adet bıçak ele geçirilir.

Hakları hatırlatılan Şahin, kolluk görevlilerine bu işe yeni başladığını, Bayrampaşa’daki Yenidoğan Mahallesi’nde bulunan açık otoparkın sahibi Yunus için çalıştığını söyler. Barış ve Şahin beyanları yakalama tutanağına yazılır.

Durum kendisine bildirilen Cumhuriyet savcısı, Barış ve Şahin’in gözaltına alınması ve Şahin’in beyanlarıyla ilgili de araştırma yapılmasını emrini verir. Yapılan araştırmalar sonucu açık otoparkın Yunus tarafından işletildiği tespit edilir ve Cumhuriyet savcısının talebiyle sulh ceza hakimliğince Yunus’un telefonunun dinlenmesine ve otoparkla ilgili bilgi toplanması için gizli soruşturmacı atanmasına karar verilir. Gizli soruşturmacı olarak atanan kolluk görevlisi Anıl otoparka gider, aylık abone olmak için Yunus ve Şerif ile konuşur ve o sırada etrafı kolaçan eder. Anıl’ın topladığı bilgilere göre otoparkta gündüzleri Şerif, geceleri ise Kaan çalışmaktadır. Ayrıca Anıl, otoparkın içerisindeki bir yerde inşaat malzemelerinin yığılı olduğunu ve otoparkın dışındaki çöpte Yunus’la aynı soyadına sahip Murat’ın gönderen olarak adının yer aldığı Hatay’dan gelen çok sayıda kargo poşeti olduğunu görür. Bu durumdan şüphelenen Anıl kargo poşetlerinin cep telefonuyla fotoğraflarını çeker. Polis yaptığı araştırmada Murat’ın Yunus’un kardeşi olduğunu belirler. Murat’la Yunus’un 18:42’de Arapça gerçekleştirdikleri telefon görüşmesini dinleyen kolluk görevlisi, Murat’ın biberlerin birazdan kargo yoluyla Yunus’a ulaşacağını söylediğini fark eder. Arapça bilen bu kolluk görevlisi, telefon konuşmasından anladıklarını Türkçeye çevirerek tutanak haline getirir ve bu tutanağı derhal Cumhuriyet savcısına iletir. Tutanak ayrıca soruşturma dosyasına konur.

Saat 18:45’te Cumhuriyet savcısı teslimatın yapılacağı zaman kişilerin yakalanması, teslimata elkonulması, açık otoparkın aranması ve suç delili olan eşyalara elkonulması için kolluğa emir verir. Kargo aracı otoparka geldiğinde kolluk görevlileri harekete geçer ve Yunus’u gelen kargoyu teslim aldığı anda yakalarlar. Kargo açıldığında daralı ağırlığı 1835 gram gelen esrar ele geçirilir. Yunus’un üzerinde yapılan aramada beyaz kâğıda sarılı halde daralı ağırlığı 0,4 gram gelen ve bonzai olduğu değerlendirilen madde ele geçirilirken; otoparkı daha önce işleten kişinin oğlu olduğunu söyleyen Şerif’in üzerinde yapılan aramada ise herhangi bir suç unsuruna rastlanılmamıştır. Kolluk görevlilerince otoparkta kapısı olmayan müştemilatın içerisinde bir adet kasanın görülmesi ve kasanın anahtarının kimde olduğunun sorulması üzerine Yunus, anahtarın kendisinde olduğunu söyler ve saat 20:20 sıralarında konu hakkında Cumhuriyet savcısına telefon ile bilgi verildiğinde, otopark sahibi refakatinde arama yapılması talimatı alınır. Bunun üzerine Yunus’un rızası dahilinde kasa açtırılır ve görevlilerce yapılan incelemede kasanın iki bölümünün bulunduğu tespit edilir.

Üst bölmede yapılan aramada gri şeffaf poşet içinde daralı ağırlığı 8,5 gram, şans oyunları kağıtlarına sarılı 2 paket halinde daralı ağırlığı 4,2 gram gelen ve esrar olduğu değerlendirilen maddeler ile, bir adet 9 mm çapında tabanca, bu tabancaya ait şarjör ve 27 adet mermi ele geçirilirken, alt bölmede yapılan aramada ise kurusıkı olduğu değerlendirilen 2 adet tabanca ve bir adet laptop bulunmuştur. Bulunan bu eşyalar Cumhuriyet savcısının
emriyle adli emanete götürülmüştür.

Otopark ve eklentilerinde arama işlemlerine devam edildiği sırada sivil giyimli görevlilerin yanına gelen Cem isimli bir şahıs, “Bir tane 10’luk bonzai var mı abi?” diye sorması üzerine görevlilerce yakalanır. Yakalanan ve hakları hatırlatılan Cem “daha önce de Yunus ve ismini bilmediği kişilerden iki veya üç defa tanesi 10 TL’den uyuşturucu madde satın aldığını” söyler. Otoparkta yapılan arama sırasında otoparkın giriş kısmının karşısında bulunan kırmızı
renkli filenin içinde görünür vaziyette bonzai yapımında kullanıldığı değerlendirilen daralı ağırlığı 1080 gram gelen yeşil renkli tavşan otu, daralı ağırlığı 447 gram gelen sarı renkli tütün, içinde kimyasal ilaç bulunan bir adet pet şişe ve sarı, turuncu ve siyah renkte toplam 17 adet bonzai poşeti ele geçirilir. Saat 23:10’da arama işlemi sona erdirilerek tutanağa bağlanır.

Saat 23.30 sıralarında görevlilerce otopark sorumlusu ve işleteni olan Yunus’a otoparkta olmaması nedeniyle yakalanamayan Kaan isimli şahıs sorulur, Yunus, Kaan’ın gece bekçisi olarak çalıştığını gündüzleri ise başka bir işte çalıştığını söyler. Görevlilerin isteği üzerine Yunus, Kaan’ı otoparka çağırır ve bir süre sonra otoparka gelen Kaan yakalanır. Arama işlemlerini gerçekleştiren kolluk görevlilerinin saat 02.23’te nöbetçi Cumhuriyet savcısını
tekrar arayarak otoparkta arama yapılmasına ilişkin emrin yazılı olarak verilmesini talep ederlerse de Cumhuriyet savcısı saatin geç olması nedeniyle söz konusu arama kararının yazılı şekilde gündüz saatlerinde nöbetçi olan Cumhuriyet savcısından alınması talimatı verir. Sabah olduğunda arama ve elkoyma kararı yazılı olarak nöbetçi Cumhuriyet savcısı tarafından düzenlenerek sulh ceza hakimine sunulur. Ertesi gün sulh ceza hakimi bu kararları onaylar.

Şahin’in kollukta müdafii huzurunda alınan ifadesinde “on yıldır uyuşturucu madde kullandığını, bunu bilen arkadaşlarının da bazen kendisinden uyuşturucu madde istediğini, kendisinin uyuşturucu satıcısı olmadığını, ancak eroin bağımlısı olduğu için halüsinasyonlar görerek bazen farklı açıklamalar yapabildiğini, yakalama tutanağındaki beyanlarının gerçeği yansıtmadığını belirtir. Ayrıca Şahin, yaklaşık bir aydır Yunus’tan uyuşturucu madde satın aldığını, bundan önce kendilerinden madde satın aldığı kişilerin nerede olduğunu Yunus’a sorduğunda, cezaevinde oldukları ve yerlerine kendisinin baktığı cevabını aldığın”ı söyler.

Cem kollukta müdafii bulunmaksızın alınan ifadesinde, “daha önce otoparkta çalışan birinden üç defa uyuşturucu madde satın aldığını, ancak bu şahsın kendisi yakalandığı anda orada bulunan kişiler arasında olmadığını, olay tarihinde uyuşturucu almak için otoparka girdiğini” ifade eder. Cem’e uyuşturucu aldığı kişinin fotoğrafının, önüne konulan dört farklı kişiye ait fotoğraftan hangisi olduğu sorulur ve Cem, Kaan’ın fotoğrafını gösterir.

Kollukta susma hakkını kullanan Yunus müdafii huzurunda savcılıkta; “söz konusu otoparkı çay bahçesi yapmak için yaklaşık üç ay önce Semih’ten kiraladığını, Semih otoparkı işletirken de gelip gittiğini, burada kendisine ait kuşların bulunduğunu, otoparkı devraldıktan sonra tadilat işlerine başladığını, henüz Semih’ten kalan eşyaların tamamını temizleyemediğini, aramada bulunan silah ve uyuşturucu maddelerden haberinin olmadığını, Semih tarafından verilen anahtarın yaklaşık üç aydır kendisinde bulunduğunu ancak kasayı hiç açmadığını, Şahin’in yakın arkadaşı olduğunu, ayrıca kardeşi Murat’tan böyle bir kargo beklemediğini ve neden böyle bir şey yaptığını anlayamadığını” ifade etmiştir.

Şerif, kollukta susma hakkını kullanmış, savcılıkta müdafiinin huzurunda alınan ifadesinde, “otoparkı daha öncesinde babası Semih’in işlettiğini, Semih’in cezaevine girmeden üç ay önce işletmeyi Yunus’a devrettiğini, Yunus’un uyuşturucu sattığını olaydan üç gün önce öğrendiğini ve bu konuda kendisini uyardığını, babasıyla kasanın içerisini boşaltarak anahtarı Yunus’a devrettiğini, kasa anahtarının sadece Yunus’ta olduğunu ve kasanın içerisinde ne olduğunu bilmediğini, kendisinin de orada hiçbir zaman çalışmadığını, otoparkın arka girişinde bulunan kuşların babasına ait olduğunu, olay günü onları beslemek için orada olduğunu ve o sırada kolluk görevlilerinin geldiğini, Şahin diye birini hiç tanımadığını, Kaan’ın Yunus’un uyuşturucu madde sattığından haberi olmadığını” ifade etmiştir.

Kaan ise savcılıkta müdafiinin huzurunda alınan ifadesinde, “Yunus’un işlettiği otoparkta olaydan altı ay önce işe girdiğini, Semih’in cezaevine girmesinden sonra, Yunus’un yanında çalışmaya devam ettiğini, burada otoparka gelen araçlardan park ücreti aldığını, olay gecesi çağrılması üzerine otoparka gittiğini, kimseye uyuşturucu madde satmadığını, Yunus ve Şerif’in de uyuşturucu madde ticareti yapıp yapmadığını bilmediğini, Şerif’in her gün kuşları beslemek için otoparka geldiğini, Şahin’in Yunus’un yakın arkadaşı olduğu için çok sık otoparka uğradığını, kendisinin otoparkta gece 23:30 ile sabah 11.00 saatleri arasında çalıştığını, gündüzleri başka bir işte bulunduğunu, geceleri otoparka gelip çay ya da başka şeyler isteyen gençlerden birinin kendisine iftira atmış olabileceğini, kasada ve otoparkın diğer tarafında ele geçirilen uyuşturucu maddelerden haberdar olmadığını” ifade etmiştir.


TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ

KURGUSAL DURUŞMA YARIŞMASI

I. YÖNETİM

A. Türkiye Barolar Birliği (TBB) Stajyer Avukatlar Türkiye Kurgusal Duruşma Yarışması, TBB Eğitim Merkezi Yürütme Kurulu tarafından “Yarışma Kurulu” sıfatıyla yönetilir ve sonuca bağlanır. Kurulda yer alan kişilerin ikinci dereceye kadar yakınları bu yarışmaya katılamazlar.

B. Yarışma Baroları temsil eden takımların coğrafi bölgeler esas alınarak kendi aralarında yarışacakları Bölge Elemeleri ile bu elemelerde birinci olan takımların açıklanacak yeni bir olay ile yarışacağı ve Ankara’da gerçekleştirilecek olan Yarışma Finali olmak üzere iki aşamadan oluşur.

C. Takımların bölgelere göre grupları ve bölge elemelerinin yapılacağı iller aşağıdaki gibidir.

D. Bölge elemelerine katılacak olan baroların, Stajyer Avukatların konaklamalarını temin için yarışmanın yapılacağı il Barosu’na başvurmaları gerekmektedir.

E. Bölge elemelerine katılacak olan Stajyer Avukatların yol ve konaklama giderleri kendi Barolarınca karşılanacaktır.

II. BÖLGE ELEMELERİNİN YAPILACAĞI YERLER

KARADENİZ BÖLGESİ :

Yarışmanın Yapılacağı İl : DÜZCE
AMASYA BAROSU, BOLU BAROSU, ÇORUM BAROSU, , DÜZCE BAROSU, GİRESUN
BAROSU, KARABÜK BAROSU, KASTAMONU BAROSU, SAMSUN BAROSU, TRABZON
BAROSU, TOKAT BAROSU, ORDU BAROSU, ZONGULDAK BAROSU

DOĞU ANADOLU BÖLGESİ:

Yarışmanın Yapılacağı İl : VAN
AĞRI BAROSU, ARDAHAN BAROSU, BİNGÖL BAROSU, BİTLİS BAROSU, ELAZIĞ BAROSU
ERZURUM BAROSU, IĞDIR BAROSU , KARS BAROSU, MALATYA BAROSU, MUŞ BAROSU,
VAN BAROSU

İÇ ANADOLU BÖLGESİ:
Yarışmanın Yapılacağı İl : ANKARA

AKSARAY BAROSU, ANKARA BAROSU, ESKİŞEHİR BAROSU, KARAMAN BAROSU,
KAYSERİ BAROSU, KIRIKKALE BAROSU, KIRŞEHİR BAROSU, KONYA BAROSU, SİVAS
BAROSU

AKDENİZ BÖLGESİ:
Yarışmanın Yapılacağı İl : KAHRAMANMARAŞ

ADANA BAROSU, ANTALYA BAROSU, HATAY BAROSU, ISPARTA BAROSU,
KAHRAMANMARAŞ BAROSU, MERSİN BAROSU, OSMANİYE BAROSU

MARMARA BÖLGESİ:
Yarışmanın Yapılacağı İl : YALOVA

BALIKESİR BAROSU, BİLECİK BAROSU, ÇANAKKLAE BAROSU, EDİRNE BAROSU,
İSTANBUL BAROSU, İSTANBUL 2 NO. LU BAROSU , KIRKLARELİ BAROSU, KOCAELİ
BAROSU, SAKARYA BAROSU , TEKİRDAĞ BAROSU, YALOVA BAROSU

GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ:
Yarışmanın Yapılacağı İl : DİYARBAKIR

ADIYAMAN BAROSU, BATMAN BAROSU, DİYARBAKIR BAROSU, GAZİANTEP BAROSU,
KİLİS BAROSU, MARDİN BAROSU, ŞANLIURFA BAROSU, ŞIRNAK BAROSU, SİİRT
BAROSU,

EGE BÖLGESİ:
Yarışmanın Yapılacağı İl : DENİZLİ

AFYONKARAHİSAR BAROSU, AYDIN BAROSU, DENİZLİ BAROSU, İZMİR BAROSU,
KÜTAYHA BAROSU, MANİSA BAROSU, MUĞLA BAROSU, UŞAK BAROSU

III. BAŞVURU VE TAKIMLAR

A. Yarışmaya, bölge elemelerinin yapılacağı tarihte baroların staj listesine kayıtlı bulunacak Stajyer Avukatlar katılabilirler.

B. Yarışmaya katılım baro adına yapılacak ve her baro yarışmaya bir takım ile katılabilecektir.

C. Yarışma süresince yapılacak tüm başvurular yazılı olarak ve Türkiye Barolar Birliği Eğitim Merkezi Başkanlığı, Oğuzlar Mahallesi Barış Manço Caddesi Av. Özdemir Özok Sokak No:8 06650 Balgat – ANKARA ya da kurgusaldurusma@barobirlik.org.tr adresine yapılacaktır.

D. Yarışmaya baroları adına katılacak olan takımlar üç asıl, bir yedek üyeden oluşur. Asıl üyelerden haklı ve geçerli mazereti belgelenen yarışmacının yerine, yedek üye takımda yer alır. Her takım yarışmaya katılan asıl üyeler arasından bir kişiyi, “Yarışma Kurulu” ile gereken hallerde irtibat kurmakla görevlendirmek üzere belirlemek zorundadır. Bu görevliye yapılan bildirimler takıma yapılmış sayılır.

E. Barolarkayıtbaşvurularında;takımdayeralanyarışmacılarınve(varsa)takımçalıştırıcılarının, isimlerini, tebligat adreslerini, elektronik posta adreslerini, telefon numaralarını ve yarışmaya başvuru şartlarını taşıdıklarına dair belgeyi sunmak zorundadırlar.

IV. İDDİANAME VE SAVUNMA DOSYALARININ TESLİMİ

İddia dilekçeleri kırmızı renkte, savunma dilekçeleri ise beyaz renkte kapaklı dosya olarak dört nüsha halinde düzenlenecektir. Dilekçelerin sağ üst köşesinde Yarışma Kurulunca takımlara verilen takım numarası, iddia ve savunma dilekçeleri için İ ve S harfleri kullanılacaktır. Dilekçelerde takımların temsil ettikleri baro takım üyelerinin isimleri kesinlikle yer almayacaktır.

İddia ve savunma dilekçeleri CD halinde dosyalarla birlikte sunulacaktır. Dilekçelerin teslimi, teslim tarihinde elde olacak şekilde posta, kargo veya (alındı belgesi karşılığı) elden yapıla- caktır. Takımlar iddianame ve savunma dilekçelerini ayrı ayrı tek word dosyası halinde kaydedilmiş olarak kurgusaldurusma@barobirlik.org.tr adresine e-posta yoluyla göndereceklerdir.

V. YAZILI AŞAMA

A. Yarışmanın yazılı aşamasında eleme yapılmayacaktır. Takımların iddia ve savunma dosyaları üzerinden yapılacak değerlendirme ile yazılı puanları belirlenecektir.

B. Kurgusal Duruşma Yarışmasına katılan takımlar iddia ve savunma sunumlarını usul yasaları ve ilgili mevzuata uygun olarak ayrı ayrı dosyalar halinde hazırlarlar. Dosyalarda A4 kâğıt kullanılacak, kağıtlarda 2,5 cm kenar boşlukları bırakılacak, yazımda Türkçe karakter kullanılacak ve imla kuralları uygulanacaktır. Yazı karakter büyüklüğü 12 punto olacak ve 1,5 satır aralığı bırakılacaktır. Dipnotlarda farklı satır aralığı ve farklı yazı ka- rakteri uygulanır. İddia ve savunma için hazırlanan her bir dosya toplam yirmibeş sayfayı geçmeyecektir. Dilekçe planları iki sayfayı aşmayacak ancak kaynakça kısmında sayfa sınırlandırması yapılmayacaktır.

C. Yazılı aşamada takımlar, yürürlüğe girmemiş olsa bile Resmi Gazetede yayımlanmış bulunan mevzuatla ilgili değişiklikleri içeren tüm hüküm ve kuralları dilekçelerinde kul- lanabilirler.

D. Yarışma Kurulu tarafından görevlendirilen üç kişilik yazılı aşama jürisi, takımların dilekçeleri üzerinde inceleme yapar. Bu inceleme sonucunda önce her jüri üyesi takımın iddianame ve savunma dilekçelerine ayrı puan verir, sonra verilen bu puanların toplamının yarısı dilekçe puanı olarak kaydedilir. Üç jüri üyesinin verdiği dilekçe puanlarının toplanması sonucunda takımın yazılı aşama puanı elde edilir.

E. Yarışma Kurulu dilekçelerde yarışmanın şekli şartlarıyla ilgili eksiklik tespit etmesi halinde, bu eksikliği gidermesi için takımlara ek süre verebilir. Eksiklik bu süre içerisinde giderilmezse takıma puan indirme ya da yarışma elemelerine katılmama cezası verilir.

F. Yarışma Kurulu, yazılı aşama sürecinde gerçekleşecek diğer kural ihlalleriyle ilgili de takımlara ceza vermeye yetkilidir. Verilecek ceza ihlalin niteliğiyle orantılı olarak Yarışma Kurulunca kararlaştırılır.

VI. SÖZLÜ KARŞILAŞMALAR

A. EŞLEŞME, ELEME VE KARŞILAŞMALAR - ÇEYREK FİNAL

1- Eşleşme, sözlü karşılaşmalar öncesindeki aşamadır. Yarışmanın ilk aşamasının başında yarışmaya katılan takım sayısı çift sayı ise bu takımlar kura ile eşleştirilirler. Takım sayısı tek sayı ise kura çekildikten sonra tek kalan takım, yapılan karşılaşmalar sonucu en yüksek puanla elenen takımla karşılaşır. Puan eşitliği halinde kura çekme yöntemine başvurulur. Yarışmada bir takım bir kez tek kalabilir. Bir kurada tek kalan takım, diğer kuralarda tek kalırsa kura çekimi yenilenir.

2- Karşılaşan takımlardan hangisinin savunma, hangisinin iddia tarafı adına yarışacağı da eşleştirme yapıldıktan sonra kura ile belirlenir.

3- Sözlü karşılaşmalarda, Yarışma Kurulundan en az bir kişinin salonda bulunması zorunludur. Yarışma Kurulu temsilcisi yarışmayı idare eder ve puan cetvellerini yargıçlardan teslim alır, puanları hesaplayarak, sonuçları açıklar.

4- Karşılaşmalar eleme usulüne göre yapılır, her karşılaşmada, en yüksek puanı alan takım bir üst aşamaya katılmaya hak kazanır.

5- Sözlü karşılaşmalar duruşma şeklinde yapılır. Uluslararası hukuk tarafından kabul edilmiş ilkeler ile iç hukukumuzda yürürlüğe girmemiş olsa bile Resmi Gazetede yayımlanmış bulunan mevzuatla ilgili değişiklikleri içeren tüm hüküm ve kurallar kullanılır.

6- Sözlü karşılaşmada önce İddia tarafı esas hakkındaki mütalaasını yapmak için 20 dakikalık süresini kullanır. Sonra Savunma tarafı 20 dakikalık sürede esas hakkındaki savunmasını yapar. Daha sonra İddia tarafının, Savunma tarafına 3 dakikalık soru sorma süresi başlar. İddia tarafı soru sorma hakkını, bu süre içerisinde bir defada kullanır. Ardından savunma tarafı sorulan sorulara 6 dakikada cevap verir. Daha sonra Savunma tarafı, İddia tarafına 3 dakika içerisinde sorularını yöneltir; İddia tarafı da bu sorulara 6 dakika içerisinde cevap verir. Yargıçlar her aşamada soru sorabilirler. Yargıçların soru sorma süreleri takımların kullanma hakları olan sürelerine eklenir. Süreler arasında aktarma yapılamaz. Takım üyeleri bu süreleri tek veya birden fazla takım üyesi ile kullanabilir.

7- Sözlü aşamada takımlar, iddia ve savunmaların genişletilmesi yasağıyla karşılaşmazlar.

8- Sözlü aşamada takımlar mevzuattan, uluslararası normlardan, mahkeme kararlarından ve kendi hazırladıkları dosyalardan faydalanabilirler. Ancak sözlü aşama bir metin oku- ma şekline dönüşmemelidir. Sunumlar için özel araçlar (grafik, harita vs) kullanılamaz, görsel sunum yapılamaz. Cep Telefonu kullanılamaz.

9- Yarışmada kişisel ses ve görüntü alınamaz. Ses ve görüntü “Yarışma Kurulu” tarafından alınır ve yarışma sonrasında takımlara ulaştırılır. Yarışmadaki sözlü ve yazılı görüntüleri, alma, çoğaltma ve yayınlama hakkı, “Yarışma Kurulu” na aittir.

10- Takımlar, çalıştırıcıları ve takımlarla doğrudan ilgili kişiler, kendilerinin yarışmacı olarak katılmadıkları karşılaşmaları izleyemezler. Takımın elenmesinin ilanından sonraki karşı- laşmalar için elenen takım üyeleri yönünden bu yasak kalkar.

11-Takımların, çalıştırıcılarının ve takımlarla doğrudan ilgili kişilerin yargıçlarla ilişki kurmaları kesinlikle yasaktır.

12- Sözlü aşamadaki kurallara uymayanlar uyarılır. Kurallara uymayanlar için sözlü karşılaşmalar yönünden ceza puanı verilir veya takımın diskalifiye edilmesine karar verilebilir. Takımın elenmiş olması, bu yükümlülüğünü etkilemez. Sözlü ceza puanının toplamı, sözlü karşılaşma puanını aşamaz. Takımlar sadece kendi davranışlarından değil, çalıştırıcılar ile doğrudan ilgili kişilerin eylemlerinden de sorumludurlar.

13- Yarışmayla ilgili diğer verilerin yayınlanması hakkı yarışma sonucunun açıklanmasından itibaren bir yıl süreyle TBB’ne aittir. Bu süre sonuna kadar yayınlanmayan veriler, hak sahiplerince değerlendirilebilir.

B. YARI FİNAL

1. Yarı final aşaması, sözlü karşılaşmaların ikinci aşamasıdır. Bu aşamanın başında, karşılaşacak takımlar ve hangi takımın savunma, hangi takımın İddia olacağı kura ile belirlenir.

2. Yarı final aşaması sonunda “Puanlama Kurallarındaki” esaslara göre karşılaşan takımlara puanları verilir, eleme usulüne göre her karşılaşmada en yüksek puanı alan takım bir üst aşamaya katılmaya hak kazanır.

C. ÜÇÜNCÜLÜK KARŞILAŞMASI

1. Yarı final aşamasında elenen takımlar arasında, final aşamasından önce üçüncülük karşılaşması yapılır. Bu karşılaşmaya katılan takımlar, yarı final aşamasında Savunma adına yarışmışlarsa İddia, İddia adına yarışmışlarsa Savunma tarafı olurlar. Eğer her iki takım yarı final aşamasında aynı taraf adına yarışmışsa, kimin İddia kimin Savunma olacağı kura ile belirlenir.

2. Üçüncülük karşılaşmaları sonucunda “Puanlama Kuralları”ndaki esaslara göre en yüksek puanı alan takım üçüncü olur.

D. FİNAL KARŞILAŞMASI

1. Final aşaması sözlü karşılaşmalarının son bölümüdür. Final aşamasına kalan takımlar, bir önceki karşılaşmada savunma adına yarışmışlarsa İddia; İddia adına yarışmışlarsa Savunma tarafı olurlar. Eğer her iki takım aynı taraf adına yarışmışsa, kimin Savunma kimin İddia olacağı kura ile belirlenir. Ancak final aşamasına kalan takımlardan biri önceki karşılaşmaların tamamında sadece iddia ya da sadece savunma olarak yarışmışsa yukardaki kural uygulanmaz. Bu durumdaki takım final karşılaşmasında daha önce hiç temsil etmemiş olduğu tarafı temsilen yarışır.

2. Final aşaması sonunda “Puanlama Kuralları”ndaki esaslara göre takımlara puanları verilir. Karşılaşmada en yüksek puanı alan takım birinci olur.

VII. YAPTIRIMLAR YÖNERGESİ

Yaptırımlar Yönergesi, TBB Eğitim Merkezi tarafından gerçekleştirilen Kurgusal Duruşma Yarışmasının her aşamasında ortaya çıkabilecek kural ihlallerine karşı belirlenmiş olan ceza puanlarını içermektedir.

Bu yönergede belirtilen ihlallerin ortaya çıkması halinde aşağıda belirtilen ceza puanları Yarışma Kurulu üyeleri tarafından uygulanır.

Yaptırımı gerektiren haller ve ceza puanları şunlardır:

1- Yazılı Aşamada:

a- Takımlar kendilerine verilen El Kitabındaki “Yazılı Aşamaya İlişkin Yarışma Kuralları” içeriğinde yer alan şekli kurallara uymadıkları takdirde, Yarışma Kurulu tarafından mail yoluyla uyarılır. Bu uyarıyı izleyen 3 (üç) gün içerisinde dosyalarını kurallara uygun şekilde düzenleyip Eğitim Merkezine ulaştırmadıkları takdirde, ihlal eden takımın yazılı aşama jüri puan ortalamasından (Jüri üyelerinin verdiği yazılı aşama puanlarının toplamının üçe bölünmesinden sonra hesaplanan puandan) 5 (beş) ceza puanı düşürülür.

b- Takımlar, El Kitabında belirtilen son teslim tarihinde dosyalarını teslim etmemeleri halinde Yarışma Kurulu tarafından mail yoluyla uyarılır. Bu uyarı sonrasında 3 (üç) gün içerisinde dosyalarını teslim eden takımın yazılı aşama jüri puan ortalamasından (Jüri üyelerinin verdiği yazılı aşama puanlarının toplamının üçe bölünmesinden sonra hesaplanan puandan) 5 (beş) ceza puanı düşürülür. Bu uyarıyı izleyen 3 (üç) gün içerisinde dosyalarını teslim etmeyen takım Yarışma Kurulu tarafından yarışmadan çıkarılır.

2- Sözlü Karşılaşmalarda :

Sözlü karşılaşma esnasında takımın yarışma kurallarını ihlal ettiği, Yarışma Kurulu üyeleri tarafından resen veya tarafların karşılaşmanın bitiminden sonra yaptığı şikayet üzerine tespit edilmesi halinde, takımın yarıştığı aşamadaki sözlü aşama jüri puan ortalamasından (Jüri üyelerinin verdiği sözlü aşama puanlarının toplamının üçe bölünmesinden sonra hesaplanan puandan) aşağıda belirtilen puanlar düşürülür ve bu durum takıma yazılı olarak bildirilir.

a- Takım üyeleri, yarışmanın her aşamasında, yarışmacılara, takım çalıştırıcılarına, izleyenlere, Yarışma Kurulu ve Jüri üyelerine karşı meslek kurallarına uygun davranmakla yükümlüdürler. Bu kuralların ihlalinin tespiti halinde takımın yarıştığı aşamadaki sözlü aşama jüri puan ortalamasından (Jüri üyelerinin verdiği sözlü aşama puanlarının topla mının üçe bölünmesinden sonra hesaplanan puandan) 5 (beş) ceza puanı düşürülür.

b- Takımların, çalıştırıcılarının ve takımlarla doğrudan ilişkili kişilerin kendilerinin yarışmacı olarak katılmadıkları karşılaşmaları izlemeleri halinde takımın yarıştığı aşamadaki sözlü aşama jüri puan ortalamasından (Jüri üyelerinin verdiği sözlü aşama puanlarının toplamının üçe bölünmesinden sonra hesaplanan puandan) 5 (beş) ceza puanı düşürülür.

c- Takımların sözlü aşamaya ilişkin yarışma kurallarına aykırı davranmaları halinde yarıştığı aşamadaki sözlü aşama jüri puan ortalamasından (Jüri üyelerinin verdiği sözlü aşama puanlarının toplamının üçe bölünmesinden sonra hesaplanan puandan) 5 (beş) ceza puanı düşürülür.

VIII. PUANLAMA YÖNERGESİ

A. Yazılı aşama puanı, Yarışma Kurulu tarafından görevlendirilen yazılı aşama jürisi tarafından verilir. Takımların yazılı aşama puanları ve varsa ceza puanları, sözlü karşılaşma öncesi ilgili takımın sözcüsüne “yazılı olarak” bildirilir.

B. Yarışmanın her aşamasında puanlama “Puanlama Kuralları” na göre hazırlanan çizelgeye göre yapılır. Jüri üyeleri bu puanlama cetveli üzerinden takımlara puan verirler.

C. Yazılı aşama puanı ile sözlü aşama puanı hesaplanırken, aşamalara göre her bir jüri üyesinin verdiği toplam puanlar üçe bölünerek yazılı ve sözlü aşama puanları belirlenecektir. Takımların ilgili aşamaya göre varsa ceza puanları bu puandan düşülür ve böylece ayrı ayrı yazılı aşama puanı ile sözlü aşama puanı hesaplanmış olur.

D. Karşılaşmaların sonunda toplam puanlar; sözlü aşama puanının %80’i, yazılı aşama puanının %20’si oranında hesaplanmak suretiyle belirlenir.

IX. PUANLAMA KURALLARI

A. YAZILI AŞAMA

1. Yazılı aşamada her bir taraf dilekçelerinde 50 puan üzerinden puanlama yapılacaktır.

İddia dilekçelerinin tamamı 50, savunma dilekçelerinin tamamı 50 puan üzerinden üç jüri üyesi tarafından ayrı ayrı puanlanacak ve toplam üçe bölünerek iddia ve savunma puanları hesaplanacaktır.

2. Yazılı aşamada puan dağılımı şu şekildedir:

15 puan : Hukuk Bilgisi

10 puan: Hukuki analiz yeteneği ve olaya bağlılık

10 puan: Yazılı ifade yeteneği ve ikna gücü

10 puan: Kaynak kullanımı, mevzuat zenginliği, doğru iktibas

5 Puan: Dilbilgisi ve genel düzen

B. SÖZLÜ AŞAMA

1. Sözlü aşamada her karşılaşmada iddia ve savunma takımları 100’er puan üzerinden değerlendirilecek, jüri üyelerinin verdiği puanlar toplanarak üçe bölünecek ve iddia ve savunma takımlarının puanları hesaplanacaktır.

2. Sözlü aşamada puan dağılımı şu şekildedir:

20 puan: Hukuk bilgisi, hukuk kurallarının belirlenmesi, olaya uygulanması, olayları hukuki tahlil yeteneği,

20 puan: Maddi olaya vakıf olma, hukuk kaynaklarını kullanmadaki doğruluk ve zenginlik,

15 puan: Sorulara net ve açık cevap verme

15 puan: İnandırıcılık ve savunma yeteneği

10 puan: Yarışma kurallarına ve duruşma usulüne uygunluk

10 puan: Sürelere uyma, takım halinde çalışma başarısı,

10 puan: Dil, hitabet ve vücut dilini kullanma yeteneği,

X. ÖDÜLLER

Yarışmada Bölge elemelerinde birincilik, yarışma finalinde ise birincilik, ikincilik ve üçüncülük ödüllendirilir.

Bölge Elemeleri:

Birinci takıma : Plaket+cüppe+flash bellek, bir yıllık TBB yayınları aboneliği,

Yarışma Finali:

Birinci Takıma : 12.000,00TL +Strazburg AİHM Ziyareti+Saat+1 adet seçecekleri

TÜRAVAK ileri eğitim programına ücretsiz katılım.

İkinci Takıma : 10.000.00-TL +Saat+1 adet seçecekleri

TÜRAVAK ileri eğitim programına ücretsiz katılım.

Üçüncü Takıma : 8.000,00-TL + Saat +1 adet seçecekleri

TÜRAVAK ileri eğitim programına ücretsiz katılım.

XI. YARGIÇLAR (JÜRİ ÜYESİ)

Kurgusal Duruşma Yarışması’nda görev alacak yargıçlar (jüri üyesi), Yarışma Kurulu tarafından hukuk fakültelerinin öğretim üye ve görevlileri ile 10 yıllık kıdemi olan avukatlar, hakimler ve savcılar arasından seçilirler. . Sözlü aşama yargıçlarının ilanından sonra takımlar yargıç isimlerine karşı çekincelerini bu ilandan itibaren üç gün içerisinde Yarışma Kuruluna gerekçeli olarak bildirebilirler. Yarışma Kurulu başvuruyu sonuçlandırarak takıma derhal bildirir.
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.