banner613
banner590

18 Temmuz 2021

Danıştay'dan açık öğretim kararı: 'Açık öğretim ile örgün eğitim arasında fark yok!'

Danıştay bu kritik kararı Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Laborant ve Veteriner Sağlık Programından 2013 yılından mezun vatandaşın açtığı dava üzerine aldı. Söz konusu vatandaş, Diyarbakır Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nce düzenlenen suni tohumlama kursuna katılmak istedi. Ancak bu talebi “örgün eğitim” mezunu olmadığı gerekçesiyle reddedildi. Bu gelişme üzerine vatandaş, suni tohumla faaliyetlerini düzenleyen yönetmelikte yer alan “örgün” eğitim kelimesinin iptali için Danıştay’da dava açtı.

TARIM BAKANLIĞI: DAVA REDDEDİLSİN

 HaberTürk'ten Fevzi Çakır'ın haberine göre; Davanın görüldüğü Danıştay 10. Dairesi, Tarım ve Orman Bakanlığı’nda savunma istedi. Bakanlıktan gönderilen savunmada, açık öğretim mezunu teknikerlerin uygulamalı eğitim almadıklarına dikkat çekildi. Hayvanlara yapılan suni tohumlama uygulaması sırasında yapılan en basit bir hatanın bile hayvanlarda kalıcı hasarlara olabileceği belirtildi. Davanın reddedilmesi istendi.

DANIŞTAY YÖNETMELİĞİ İPTAL ETTİ

Danıştay tetkik hakimi ve savcı ise davanın kabulü ile yönetmeliğinin ilgili kısmının iptalini istedi. Her iki isim de görüşlerinde; açık öğretim-örgün eğitim ayrımının eşitlik ilkesine aykırı olduğunu vurguladı. Taraflarının beyanlarını alan Danıştay 10. Dairesi, yönetmelikte yer alan “örgün” kelimesini iptal etti. Yani açık öğretim mezunu veteriner teknikerinin suni tohumlama kursuna katılmasının önündeki engeli kaldırdı.

DANIŞTAY: EŞİTLİK İLKESİNE AYKIRI

Kararda; açık öğretim mezunlarının örgün öğretim mezunlarıyla tamamen eşit haklara sahip olduğuna vurgu yapıldı. Söz konusu tamamlama eğitimlerine açık eğitim mezunlarının alınmamasının eşitlik ilkesine aykırılık oluşturacağı kaydedildi.

EMSAL OLACAK

Bu karar sonrası söz konusu veteriner teknikeri suni tohumlama kursuna katılacak. Ve daha sonra bu faaliyetleri yapabilecek. Karar aynı zamanda tüm açık öğretim mezunları için emsal olacak.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Vadim AKOGLU 4 ay önce

Merhaba, Danıştayın vermiş olduğu bu kararı son derece yerinde ve olumlu buluyorum.Konu ile ilgili Danistay Karar Metni ile, Karar Tarih ve Dava Dosya Numarasınıda Emsal Kararın Yaygınlaşması Açisindan Yayınlamanızı talep ediyorum.Sanki almış olduğumuz diplomalar Türkiye Cumhuriyeti Devleti Üniversitesinden verilmemiş gibi AGIZ BURUN BUKENLERE umarim iyi bir DERS OLUR..

Avatar
Hakkı 3 ay önce

Merhaba, Danıştayın vermiş olduğu bu kararı son derece saçma ve mantıksız buluyorum.Konu ile ilgili Danistay Karar Metni ile, Karar Tarih ve Dava Dosya Numarasınıda Emsal Kararın ne kadar hukuka aykırı olduğunu anlamamız Açisindan Yayınlamanızı talep ediyorum.Sanki almış oldukları diplomaların bu karardan sonra toplum gözünde gerçek diplomaymış gibi algılanacağını zannederek AGZI KULAKLARINA VARANLAR umarim bir kere daha DÜŞÜNÜRLER.

Avatar
Vadim AKOGLU 1 hafta önce

Danıştay, idari yargı alanındaki en yüksek görevli idari mahkemedir (Danıştay Kanunu m.1). Danıştay, temyiz incelemesi yapmak, idare hukukunu ilgilendiren bazı konularda diğer devlet kurumlarına görüş bildirmek ve bazı davalara ilk derece mahkemesi sıfatıyla bakmakla görevlidir.
Burada alinan kararlar hakkinda sirf kendi egosunu tatmin etmek icin itiraz eden APTAL ,kabulleneceksin YAVAS YAVAS..

Avatar
Vadim AKOGLU 1 hafta önce

Sen ve senin gibi kendisini bi HALT sananlar DANISTAY gibi bir kurumun verdigi karari elestirmek yerine HAZMETMEYE ALISACAKSINIZ...