Hukuk ve tıp fakültelerinde kontenjan tartışması
Adliyede biriken dosyaların sayısını azaltmak ve doktor açığını gidermek için Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tercih kılavuzunda değişikliğe gitti. Tıp fakültelerine 2 bin 491, hukuk fakültelerine de 3 bin 370 ek kontenjan getirildi. Böylece tıp fakültelerinin toplam kontenjanı 11 bin 936’ya, hukuk fakültelerinin de 15 bin 420’ye yükseldi.
 
ÖSYM’nin bu uygulaması akademik camia ve bakanlık arasında tartışmaya yol açtı. Medipol Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Akif Aydın, kontenjanların hızla artırılmasının doğru olmadığını belirterek şunları söyledi: “Bir taraftan dışarıda kimse kalmasın isteniyor öte taraftan da kalite muhafaza edilsin deniliyor. Eğer ‘Dışarıda kimse kalmasın’ diyorsanız, mutlaka kaliteden ödün vereceksiniz. Hukuk fakültelerinde yetişmiş öğretim üyesi problemi var. Türkiye’de öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı normalin üzerinde. İster istemez bu kaliteyi düşürecek.”
 
‘MEZUNLAR İŞ BULMAKTA ZORLANACAK’
 
Devletteki hukuk fakültelerinin giderek zayıfladığını söyleyen Prof. Aydın, öğretim kadrosunun iyi olduğu vakıf üniversitelerinde ise öğrenci seviyesinin düştüğü tespitinde bulundu. Aydın, “Sayıdan vazgeçip kaliteye önem verirsek orta ve uzun vadede daha doğru işler yaparız” dedi.
 
Fatih Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Kaşıkçı da uzun vadede hukuk fakültelerinin çok öğrenci mezun etmesinin Türkiye’nin ihtiyacının üstünde olacağını iddia etti. Herhangi bir planlama yapılmadan kontenjan artırıldığını öne süren Kaşıkçı, “Sadece talebe bakarak, ‘hukuk fakülteleri mezunları iş bulabiliyor’ diyerek kontenjan artırımına gidildi. 5-6 yıl sonra çok sayıda işsiz hukuk fakültesi mezunlarının sokakta dolaşacağını düşünüyorum. Mezunlar için iş bulmak her zamankinden daha zor olacak” şeklinde konuştu.
 
‘YATAK SAYISI VE ÖĞRETİM KADROSU EĞİTİME UYGUN’
 
Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. İrfan Şencan, ise eğitim kalitesinin sadece kontenjanla ölçülemeyeceğini savundu. Şencan şunları söyledi: “Kontenjan iki şeyi beraberinde getirir: Fiziksel mekan ve eğitimci sayısı.
 
Şu anda Türkiye’de öğrenci başına düşen eğitimci sayısı birçok ülkeden daha iyi. Bu açıdan Avrupa ülkeleriyle kıyaslanabilir durumdayız. Dolayısıyla eğitimci başına düşen öğrenci sayısında önemli bir artış yok.Mevcut tıp fakültelerimizin hepsi, yatak durumu ve öğretim kadrosu açısından eğitimini sürdürmeye yeterli. Kontenjanlar da hedeflenen noktaya gelindi. Artık daha fazla kontenjan artırımı yapmayacağız. O yüzden problem olacağını düşünmüyoruz.”
 
Sosyal yapı alt üst olur
 
Prof. Dr. Özdemir Aktan-Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı: OECD ülkelerinde bin nüfusa 3 hekim düşerken bizde bu rakam 1,7 civarında. Buna bakarak ‘Bize bu kadar hekim gerekli’ deniyor. Halbuki bizdeki standartların hiçbiri OECD’ye uymuyor. 4-5 sene önce tıp fakültelerine alınan öğrenci sayısı 6 bin 500 iken bugün 13 bin 500’e çıktı. Doğal olarak kalite sorunu ortaya çıktı. Yeni açılan fakültelerin yetersiz olduğunu herkes görüyor.
 
TIP EĞİTİMİ DARBE YEDİ
 
Önceki durum da iyi değildi. Daha fazlası açılınca tıp eğitimi adeta darbe yedi. Bu durum ileriki yıllarda Türkiye’nin sosyal yapısını alt üst edecek. Çünkü kaliteyi gözardı etmek büyük problem. Bugün Türkiye’de işsiz hekim yok ama kontenjan artırımı yüzünden ileride işsiz doktorlar ordusu oluşacak.    
 
BİZE SORMALARI LAZIMDI
 
Prof. Dr. Ha­san Fev­zi Ba­tı­rel-Mar­ma­ra Üni­ver­si­te­si Tıp Fa­kül­te­si De­ka­nı: Biz Mar­ma­ra Üni­ver­si­te­si ola­rak da­ha ön­ce 130 öğ­ren­ci ka­bul eder­ken şim­di kon­ten­jan bir an­da 170’e çık­tı. Ta­bi bu bi­zi fi­zi­ki ola­rak bi­raz zor­la­dı. Ney­se ki im­kan­la­rı­mız ge­liş­ti­ği için bir neb­ze ol­sun so­ru­nu gi­de­re­bil­dik. Bu­nun da­ha iyi bir şe­kil­de plan­lan­ma­sı ve fa­kül­te­le­rin gö­rüş­le­ri­nin alın­ma­sı la­zım­dı. Öte yan­dan eği­tim­de ka­li­te­yi dü­şür­me ris­ki or­ta­ya çık­tı.  
 

NESRULLAH SONAY - BUGÜN GAZETESİ
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ahmet True 6 yıl önce

benim bir sağlık sorunu nedeniyle biraz ara vermek zorunda kaldım. sorun ortadan kalktığında ise iş arama arayışı içine girdim. kaç ay oldu iş bulamadım. hala da bir arayış içerisindeyim. çok işsiz avukat var zaten. baro sitesine giriyor arayanlar, seç beğen al mantığıyla o kadar çok kişi çağırıyor kadar çok kişi içinden bir kişi karar kılıyor. verdikleri para çok iyi desen hayır. âmâ yine de eyvallah diyorsunuz. yine olmuyor çünkü zaruretten o miktarlara evet diyenler artık çok. doğu da yedek subay olarak askerlik yaptım. şartlar bir avukata göre çok mu çok süper. anayasa mahkemesi kararına göre avukatlık sınavı yapılıp hakimlik savcılık alım kontenjanlarına paralel olarak avukatlık kontenjanları da olmadıktan sonra bu durum devam eder. sonuç olarak emeği sömürülerek hak ettiği maaşı alamayan avukatlar çoğalıyor artık. gittikçe uzayan işsiz kalma süreleri ve yanında işsiz avukatlar var zaten.saygılarımla

Avatar
stajyer @Ahmet True 6 yıl önce

genç avukatlar işsiz, işi olanlar geçinemiyor ve siz bunları hiçe sayarak bizleri büyük bir çaresizliğin içene hapsederek ekmek paramızla oynuyorsunuz.

Avatar
av.karadeniz 6 yıl önce

avukatlık mesleğine yeni başlayacak bir avukat kanun gereği
1-staj süresince maaş almaları yasaktır
2-bazı barolar staj başlangıcı için 700lira para talep etmektedir
3-kağıt parçası olan ruhsatname için staj sonunda (1.800tl meblağ) istenmektedir
3-zaten binbir zorlukla bitirebilmiş 25yaşında diplomalı eşşek olunmuşcasına 700lira baro aidatı gelir
4-büro masrafı 10.000tl
5-zaten müvekkil kaynamıyor çevrede 1000tl ye sigortasız hukuk fakültesi mezunu olarak çalışabilirsiniz ellerinizden öper yada 8kez hakimlik sınavı birincisi olup hakimlik mülakatında elenen çaresiz gibi şanssız olduğunuzu düşünür kaderinize küsersiniz.

Avatar
Eğitim şart! 6 yıl önce

memlekette eğitim şart dediler böyle oldu:))!

Avatar
pişmanım dostlar 6 yıl önce

hukuk fakültesini okumaz olaydım...

Avatar
hukuk mağduru 6 yıl önce

türkiye sıralamasında ilk 1000deydim sıralaması 15bin olanla aynı sırayı paylaşıyorum alttan sağdan soldan bir şekilde hallediyor hallettirliyor ne anladık mezunuz diplomalr aynı vakıf ünüversitesi mi bi daha düşünün düşünmeye gerek yok uzak durun