banner590

02 Mayıs 2019

Sakarya Barosu’ndan Mülteci Hukuku eğitimi
banner580

Sakarya Barosu ve Mülteci Destek Derneği (MUDEM) iş birliği ile Sakarya Barosu Konferans Salonu’nda, ‘Mülteci Hukuku’ konulu eğitim düzenlendi.

Eğitimde başlıca; 1951 Sözleşmesi ve Uluslararası Koruma Kanunu Kapsamında Statüler ve Uluslararası Koruma İlkeleri, Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunun Kapsamında Uluslararası Koruma Prosedürleri, İtiraz Usulleri, Menşe Ülke Bilgisi Edinme Yolları ve Güncel Durum, Vaka Çalışması, Geçici Koruma ve Geçici Koruma Yönetmeliği, Adli Yardım Uygulamaları, Anayasa Mahkemesi’ne Başvuru Usulleri ve AYM/AİHM İçtihadı, Uluslararası Koruma ve Geçici Koruma Altındaki Yabancıların Çalışma İzinleri, Medeni Haklar ve Çocuk Koruma gibi konular katılımcı avukatlarla paylaşıldı.

Eğitimler devam edecek

Eğitimin sonunda katılım belgesi almaya hak kazanan avukatlara, belgelerini Sakarya Barosu Başkanı Av. Abdurrahim Burak takdim etti. Katılım belgelerinin takdiminden önce kısa bir konuşma yapan Başkan Av. Abdurrahim Burak, katılan tüm meslektaşlarına teşekkür etti. Başkan Burak, “Hafta sonu değerli vakitlerinden zaman ayırarak eğitime katılan tüm meslektaşlarıma teşekkür ediyorum ve görüyorum ki önemli bir konu olan Mülteci Hukuku eğitimine meslektaşlarımızın yoğun katılım göstermeleri bizleri de fazlasıyla memnun etti. Sakarya Barosu olarak mesleğimize yönelik katkı sağlayacak her alanında eğitimler vermeye devam edeceğiz” dedi.

Ayrıca Başkan Burak ile birlikte CMK Adli Yardım Koordinatörü Av. Alim Mert, eğitmenlere ve MUDEM yetkililerine plaket takdim ederek, katkılarından dolayı teşekkür etti.

MUDEM yetkilileri de Başkan Burak’a teşekkür belgesi takdim etti.

“Adli Yardım yoksa Adil Yargılanmada yoktur”

Eğitimin açılış konuşmasını yapan Sakarya Barosu CMK ve Adli Yardım Koordinatörü Av. Alim Mert, Türkiye’deki göç nüfusunun giderek arttığını ve 3 milyon 600 binden fazla mülteci olduğunu ifade ederek, bu nüfusun adalete erişimi için nitelikli hukuk ihtiyacının karşılanması gereğine ve eğitimin önemine vurgu yaptı. Mert, “Avukatlık mesleği savunma mesleğidir. Aynı zamanda, zayıfı, güçsüzü, toplumun kırılgan kesimlerinin hukukunun korunması için avukatlar adli yardım kurumu ile birlikte çok önemli bir rol üstlenmektedir. Şöyle ki; Adli Yardım yoksa Adil Yargılanmada yoktur diyebiliriz. Çünkü gerçekten de kırılgan kesim diye tabir ettiğimiz çocuk, şiddet mağduru kadın, engelli olmak yanında bir de mülteci olmak adalete erişimde ilave bir dezavantaja dönüşebilmektedir” ifadelerini kullandı.

‘Bütün insanlar haysiyet ve haklar bakımından eşit doğarlar’

Mert, “Anayasa’nın 10. maddesinde yer alan kanun önünde eşitlik ilkesi ile birlikte, 1948’de onaylanan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel beyannamesinde ifade edilen; "Bütün insanlar haysiyet ve haklar bakımından eşit doğarlar, cümlesinde ifadesini bulan temel ilkelerin yaşama geçirilmesi gerekir” dedi.

“Güçsüzü, mağduru, zayıfı ayrıca koruruz” 

Ayrıca Av. Alim Mert, “Avukatlık mesleğinin etik mesleği olduğuna da değinerek, “Eski Roma’da avukatlık bilge kişilerin insanlara yol gösterdiği, yardım ettiği onur mesleği olarak kabul edilirdi. İnsanlara yardım etmek üstünden gelişen bu meslek daha sonra elbette profesyonelleşti. Şu anda avukatlık mesleğinin çok ciddi sorunları var. Ama şunu da ifade etmek istiyorum ki; biz avukatlar savunma hakkının, adil yargılanma hakkının özünü içerdiği bilinciyle, silahların eşitliği prensibini yaşama geçirmek için bütün zorluklara rağmen her zaman meslek etiğini ön plana alır ve güçsüzü, mağduru, zayıfı ayrıca koruruz” diye konuştu.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.