banner590

31 Mayıs 2011

Her 2 dakikada bir vatandaş icralık oluyor
banner580

Türkiye Kamu-Sen Ar-Ge'nin hazırladığı "Türkiye'nin Sosyo-Ekonomik Durumu Raporu"na göre, Türkiye'de her 2 dakikada bir vatandaş icralık oluyor. Türkiye'nin her geçen dakika 57 bin 78 dolar daha borçlandığının belirtildiği raporda, ekonomideki "olumsuz gidişat"ın her dakika bir kredi kartı sahibinin borç batağına düşmesine, her dakikada iki senedin protesto edilmesine ve her 2 dakikada bir borçlu vatandaşın kredi borcunu ödeyemeyerek icralık olmasına neden olduğu ifade edildi.

Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi, "Türkiye'nin Sosyo-Ekonomik Durumu Raporu"nı açıkladı. Türkiye Kamu-Sen'in, Maliye Bakanlığı, TÜİK, OECD, Merkez Bankası, Hazine Müsteşarlığı, DPT gibi kuruluşların resmi verilerinden yola çıkarak hazırladığı raporda, Türkiye'nin içinde bulunduğu sosyal ve ekonomik durum, geçmiş yıllarla karşılaştırmalı olarak masaya yatırıldı. Raporda Türkiye'nin özellikle borçlanma, faiz ödemeleri, dış ticaret açığı ve cari açık gibi konularda son derece kötü durumda olduğu ve bu durumun gelecek için tehlike arz ettiği belirtildi.

Buna göre, 2002 yılında 221 milyar dolar olan Türkiye'nin toplam borç stoku 518,6 milyar dolara ulaştı. Raporda Türkiye'nin borç yükünün son 1 yıl içinde 30.7 milyar dolar arttığı tespit edildi. Bir yıllık dış ticaret açığı ise 72 milyar dolara dayandı. Cari açık 48.6 milyar dolar gibi sürdürülemez bir seviyeye çıktı. Türkiye'de uygulanan ekonomi politikalarının, sosyal hayatı da olumsuz etkilediğinin vurgulandığı raporda, Türkiye'nin her dakika ekonomik olarak "uçuruma yuvarlandığı" belirtildi.

-TÜRKİYE HER DAKİKA 57 BİN DOLAR BORÇLANIYOR-

Raporda, Türkiye'nin her geçen dakika tam 57 bin 78 dolar daha borç aldığı ifade edilirken, Türkiye'nin dakikada 61 bin 263 dolar faiz ödediği, dış ticarette dakikada 136 bin 225 dolar açık verdiği ve bir dakikada tam 92 bin 466 dolar cari açığın ortaya çıktığının altı çizildi.

-HER DAKİKA BİR KREDİ KARTI SAHİBİ BORÇ BATAĞINA DÜŞÜYOR-

Ekonomideki "olumsuz" durumun, her dakika bir kredi kartı sahibinin borç batağına düşmesine, her dakikada iki senedin protesto edilmesine, dakikada 2 çekin arkasının yazılarak karşılıksız çıkmasına ve her iki dakikada 1 borçlu vatandaşın kredi borcunu ödeyemeyerek icralık olmasına neden olduğu belirtildi.

-"ÜLKEMİZİN KAYNAKLARI YABANCILARA GİDİYOR, VATANDAŞ KAN AĞLIYOR"-

Konu hakkında açıklama yapan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, son 10 yıldır uygulanan ekonomik politikaların, Türkiye'nin kaynaklarının borçlanma, faizler, dış ticaret ve özelleştirmeler yoluyla ülke dışına çıkmasına neden olduğunu belirtti. Koncuk, "Ülkemizin kaynaklarının vatandaşlarımıza adil bir şekilde dağıtılması durumunda, sosyal adalet ve barış tesis edilir. Memur, işçi alışveriş yapabilecek duruma gelir; esnaf da malını rahatlıkla satar ve senetlerin ödenmemesi, çeklerin karşılıksız çıkması, icralık olma gibi olumsuz durumlar asgariye iner. IMF ile borcu bitirdiğini iddia eden yetkililer, 518,6 milyar Dolara ulaşan borcun ve her dakika ödemek zorunda kaldığımız 61 bin 263 Dolar borç faizinin hesabını da mutlaka yapmak zorundadır" dedi.

Siyasetçilerin, miting meydanlarında IMF'ye olan borçları ödediğini söyleyinceye kadar 5 dakika geçtiğini, 5 dakikalık konuşma sırasında bile Türkiye'nin, 285 bin Dolar daha borçlandığını v 306 bin Dolar borç faizi ödediğini belirten Koncuk,"Gerçekleri göz ardı ederek, geleceğe dönük hesaplar yapılırsa, büyük bir yanlışa düşülür. Nefes aldığımız her an, kaynaklarımızın tükenmekte olduğunu; bizler fakirleşirken, başkalarının kolay yoldan zenginleştiğini bilmek, bizleri son derece üzüyor. Artık milli politikaların uygulanma zamanı gelmiştir" diye konuştu.
ANKA

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.