İKB Katılım Platformu ve Dönüşüm Fonu Tanıtım Toplantısı

ANKARA (AA) - Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, petrol zengini Müslüman ülkelere bir çağrısının olduğunu belirterek, "Paralarını çok düşük oranla Batı'ya park ediyorlar. Reel varlıklar, Türkiye'ye gibi, Endonezya gibi ülkelerde çok ciddi, uzun vadeli gelecek vadediyor." dedi.

Şimşek, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) başkanlığında gerçekleştirilen "İslam Kalkınma Bankası Katılım Platformu ve Dönüşüm Fonu Tanıtım Toplantısı"nda Türkiye ekonomisine ilişkin sunum yaptı.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumunu (TÜBİTAK) yeniden yapılandıracaklarını belirten Şimşek, "TÜBİTAK'ta Ar-Ge'yi, politika oluşturmayı ve fonlamayı ayıracağız. Bunları birbirinden ayırdığımız zaman daha etkili çalışma söz konusu. Politikayı da gelişmiş ülkelerden ilham alarak çok daha net bir şekilde tanımlıyoruz. Finansman konusunda çok güçlü destekler var." diye konuştu.

Şimşek, melek yatırımcılar, risk sermayesi ve kitle fonlaması gibi konularda atılan adımlara işaret ederek, şöyle devam etti:

"O da yetmedi, Kalkınma Bankasının start-up'lara, başlangıç düzeyinde gelecek vadeden şirketlere nasıl destek vereceği konusunda çalışıyoruz. Bankanın, bu firmalara destek vermesinin önünü açacağız. Hazine olarak fonlara para veriyoruz. Böylece ekosistemi daha da güçlendiriyoruz. Önümüzdeki dönemde bütün bunlar sonuç üretecek ve Türkiye katma değer zincirinde yukarı çıkacak. Böylece Türkiye, bugün sorun diye gördüğümüz cari açığı tamamen geride bırakacak. Teknoloji firmalarını desteklemeye yönelik fonlar kurulacak. Dijital transformasyon için özel sektörle yol haritası hazırladık, onu paylaşacağız. Biz, her alanda bilim ve teknolojiyi daha güçlü devreye koyup destekleyeceğiz."

Şimşek, iş gücü piyasasını daha esnek hale getireceklerini ve kadınların iş gücüne katılımını artıracaklarını bildirdi. Şimşek, "Kadınların eğitim düzeyi hızla yükseliyor. Türkiye artık tek kanatlı değil, çift kanatlı uçmaya başlayacak. Bütün kadınları üniversite mezunu yapacağız. Bunun için de önümüzdeki dönemde daha büyük teşvikler vereceğiz. İş başı eğitimini, hayat boyu öğrenmeyi çok önemsiyoruz, part time çalışmanın önünü çok daha güçlü şekilde açacağız." ifadesini kullandı.

Gelecek dönem yapılacak reformlar konusunda da bilgi veren Şimşek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Şirketler kurtarılabiliyorsa kurtarılması, kurtulamıyorsa rahat şekilde tasfiyesinin önünü açacak kapsamlı bir reform Mecliste. 1-2 hafta içinde geçer diye ümit ediyorum. Diğer tüm alanlarla reform yapmaya devam edeceğiz. Vergiyi tabana yaymak, dolaylı vergilere olan bağımlılığı azalmak istiyoruz. Önümüzdeki dönemde çok önemli reform başlıklarımız var. Bunlardan birkaç tanesi, birkaç ay içinde geçecektir. Şu anda katma değer vergisi (KDV) reformu tamamlanmış durumda, Mecliste ele alınacak. Kamu yönetiminde de önemli bir reform gündemde."

Şimşek, dünyada aslında kaynağın bol olduğunu ve bu yıl dünyadaki tasarruf miktarının 22 trilyon doları bulacağını vurgulayarak, Türkiye'nin uygun ortamı sağlamasıyla paranın ülkeye geleceğini söyledi. Türkiye'nin başına gelen felaketlere rağmen makul düzeyde kaynak çektiğine işaret eden Şimşek, ülkenin önümüzdeki dönemde hızlı şekilde reform yapmasıyla bugün çektiği kaynağın 2-3 katını çekebileceğini bildirdi.

Türkiye'nin, pek çok alanda Avrupa'nın ilk 3 sırasını hedeflediğini belirten Şimşek, "Kişi başı milli gelirde, milli gelir büyüklüğünde ve diğer alanlarda ilk üçü hedefliyoruz, iddialıyız, oraya da eninde sonunda ulaşacağız." diye konuştu.

Şimşek, Türkiye'de atıl kaynaklar olduğunu ve bunları değerlendireceklerini vurgulayarak, "Ciddi altın stoku var, bunu piyasaya çekmeliyiz. İlk defa ev alacaklara yeni bir teşvik mekanizması getiriyoruz. İstanbul Finans Merkezi düzenlemelerini de yakında Meclise getireceğiz." ifadesini kullandı.

- "Şeffaflık çabalarımızı artıracağız"

Türkiye'nin coğrafyasının sıkıntılı bir mahalle olarak algılanmasına rağmen büyük fırsatlar içerdiğine dikkati çeken Şimşek, şu görüşlere yer verdi:

"Önümüzdeki dönemde fırsatlara odaklanacağız. Bölgemizde 1,2 milyar insan ve 24 trilyon dolarlık gayrisafi yurt içi hasıla var. Bunu Türkiye'nin avantajına nasıl dönüştürebiliriz? Türkiye, Suriye'de, Irak, Yemen, Libya, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Balkanlarda huzur, barış ve istikrar istiyor. Niye? Çünkü bizim menfaatimize. Buralarda huzur, istikrar olursa, biz oralarla daha çok iş yaparız. Türkiye enerjide de çok önemli bir merkez ve önemli bir kullanıcı. Dolayısıyla bu da Türkiye'ye büyük avantaj sağlıyor. Önümüzdeki dönemde bu avantajı kendi lehimize dönüştürmek için petrokimya gibi alanlarda bölgesel ekosistem kurup Türkiye'nin cari açığını nasıl azaltırız, onu da hızlı şekilde hayata geçireceğiz. Şeffaflık noktasında da Avrupa'nın bazı ülkeleriyle benzer, bazı ülkelerin gerisinde, bazısının ilerisindeyiz. Şeffaflık ve hesap verilebilirlik konusunu önemsiyoruz. Bu konuda da önümüzdeki dönemde çabalarımızı artıracağız."

- "Afrika ve Asya'ya yoğunlaşacağız"

Şimşek, Türkiye'nin, Avrupa Birliğinin yanı sıra, Afrika, Balkanlar, Ortadoğu ve Orta Asya ile ilişkilerini daha da geliştirileceğini vurgulayarak, "Önümüzdeki dönemde en çok Afrika ve Asya'ya yoğunlaşacağız. Çünkü oralarda ciddi bir yükseliş var. Önümüzdeki 100 yılda da öyle olacak. Pazar olarak da iş birliği anlamında da gelişmekte olan ülkelere yoğunlaşacağız." ifadesini kullandı.

Petrol zengini Müslüman ülkelere de çağrıda bulanan Şimşek, "Paralarını çok düşük oranla Batı'ya park ediyorlar. Reel varlıklar, Türkiye'ye gibi, Endonezya gibi ülkelerde çok ciddi, uzun vadeli gelecek vadediyor. Bu şirketlerle ortaklıklarla dünya pazarlarına açılma, dünya pazarlarından pay alma fırsatı söz konusu." dedi.

Şimşek, Türkiye ekonomisinin büyüklüğünün 2050'de 5 trilyon doların üzerine taşınmış olacağına işaret ederek, şunları kaydetti:

"Bizim, beşeri sermaye, altyapı ama en önemlisi Ar-Ge, inovasyon ekosistemini daha da güçlendirmemiz lazım. Bu konuda kat edeceğimiz çok mesafe var. Türk özel sektörünün daha çok Ar-Ge yapmasını ve teşviklerimizden yararlanmasını bekliyoruz. Çok güçlü desteğe devam edeceğiz."

(Bitti)

(AA)
Yasal Bilgilendirme

hukukihaber.net’te yayınlanan bu haber, Anadolu Ajansı (AA)'nın abonelerine gönderdiği haberlerden otomatik olarak yayınlanmıştır. hukukihaber.net editörleri otomatik akış içinde bu habere editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriğindeki her türlü mali, hukuki, cezai ve idari sorumluluk ilgili ajansa aittir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.