SGK'dan hileli boşanmaya yönetmelik çözümü
BAŞAK BİRDAL

SGK, yetim aylığı için hileli boşanan 14 binden fazla kişinin aylığını kesti, savcılıklara da 'dolandırıcılıktan' suç duyurusunda bulundu Ancak savcılıklar, Yargıtay'ın konuya ilişkin kararı gereği SGK'nın suç duyurularını reddedince, reddedince, kurum yönetmelik değiştirdi
 
Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK), boşanma nedeniyle gelir veya aylık bağlandıktan sonra boşandığı eşiyle fiilen birlikte yaşadığı tespit edilen kişileri bir süredir takip ederken, SGK Başkanı Yadigâr Gökalp de geçtiğimiz günlerde "2008'den bu yana 14 binden fazla kişinin aylığını kestik" açıklaması yaptı. SGK söz konusu kişiler hakkında savcılığa 'dolandırıcılık' iddiasıyla ihbarda bulundu. Ancak savcılıklar Yargıtay'ın verdiği emsal karar gereği SGK'nın sahte olarak nitelendirdiği boşanmalarla ilgili takipsizlik kararı vererek şikâyetleri genellikle reddediyor. İki kurum arasında ortaya çıkan çelişki, krize dönüşünce SGK yönetmelik değişikliğine gitti. Bu değişiklikle boşanma nedeniyle gelir veya aylık bağlandıktan sonra boşandığı eşiyle fiilen birlikte yaşadığı tespit edilen kişiler hakkında suç duyurusunda bulunulmaktan vazgeçildi. Geçtiğimiz günlerde "Fazla Veya Yersiz Ödemelerin Tahsiline İlişkin Usul Ve Esaslar Hakkında Yönetmelik" isimli yönetmelikte yapılan değişikliğin ardından SGK İl Müdürlükleri artık bu durumda bulunan kişilerle ilgili savcılıklara şikâyet dilekçesi göndermiyor. SGK Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürü Cevdet Ceylan, Yargıtay kararı gereği dolandırıcılık yapıldığı şüphesiyle gönderdikleri dosyalara savcılıkların takipsizlik kararı verdiklerini belirten Ceylan, "Biz de adalet teşkilatından da gelen talep üzerine yönetmelik değişikliği yaptık. Yaklaşık 2 aydır suç duyuruları yapılmıyor. Hem kurumun hem de yargının iş yükünü hafiflettik" dedi. Ceylan, 14 bin kişinin maaşını kestiklerini ve bunların ortalama aylığının 700 lira olduğunu söyledi. Devletin aylık zararı 9 milyon 800 bin lira olarak hesaplanıyor.
 
YARGITAY NE DİYOR?
 
Yargıtay 15. Ceza Dairesi'nin 20 Haziran 2012 tarih ve 2012/39626 sayılı kararında, şikâyet edilen kişilerin kesin bir kararla boşandıklarına ve kişilerin böyle bir kararın varlığına rağmen bir arada yaşayıp yaşamama hususunda özgür iradeleri ile davranabileceklerine yer verilirken hak sahibine maaş bağlanıp bağlanılmaması hususunun SGK'nın takdirinde bulunduğu ve usulsüz yapılan bir ödeme ve zarar var ise bunun idare tarafından Hukuk Mahkemelerinde açılabilecek davalar yoluyla tazmin edilebileceği fakat dolandırıcılık suçundan işlem yapılamayacağı kaydediliyor.
 
'DAVA AÇILMALI'
 
Ceza Hukukçusu Av. Polat Küçük savcılıkların hileli boşanmalarla ilgili dava açması gerektiğine dikkat çekti ve son kararın mahkemeye ait olduğunu belirtti. Küçük şunları söyledi: "Yargıtay 15. Ceza Dairesi diyor ki dolandırıcılık suçunun oluşması için gerekli şartlar var, bunlar olmadan ceza verilemez. Savcılar da bu kararı dayanak gösterip takipsizlik veriyorlar. Burada bir hile var mı boşanma gerçek mi, yetim maaşı için mi? Delilleri ve durumu inceleyip karar vermek mahkemenin işi. Vatandaşın vergilerinin nereye gittiğini takipsiz bırakmak doğru değil."Sabah

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Av.Ali Kurt 6 yıl önce

sayın meslektaşımın değerlendirmesine hukuken katılmak olanaklı değildir. boşanmanın hileli olup olmadığına ceza mahkemesi karar veremez. görevli mahkeme aile mahkemesi. kaldı ki boşanma kararı kesinleştikten sonra infazı kabil kararlardandır. yargıtay aşamasından geçip kesinleşmiş bir aile mahkemesi kararının bir ceza mahkemesince yeniden yargılamaya tabi tutulması düşünülemez. burada sgk'nın doğrudan hak sahipliği maaşlarını kesmesi de hukuka aykırıdır. yapılması gereken şey boşanmaya karşın birlikte aile gibi, karı koca gibi yaşamaya devam eden hak sahibi aleyhine iş mahkemesinde dava açılması ve ilgilinin hak sahipliği maaşının iptali ile haksız alınan gelirlerin tazminine karar verilmesinin istenilmesi gerekmektedir.hukuka uygun olan budur.

Avatar
Ferhan Emel Cebenoyan 6 yıl önce

hukuken sona ermiş boşanmanın irdelenmesi çok saçma. taraflar daha önce evli olmayıp bir arada yaşıyor olsalardı maaş kesilecek miydi? boşanan eşler birbirlerinin mirasçısı olmama durumunu göze almış kişilerdir. kaldı ki boşanmanın hileli olduğunun tespiti halinde maaş kesilip bu dönemde eşlerden biri vefat ederse onun maaşı diğerine bağlanacak mıdır? sgk'yı bu konu üzerinde düşünmeye davet ediyorum.

Avatar
Av. Yunus Erol @Av.Ali Kurt 6 yıl önce

yazdıklarınız gibi düşünmekle beraber eksik olduğu görüşündeyim. burada yapılan işlem açıkça dolandırıcılık suçunu oluşturur ve cezai sorumluluğu gerektirir. hal böyle iken sadece maaşın kesilmesi yada tazminat çıkarılması yeterli değildir. cezanın caydırıcılığı ve beytül mal olan devlet parasına karşı yapılan bu dolandırıcılık girişimi ceza kanunu uyarınca cezalandırılmalıdır.