banner590

Eşlerin Boşanma Kararı Kesinleşinceye Kadar  Birbirlerine Karşı Sadakat Yükümlülüğü mevcuttur. 

Türk Medeni Kanunun 185. maddesi uyarınca eşler birlikte yaşamak, birbirlerine yardımcı olmak ve sadık kalmak zorundadırlar. Eşlerin arasında devam eden bir Boşanma Davası olması tarafların birbirlerine karşı sadakat yükümlülüklerinin sona erdiği anlamına gelmemektedir. Karşılıklı sadakat yükümlülükleri ancak kesinleşen bir boşanma kararı ile sona erebilmektedir. 

Açılan bir Boşanma Davasında taraflar dava dilekçesinde bildirmiş olduğu vakıalar davanın sınırını ve konusunu belirlemektedir. Mahkeme ancak bu vakıalar üzerinden inceleme ve değerlendirme yapabilir. Dava açıldıktan sonra meydana gelen başka bir olayın davanın konusu içine alınması mümkün değildir. 

Ne var ki Hukuk Genel Kurulunun 26/11/2008 gün 2008/2-7698 E. ve 2008/711 K. sayılı kararına benimsediği üzere Boşanma Davası açıldıktan sonra gerçekleşen bazı olgular somut olayın özelliğine göre somut olayın özelliğine göre dava sonucunu etkileyebilmektedir. 4721 sayılı TMK'nun 185.maddesi eşlerin yasal olarak birbirlerine karşı hak ve yükümlülüklerini düzenlemektedir. Aynı maddenin üçüncü fıkrasında düzenlenen sadakat yükümlülüğünün de evlilik birliği süresince devam etmesi gerekir. 4721 Sayılı kanunun 185. maddesi hükmü uyarınca boşanma kararı verilip kesinleşinceye kadar evlilik birliği süreceğinden, bu durumun doğal sonucu olarak taraflar arasında sadakat yükümü de evlilik birliğinin sona ermesine kadar devam edecektir. 


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Av. Mehmet Gün 8 ay önce

Boşanma kararı verilinceye kadar mutlu, mesut birlikte mi yaşıyorlar ki; sadakat bekleniyor. Hukukun bu anlayışı eşlerin sevişmesini mahkemenin iznine bağlamaya kadar gider.

Bir insan birisine sadıktır ya da değildir. Değilse bir kere daha boşansınlar, işleri güçleri yoksa...

Avatar
Ahmet Erdem 8 ay önce

Atıf yaptığınız karar ne demiş ? Tam olarak ne anlatmak istediniz bu yazıda ? Cümle içinde geçen boşanma davası niye baş harfi büyük yazılmış ?

Avatar
Güncel 8 ay önce

Yıl 2020; belki de yakın tarihli kararlara atıfta bulunmak daha doğru olabilirdi. 2008 tarihinden sonra farklı kararlar verilmiş olabilir.

Avatar
Semih 8 ay önce

Esimin 2, evliliği ilk evliliğinden 2 cocugu var simdi ise 1 anlaşmalı bosanma sonrası eski esi nafaka davasi açtı bu dava sonucu ne olur