banner613
banner590

Faruk Erem

Faruk Erem


Faruk Erem
(d. 1913, İstanbul, Türkiye) - (ö. 15 Kasım 1998), Türk hukukçu, yazar.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Burslu olarak Belçika'da hukuk alanında doktora yaptı. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde doçent olarak göreve başladı. Bir yıl İtalya'da kalarak ceza hukuku ve kriminoloji alanında çalıştı. Dönünce profesör oldu. Üniversitede dekan düzeyinde yöneticilik yaptı. 1978'de emekli oldu. Türkiye Barolar Birliği'nin 11 Ağustos 1969 tarihinde ilk Başkanı oldu ve bu görevi 9 Ocak 1980 tarihine kadar sürdürdü.

Birçok kitabı ve yüzlerce makalesi vardır. Bir Ceza Avukatının Anıları isimli kitabı geniş kesimlerce okunmuş, sonradan Ankara Sanat Tiyatrosu'nda sahnelenmiştir. Prof. Erem ceza hukukunda hümanist doktrini savunmuştur. Binlerce hukukçunun hocasıdır. Türk Ceza Hukukunu derinden etkileyen hocalardandır

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde akademik kariyerine başlayan Faruk Erem, profesör olduktan bir süre sonra Fakülte dekanlığına getirilmiş ve üniversite hocalığı yaptığı yıllar boyunca pek çok eser yazmıştır. Öğrencilerine büyük bir sevgiyle bağlı olan hocamız onları kitapsız bırakmamak için Ceza Hukuku alanında ( özellikle ceza hukuku genel-özel hükümler, ceza usul hukuku, adam öldürme cürümleri gibi ) kaynak oluşturacak kitaplar bastırmıştır. Bu arada münferit konularda ve gerekli olduğu zamanlarda çeşitli dergi ve gazetelerde yazdığı sayısız makale ve inceleme yazıları mevcuttur.

Faruk Erem'in Türkiye Barolar Birliği başkanı olduğu dönemlere ait konuşmaları ve bildirileri de tam bir bilimsel çalışma niteliğindedir. Bütün bunların dışında Banka Hukuku ve Adalet Psikolojisi ile ilgili yapıtları da bulunan Faruk Erem, Türkiye Barolar Birliği Başkanlığında 10 sene görev yapmış ve Birliğin kurumsallaşarak yerleşmesinde büyük katkıda bulunmuştur. Birlik Başkanlığından önce sürdürmekte bulunduğu Cumhurbaşkanlığı Hukuk Müşavirliği görevinden ayrılarak kendisini Barolar Birliği çalışmalarına vermiştir. Bu çalışmaları arasında hazırladığı Meslek Kuralları, Avukatlık mesleğinin temelini oluşturmuştur.

Hümanist bir insan olan Faruk Erem "Hukukun Üstünlüğü" ilkesinin yerleşmesi için büyük çaba sarfetmiştir. Kendisinin gönülden bağlı olduğu hukukun üstünlüğü fikri tüm eserlerinde hissedilmektedir. Faruk Erem'in hukuka ve insana olan inancının en açık görüldüğü eseri ise "Bir ceza avukatının anıları" adlı kitabıdır. Kendine ait olan "suçluyu kazıyınız, altından insan çıkar" özdeyişiyle çıkan bu kitap gerek konuları gerekse uslubuyla bir hayli ilgi çekmiş ve özel tiyatro ile devlet tiyatrolarında oyunlaştırılmıştır. Televizyonda da dizi halinde gösterilen bu eser hocamız Faruk Erem'in düşünce, duygu ve gözlemlerini yansıtmaktadır. Avukatlık yaptığı süre içinde çıkarttığı ufak broşürleri de meslektaşlarına göndererek bilimsel çalışmalarını sürdüren hocamız sürekli olarak yazmaya devam etmiştir.

Yapıtları
Hümanist Doktrin Açısından Ceza Hukuku (4 cilt)
Adalet Psikolojisi
Diyalektik Açıdan Ceza Muhakemeleri Usulü
Bir Ceza Avukatının Anıları


farukeremvakfi.org.tr & wikipedia

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.