banner590

08 Aralık 2017

AGİT 24. Bakanlar Konseyi sona erdi

VİYANA (AA) - Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) dönem başkanı Avusturya'nın Dışişleri ve Entegrasyon Bakanı Sebastian Kurz, Avusturya'nın dönem başkanlığında terör ve radikalleşme ile mücadele konusuna yoğunlaştıklarını belirterek "Suriye, Irak ve Libya’da terör oluşumlarına karşı mücadele yürütmek ve başarı elde etmek yeterli değil, kendi ülkelerimizdeki radikalleşme, aşırıcılık yanlısı gruplara kaşı da mücadele yürütmek zorundayız. Bu nedenle bu konunun önemli olduğunu düşündüğümüz için bu konuya yoğunlaştık." dedi.

Avusturya'nın başkenti Viyana'daki AGİT 24. Bakanlar Konseyi toplantısı sona erdi.

Toplantının ardından AGİT Genel Sekreteri Thomas Greminger ile basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Kurz, Avusturya dönem başkanlığında yoğun bir yılı geride bıraktıklarını belirterek, 3 ana konunun kendileri için önemli olduğunu ve bu konular üzerinde yoğunlaştıklarını anlattı.

Kurz, radikalleşme ve terörizmle mücadelenin AGİT bölgesinde önemli bir konu olduğuna işaret ederek "Suriye, Irak ve Libya'da terör oluşumlarına karşı mücadele yürütmek ve başarı elde etmek yeterli değil, kendi ülkelerimizdeki radikalleşme, aşırıcılık yanlısı gruplara kaşı da mücadele yürütmek zorundayız. Bu nedenle bu konunun önemli olduğunu düşündüğümüz için bu konuya yoğunlaştık." görüşünü paylaştı.

AGİT bölgesinde süren silahlı çatışmaların olumlu bir yöne kanalize edilmesinin kendileri için bir başka önemli konu olduğuna dikkati çeken Kurz, özellikle çatışma bölgelerinde yaşamını sürdüren sivil halkın şartlarının iyileştirilmesi için çaba sarf ettiklerini vurguladı.

Kurz, son olarak AGİT üyesi ülkeler arasındaki dayanışma ve diyaloğun güçlendirilmesi için çalıştıklarını belirterek, özellikle AGİT'in yönetim kadrosunda yer alan 4 önemli görevin kendi dönemlerinde, bütün üye ülkelerin onayıyla doldurulmuş olmasının bu konudaki çalışmalarının en önemli göstergesi olduğu sözlerine ekledi.

- "AGİT, doğru diyalogların yürütüldüğü bir platformdur"

AGİT Genel Sekreteri Greminger de son iki günün kendileri için çok yoğun geçtiğini belirterek "Bütün katılımcıların hem fikir olduğu bir konu var. AGİT, sorunların konuşulduğu, farklılıkların giderildiği ve birlikte çalışmak için doğru diyalog imkanı sunan bir platformdur." dedi.

Greminger, 24. Bakanlar Konseyi toplantısı sırasında hem bakanlar hem de diplomatlarla yaptığı görüşmelerde, AGİT'in sorunların çözümü için önemli bir organizasyon olduğuna ilişkin olumlu geri dönüşler aldığını söyledi.

Özellikle Ukrayna'da yaşanan krizin bir çözüme ulaştırılması için bütün tarafları silahlı çatışmalara son vermeleri ve Minsk anlaşmasının şartlarına uymaları çağrısında bulunan Greminger, Rusya, Ukrayna ve ABD'nin Ukrayna'nın doğusunda yaşanan krizin giderilmesi için bir araya gelerek ikili görüşmeler yapmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

- Sonuç bildirgesi yayımlanmadı

57 ülkenin temsil edildiği AGİT toplantısında, taraflar arasında oy birliği sağlanmaması nedeniyle ortak sonuç bildirisi yayımlanmadı.

Toplantıda ele alınan konular ve ulaşılan sonuçlar, AGİT dönem başkanı Avusturya tarafından yayımlanan açıklamada sıralandı.

İki gün süren toplantının ardından, AGİT Troykasını oluşturan Almanya, Avusturya ve İtalya, Ukrayna ve çevresinde yaşanan kriz hakkında bir bildiri yayımlayarak çatışmanın çözümüne yönelik çabaları yoğunlaştırmak için kalıcı ve doğrulanabilir ateşkes ve yeni bir itici güç çağrısı yaptı.

Bakanlar Kurulunun kapanış kararlarında katılımcı devletler, bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanılmasından kaynaklanan çatışma risklerini azaltmaya yönelik AGİT çabalarının arttırılması ve küçük ve hafif silahlar, konvansiyonel mühimmat stoklarının yaratacağı tehdidi azaltma çabalarını güçlendirmeyi kararlaştırdı.

İnsan ticaretinin önlenmesine yönelik faaliyetleri güçlendirmek ve cinsel istismar, çocuklara yönelik her türlü cinsel istismar da dahil olmak üzere çocuk ticareti ile mücadele etmek için kararlar alındığı belirtildi.

AGİT üyesi ülkeler arasında ekonomik faaliyetlerin artırılmasının kararlaştırıldığı kaydedilen açıklamada üye ülkelerin iyi yönetişimin sağlanması, kadın ve gençlere istihdam olanaklarının teşvik edilmesi için yapılacak çalışmaların artırılması konusunda hem fikir olduklarına yer verildi.

Açıklamada ayrıca, Transdinyester uzlaşma sürecindeki olumlu gelişmelere atfen, Bakanlık Konseyinin taraftarlar tarafından alınan somut güven artırıcı önlemleri karşılayan bir bildiriyi kabul ettiği ve taraflara somut adımlar atması yönünde çağrıda bulunduğu belirtildi.

25. AGİT Bakanlar Konseyi'nin 6-7 Aralık 2018'de İtalya'nın Milano kentinde düzenlenmesi kararlaştırıldı.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.