08 Kasım 2022

Diş Protez Laboratuvarları Yönetmeliğinde Değişiklik

Sağlık Bakanlığından:

DİŞ PROTEZ LABORATUVARLARI YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1- 7/12/2005 tarihli ve 26016 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Diş Protez Laboratuvarları Yönetmeliğine aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“Geçici Madde 3- 31/12/2011 ilâ 23/11/2015 tarihleri arasında diş protez laboratuvarlarında diş protez teknisyenleri ve diş protez teknikerlerine ait iş ve işlemlerde yardımcı olmak üzere, Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında düzenlenmiş olan protokol kapsamında eğitim almış olanlar, diş protez laboratuvar sahibi ve mesul müdürü olmamak üzere, yardımcı personel olarak çalışabilir.

Yardımcı personel, diş protez teknisyeni/teknikerine aşağıda sıralanan işlerde yardımcı olur:

a) Ölçü dezenfeksiyonu.

b) Kaşık hazırlama.

c) Kutulama.

ç) Base plak.

d) Mum şablon.

e) Artikülatöre/oklüzöre model bağlama.

f) Diş eti modelajı için mum yığma.

g) Muflaya alma.

ğ) Mum atımı ve izolasyonun sağlanması.

h) Akril polimerizasyonu.

ı) Mufladan çıkartma, temizleme.

i) Döküm sonrası kronun temizlenmesi.

Yardımcı personele bu Yönetmelik kapsamında çalışma belgesi düzenlenirken Ek-4’te yer alan Diş Protez Laboratuvarı Personel Çalışma Belgesinde belge düzenlenen personel alanına “yardımcı personel” ibaresi yazılır.

Yardımcı personel, 1219 sayılı Kanunda ve ilgili diğer mevzuatta görev tanımları yapılan diş hekimi ve diş protez teknikeri/teknisyeninin görev alanına giren işleri yapamaz.”

MADDE 2- Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Yönetmelik hükümlerini Sağlık Bakanı yürütür.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.