banner644

15 Haziran 2021

Emlak vergisi hakkında her şey!

Türkiye’de emlak vergisi konusunda yürürlükte olan kanun, 1970 tarihli ve 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu’dur. Kanunun ilk maddesine göre, ülke sınırları içindeki tüm binalar bina vergisinden, arsa ve araziler de arazi vergisinden vergilendirilir. Uzun yıllar merkezi yönetimin en önemli gelir kaynaklarından biri olan emlak vergisi gelirleri, 1986 yılından itibaren tamamen belediyelere bırakılmıştır. Ev, işyeri, arsa ve arazisi olan kişiler, her yıl düzenli olarak vergisini ödemekle yükümlüdür. Konut, işyeri, arazi ya da arsa gibi taşınmazlara ait tapusu bulunan herkes, Türk vatandaşı olsun ya da olmasın emlak vergisine tabidir. Yabancı konut sahiplerinin emlak vergisi muafiyeti bulunmamaktadır. Kiracılar emlak vergisinden sorumlu değildir. Emlak vergisine konu olan taşınmaz hisseli ise, hissedarlar kendi payları oranında emlak vergisi ödemekle yükümlüdür. Yeni bir ev satın almak üzere plan yaparken gelecekte ne kadar emlak vergisi ödemeniz gerekeceği konusunda gerekli bilgileri yazıda bulabilirsiniz.

Emlak vergisi nasıl hesaplanır?

Öncelikle, her arsanın ya da her konutun vergisinin aynı olmadığının bilinmesi gerekir. Varlık değeri ile doğru orantıda artar ya da azalır. 1986 yılından 2002 yılına kadar emlak vergisinin belirlenmesinde, yükümlülerin bildirimleri esas alınırken, 2002 yılında genel bildirim ilkesi kaldırılmış, emlak vergisi tarh ve tahakkukuna temel olacak arazi ve arsa birim metrekare değerinin 4 yılda bir belirlenmesi ilkesi getirilmiştir.

Emlak vergisi, vergiye tabi gayrimenkulün türüne göre oransal olarak hesaplanmaktadır. Arsalar için rayiç bedelin binde 3’ü, konut ve araziler için binde 1’i, işyerleri gibi özellikli binalar içinse binde 2’si oranında hesaplanır. Vergiyi etkileyen diğer bir etmen, gayrimenkulün bulunduğu yerdir. Gayrimenkul, bir Büyükşehir Belediyesi sınırları içindeyse bu oranlar 2 katına çıkar.

Büyükşehir belediyesi sınırları dışındaki yerler

Büyükşehir belediyesi sınırları ve mücavir alanlar

Konut

Binde 1

Binde 2

İşyeri

Binde 2

Binde 4

Arsa

Binde 3

Binde 6

Arazi

Binde 1

Binde 2

Mesken binaları, işyeri gibi özellik arz eden binalar, fabrika binaları, imalathaneler, yurt ve okul binaları gibi Türkiye’deki tüm binalar, emlak vergisine tabidir. Binalar için emlak vergisi değeri belirlenirken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı tarafından ortak belirlenen değerler göz önüne alınır. Bu değerler, bina metrekare, normal inşaat maliyetleri ve Vergi Usul Yasası’nın en az ölçüde birim değerinin belirlenmesine ilişkin, takdir komisyonlarınca bulunacak arsa ya da arsa payı esas alınarak bulunan değerlerdir. Konut için bina emlak vergisi hesabı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı tarafından ortak belirlenen metrekare normal inşaat maliyeti ve belediyelerde kurulan komisyonlar tarafından belirlenen asgari metrekare arsa birim değeri kullanılarak belediyelerce yapılır. Örneğin, Kadıköy’de daire sahibiyseniz konutunuzun bulunduğu sokağın güncel rayiç ve inşaat maliyet değerlerini belediyenin internet sayfasındaki E-Belediye uygulaması aracılığıyla öğrenebilirsiniz. Binanın metrekare normal inşaat maliyeti, merkezi olarak belirlendiğinden; bu değer belediyeden belediyeye değişmemektedir. Emlak vergisine konu taşınmazların dört yılda bir belirlenen rayiç değerlerine her sene "yeniden değerleme oranı" uygulanarak güncel rayiç üzerinden emlak vergisi değeri hesaplanabilmektedir.

Araziler içinse emlak vergisi değeri belirlenirken; arazinin cinsi (sulak arazi, kıraç arazi), sınıfı (verimlilik oranına göre iyi arazi, zayıf arazi, kültür bitkisi yetiştirilemeyen ya da yetiştirilmesi engellenen arazi), kullanım durumu (sulak arazi, kurak arazi, nadasa bırakılan arazi) gibi kriterler dikkate alınır. Rayiç değeri, ilgili gayrimenkulün bulunduğu belediyeye gidilerek, ilgili belediyenin internet sayfasındaki e-Belediye sorgulama yapılarak ya da e-Devlet üzerinden ilgili belediyenin hizmeti kullanılarak öğrenilebilir.

Emlak vergisinden kimler muaftır?

Emlak vergisi, gayrimenkul sahibi herkesin ödemesi gereken bir borç yükümlülüğü olsa da bazı kişiler bu vergiyi ödemekten muaf tutulmuşlardır. Buna göre;

  • Şehit yakınları
  • Gaziler
  • Emekliler ( tek konut sahibi)
  • Engelli vatandaşlar,
  • Vefat eden emeklinin yakınları
  • Hiçbir geliri olmayan tek konut sahibi ev hanımları
  • Hiçbir geliri olmayan tek konut sahibi işsiz vatandaşlar, emlak vergisinden muaf tutulmaktadır.

Bu muafiyet sadece konut sahipleri için geçerlidir. İşyeri gibi özellikli gayrimenkul ve arsa sahipleri için muafiyet söz konusu değildir. Brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek konutlarda, hiçbir geliri olmadığını ispat eden konut sahipleri yüzde 0 oranlı vergi avantajından yararlanabilir.

Ayrıca, belediye ve mücavir alan sınırları dışında bulunan tarım arazileri kiraya verilmemek şartıyla arazi vergisinden muaftır.

Emlak vergisi muafiyeti için gerekli belgeler nelerdir?

Emlak vergisinden muaf olan gayrimenkul sahipleri, bu muafiyetten yararlanmak için istenilen belgelerle birlikte, taşınmazın bulunduğu Belediye Başkanlığı Gelirler Müdürlüğü’ne bir dilekçe ile başvurmak zorundadır. Dilekçeye eklenecek belgeler;

  • Hiçbir yerden geliri olmayan mükellefler (ev hanımları, işsizler), kimlik fotokopileri, vergi dairesinden alınacak vergi mükellefiyetinin bulunmadığına dair belge Emekli Sandığı, Bağkur, SGK’nun ilgili birimlerinden alacakları aktif sigortalı bulunmadıklarına dair belge ile,
  • Emekli olup tek konutu bulunan vatandaşlar ise, emekli cüzdanı fotokopisi ve kimlik fotokopisi ile başvurmak zorundadır.

Emlak vergisi ne zaman ödenir?

Emlak vergisi, bir takvim yılı içinde iki taksitte veya istenirse tek seferde ödenmektedir. İlk taksit ödemesi Mart, Nisan ve Mayıs ayları içinde, ikinci taksit ödemesi ise Kasım ayı içinde yapılmaktadır.

Emlak vergisi nereye ve nasıl ödenir?

Emlak vergisi, belediyelerce tahakkuk ettirilen bir vergidir. Ödemeler tahakkuk ettirildikten sonra, belediyelerin veznelerine ödenebilir. Ayrıca belediyeye gitmeden ödeme yapma imkânı da getirilmiştir. Emlak vergisi mükellef numarası ile PTT üzerinden veya banka şubelerinden havale yapabilir, ilgili belediyenin internet sayfasındaki E-Belediye sistemi üzerinden kredi kartı yardımıyla sicil numarası ya da TC Kimlik numarası girilerek ödemeler gerçekleştirilir.

Emlak vergisini zamanında ödememenin cezası nedir?

Emlak vergisi, emlak vergisinden muaf kişiler haricinde, gayrimenkul sahibi herkesin ödemekle yükümlü olduğu bir vergidir. Belirtilen dönemler içinde ödenmesi gerekir. Emlak vergisini bir nedenden dolayı ödemeyen vatandaşlar, ödemelerini yapamadıkları her ay için yüzde 1,60 oranında gecikme zammı ödemek zorundadır. Gecikme zammı ödememek için mükelleflerin vergilerini süresinde ödemeleri gerekmektedir.

Flatfy hakkında

Global emlak arama motoru Flatfy, kiralık veya satılık ev arayışında olan kişilere oldukça geniş bir seçenek havuzu sunmasının yanında periyodik olarak emlak sektöründeki fiyat değişimlerine ilişkin raporlar hazırlıyor. Flatfy tarafından paylaşılan bu raporlar dönemsel fiyat değişimlerini içeriyor ve ev arayışında olan kişiler için yol gösterici bir nitelik taşıyor. Satılık ya da kiralık daire bulmak isteyen bir kişi pek çok farklı ilan sitesini gezerek aradığı özelliklerde ve konumda, bütçesine uygun seçenekler bulmaya çalışıyor. Bu sitelerin sayısı oldukça fazla olduğu için kullanıcı açısından bu süreç oldukça zaman alan yorucu bir iş hâlini alıyor. Tam bu noktada devreye giren Flatfy, https://tr.flatfy.com adresi üzerinden hizmet veriyor. Site, tüm bu emlak ilan platformlarında yayınlanan ilanları bünyesinde toplayarak tek bir sayfada dilediğiniz kriterlere göre arama yapmanıza olanak sağlıyor. Bu sayede belirlediğiniz kriterlerde size uygun bir seçenek bulmanız çok daha kolay hâle geliyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Emin Aytaç 1 yıl önce

Gayet derli toplu anlatmışsınız. Teşekkürler!

Avatar
Kadriye 1 yıl önce

Emlak konusunda bilmek istediklerinizi bulabileceğiniz bir yazı olmuş.

Avatar
Adnan I 13 ay önce

Emekli karı kocanın her birinin sahip olduğu birer ev olduğunda muafiyet uygulanmıyor mu?