banner613

03 Ekim 2018

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak: (2)

ANKARA (AA) - Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye Cumhuriyeti devleti ve 81 milyon vatandaşının, asil duruşundan hiçbir zaman taviz vermeyeceğini belirterek, "Türkiye, haksız, adil olmayan, buyrukçu, tehdit diline dün olduğu gibi bugün de yarın da hiçbir zaman boyun eğmeyecek." dedi.

Bakan Albayrak, NTV'de gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Türkiye'de yaşanan sistem değişikliğiyle kamu maliyesinde bir dönüşüm gerçekleştiğini ifade eden Albayrak, kamunun daha etkin ve tasarruf odaklı yönetimi için gerekli adımların atıldığını söyledi.

Albayrak, "Kamu Maliyesi Dönüşüm ve Değişim Ofisi" ile 2019 yılı için hedeflenen 76 milyar liralık tasarruf ve gelir önlemi kapsamında etkin ve verimli bir dönüşüm sağlamak amacıyla ciddi bir altyapı ortaya konulduğunu bildirdi.

Bu konuda daha önce olduğu gibi bugün de birçok yerli ve yabancı firmayla çalışıldığını vurgulayan Albayrak, şöyle devam etti:

"Türkiye yeni ve gelişen dünyada çok büyük rekabetçi bir pozisyona doğru emin adımlarla ilerliyor. Biz sadece bu firmadan (McKinsey) değil, birçok firmadan dönüşüm ofisiyle alakalı raporlar aldık. Bunları bir potada erittik ve Türkiye'ye özgün, kendi modelimizi uygulama noktasında bütün bu akılları birleştirip, kendi yerli ve milli aklımızı ortaya koyarak bir ofis kurduk. Bu ofisin başında sonunda, A'dan Z'ye biz varız, Hazine ve Maliye Bakanlığı var."

Ofiste bütün bakanlıklardan temsilciler olacağının altını çizen Albayrak, sürecin belirlenen hedefler doğrultusunda koordineli şekilde tamamen yerli ve milli yürütüleceğini ifade etti.

Albayrak, ofisle ilgili spekülasyonlara dikkati çekerek, "Biz gerekli bilgilendirmeyi yaptık. Ortadaki spekülatif söylemler cehaletten değilse ihanettendir. Son birkaç yıldır yaşananlara baktığımızda kimin ihanet içinde olduğunu, kimlerin Türkiye'nin menfaatine davrandığını görüyoruz." diye konuştu.

Danışmanlık firmasının denetim de yapacağı iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirten Albayrak, açık ve net olarak ifade etmelerine karşın çerçevenin birileri tarafından haset ve kinle farklı gösterilmeye çalışıldığını söyledi. Albayrak, "Niyet noktası çok önemli. Bizim niyetimiz halis, samimi, bunu milletimiz de biliyor. Biz bu istikamette yürümeye devam edeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

- "Hiçbir şekilde taviz verilmeyecek"

Albayrak, ABD ziyareti sırasında gerçekleştirdiği görüşmelere ilişkin bir soru üzerine, son bir ayda çok yoğun bir yurt dışı seyahat trafiği gerçekleştirdiklerini anımsattı.

ABD'de 20'ye yakın baş başa görüşme yaptıklarını, 3-4 tane genel ve yoğun katılımlı, farklı alanlarda finans ve reel sektör temsilcileriyle yatırımcı toplantılarında bulunduklarını aktaran Albayrak, buralarda açık, net ve şeffaf şekilde Türkiye'deki yeni sistemi, geçmiş dönemde yaşananları, yeni sistemde atılan ve bundan sonra atılacak adımları anlattıklarını bildirdi.

Albayrak, Türkiye'ye yönelik operasyona karşı ağustos ve eylül aylarında güçlü refleks gösterildiğini ve bunların güçlü bir duruşla püskürtüldüğünü belirterek, aynı süreci 2015'te yaşayan Rusya'nın birkaç yıl bu süreçten etkilendiğini anımsattı.

- "Türk vatandaşı olmak itibar meselesi"

Türkiye'nin bundan sonra da hiçbir şekilde taviz vermeden yoluna devam edeceğinin altını çizen Albayrak, şöyle konuştu:

"Türkiye Cumhuriyeti devleti ve 81 milyon vatandaşı, asil duruşundan hiçbir zaman taviz vermeyecektir. Ülkemiz, haksız, adil olmayan, buyrukçu, tehdit diline dün olduğu gibi bugün de yarın da hiçbir zaman boyun eğmeyecek. Türkiye'nin dostluğu da düşmanlığı da çok kıymetli ve güçlüdür. Türkiye, dost olduğu, bu dostluğu samimi şekilde ifade eden ülkelerle her zaman omuz omuza, yan yana, kol kola sürdürmeye devam edecek. Farklı refleksler ve süreçlerle terör örgütleriyle mücadele devam edecek. Bölgedeki istikrarsızlığa karşı, güvenlik, ekonomik, siyasi tüm bu süreçlerle eskisinden daha güçlü bir şekilde mücadele verilecek. Türkiye devletinin onurunu, haysiyetini, dik duruşunu güçlü bir şekilde 16 yıldır ortaya koyan AK Parti iktidarı var. Bunun neticesidir ki artık Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğunu ifade etmek, yurt dışında çok büyük bir itibar meselesi."

Türkiye'nin bütçe ve mali disiplini, ihracatı ve turizmiyle müthiş bir potansiyele sahip olduğunun altını çizen Albayrak, küresel anlamda 16 yıldır yaşanan istikrarsızlıklara ve savaşlara rağmen ülkenin güçlü bir şekilde yoluna devam ettiğini söyledi.

Albayrak, "Bu süreçte bölgesel ve küresel sınamalarla çok daha zor bir dünya dönemi bizi beklerken,Türkiye için büyük fırsatı beraberinde getiriyor. Biz bunun farkındayız, toplumumuz da farkında. Bütün bu sınamalar bizim bağışıklık sistemimizi güçlendiriyor." dedi.

Reformlar konusunda da kararlı olduklarını aktaran Albayrak, şunları kaydetti:

"Artık ithalata dayalı farklı tüketimler açısından toplumumuz bilinçlenmeye başladı. İhracat ve ithalat dengesi Türkiye'nin lehine doğru gelişiyor. Biz artık cari açıktan değil, cari fazladan, cari dengeden bahsediyor olacağız. Biz bu noktada daha güçlü bir kapasiteye, dışarıya daha az bağımlı, kendine yetebilen, bölgesel ve küresel ticaret dengelerine, savaşlarına çok daha güçlü rekabet avantajıyla giren bir Türkiye'ye gidiyoruz."

Albayrak, Türkiye'nin kritik bir coğrafyada bulunduğuna dikkati çekerek, "Bölgemizde büyük bir potansiyel var. Dünya hidrokarbon rezervlerinin üçte ikisi, dünyadaki altyapı yatırımları, turizm altyapısı, kültürel altyapılar, bütün tarihsel hikayeler bu coğrafyada. Türkiye, konumu, siyasi istikrarı, özel sektörü, kaynağı ve endüstri çeşitliliği itibarıyla bölgedeki tek ülke." ifadesini kullandı.

Türkiye'nin on binlerce kalem ürünü 200'den fazla ülkeye ihraç ettiğini anımsatan Albayrak, yakın coğrafyadaki savaşa rağmen turizmde rekor kırılacağını söyledi.

Albayrak, Türkiye'nin savunma sanayisinde de güçlendiğini vurgulayarak, "Yeter ki biz birilerinin son 5 yıldır ortaya koyduğu yalanların algı operasyonlarıyla topluma pompalanmasına izin vermeyelim. Hakikat üzerine kenetlenelim." dedi.

(Bitti)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.