Hızlı Moda ve Online Giyim

Genel olarak online giyim şirketlerin imalatının çoğu düşük emek ücreti olan gelişmekte olan ülkelere yapmaktadır. Özellikle son 20 yıl dönemde küreselleşme nedeniyle gelişmekte olan ülkelerde çok büyük dış kaynaklı imalat artışı olmuştur. Hızlı moda Avrupa kıtasında çabuk ve sürekli değişen alıcıların, özellikle ucuza en son moda trendlere takip etmek isteyen genç kadınlar, ihtiyaçlara çözüm olarak yeni geliştirilmiş giyim sektörünün alt sektördür.

Hızlı modadan önce, satıcıların bütün sezonun talebi karşılayabilmek için çok büyük siparişler alıp stoklar büyük tutmak zorunda kalmıştır. Alıcıların ihtiyaçlarını anlamaya yeterince önem ve zaman verilmemiştir ve sonuç olarak stokları satabilmek için sezon sonu indirimleri sürekli yapmak zorunda kalmıştır. Bu giyim sektöründe yaşanan sorunlar sebebiyle yeni alıcıların ihtiyaçlarına göre tedarik zincir modeli gelişmiştir. Önceden yüksek moda giyim sadece yüksek fiyata satın alınmaktaydı. Günümüzde moda trendleri sürekli ve çok hızlı değişmektedir. O sebeple Forever 21, Gap, H&M, Topshop ve Zara, Türkiye’de L.C Waikiki, gibi moda şirketler kendi tedarik zincirleri sayesinde o trendlerden kar edebilme durumdadır. Hızlı moda işletme modeli hızlı tasarım, üretim, dağıtım ve pazarlama içeren bir sistemdir. Hızlı giyim ve moda moralinin ortaya çıkışı giderek yaygınlaşmıştır. Önceden hazır giyim gibi moda sanayinde norm olmuştur. Teknolojik yeniliklerin sayesinde ucuz pamuk bolluğu hızlı mora kıyafetlerinin eşdeğeri olmuştur. Demografik ve sosyo-ekonomik değişimler daha yüksek moda farklılaşmasına ve değişen tüketici davranışlarına yol açmıştır. Hızlı modayı belli bir şeklide tanımlayan özellik yoktur.

Onlinegiyim.com ile intimo ürünleri kapınızda

Hızlı moda yeni moda trendlere göre uyup öylece daima değişmektedir. Hızlı moda yıl boyunca sürekli yeni döküm yapan ve diğer moda sektörlerinden çok daha düşük fiyatlı bir perakende işletme yöntemidir. Hızlı moda pazarında sadece perakendeciler arasında değil, aynı zamanında bireysel şirketler rakip olmaktadır. o yüzden hızlı moda sektöründe rekabetin çok yüksek olduğunu söylenebilir. Her perakendecinin şirketlerle ya ürün ile bağlayan kurulmuş bir ağı, gelişmiş tedarik zinciri, vardır. Ürünün bütün tedarik zinciri geçmesi için gereken zamana lead-time denir. Hızlı moda perakendecinin lead-time bazen perakendecinin politikasında belirtmektedir. Örneğin Zara iki hafta içerisinde tasarım, üretim ve teslim yapabilme durumdadır intimo ürünlerinin tedarik zincirden geçmesi için gereken zaman altı haftadır. H&M ise lead-time sekiz haftadır.Hızlı moda sektöründe lead-time’nin çok kısa olması çok önemli bir faktördür ve o zaman ne kadar kısaysa şirkete o kadar rekabet avantajını sağlamaktadır Giyim insanın temel ihtiyaçlarından biri olduğu için tekstil endüstrisi dünyanın en önemli endüstrilerden biridir. Dünyanın en önemli tekstil merkezleri tekstili en ucuza üretebilen ülkelerdedir (Çin, Sri Lanka, Vietnam, Pakistan, Hindistan, Türkiye…) Çünkü en büyük tekstil ve giyim şirketler karları maksimize etmek amacıyla bu ülkeleri tercih etmektedir.

Günümüzde dünyada yaklaşık altıda bir kişi küresel moda sanayinde çalışmaktadır. Böylece giyim sektörü dünyanın en çok emek yoğun sanayilerinden biridir. Her zamanki gibi fiyatı ucuz yapan faktörler girdiler ve emek. Tekstil endüstrisine en önemli girdi pamuk, su, emek, kumaş, elektrik ve petroldür. Onların fiyatı günlük seviyede dalgalandığı için şirketlere çok farklı yönde etkileyebilir. Hepsi nadir doğal mal olduğundan dolayı dünya nüfusu ve giyim talebi sürekli arttıkça girdilerin fiyatı da artar. Tüm değişkenler sabit kalırsa 2030 yılına kadar su arzı talebinden %40 büyük olacağını, 50 yıl sonra petrol rezervler tükeneceği tahmin edilmektedir. En büyük ihtimalle doğal tekstil materyalleri ve giyimin pahalanacağını öngörülmektedir. Zaten sürekli artan doğal olmayan giyimin (üretim ucuz olduğu için) payında artışı görülmektedir.

Kaynak: www.onlinegiyim.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.