25 Kasım 2019

Ülkemizin 2019 Yılında Konut Piyasasındaki Değişimi Ne Şekilde Gerçekleşti?

Ülkenin vatandaşlarının alım gücü yükseldikçe piyasada ki hareketlilikte artacaktır. Aynı şekilde alım gücünde yaşanacak düşüş piyasada ki hareketliliği azaltacaktır. Bu durum ülkedeki gayrimenkul fiyatları ile alım gücü arasında bir ilişkinin doğmasına sebep olur.

Alım gücü arttığı zaman hareketlenen piyasada gayrimenkule talep artış göstereceği için gayrimenkul arzı da artacaktır. Arzın artması fiyatların yükselmesine sebebiyet verecektir.

Alım gücü düştüğü zaman durağanlaşan piyasada gayrimenkule talep azalış göstereceği için gayrimenkul arzı da azalacaktır. Arzın azalması fiyatların düşmesine sebebiyet verecektir.

Bu sebeple bir bölgede gayrimenkul fiyatları yükseldiği zaman alım gücünün yükseldiği, gayrimenkul fiyatları düştüğü zaman ise alım gücünün düştüğü çıkarımını yapabiliriz. Bu sayede gayrimenkul fiyatlarında ki değişimler bize bölgenin ekonomik gidişatı hakkında fikir verir.

Emlak piyasasında ki değişimleri takip edebilmek için kullanabileceğimiz bazı platformlar vardır. Emlak piyasasının güncel durumu ve emlak fiyatları hakkında bilgi sahibi olmak için tr.flatfy.com adresini ziyaret edebilirsiniz. Flatfy bir arama motoru mantığıyla çalışır ve piyasada ki emlak sitelerinin çoğunu bünyesinde barındırır. Bu özelliği sayesinde emlak piyasasını takip edebilmek için en önemli platform konumuna gelmiştir. Flatfy sitesini ziyaret ederek emlak fiyatları konusunda en sağlıklı bilgileri edinebilirsiniz.

Bu yazımızda öncelikle Türkiye genelinde konut piyasasındaki değişimi inceleyeceğiz. Devamında konut piyasasında en çok fiyat artışı gösteren üç şehrimizi ve en çok fiyat düşüşü gösteren üç şehrimizin durumlarını inceleyeceğiz.

Öncelikle dilerseniz Türkiye geneli konut piyasasını inceleyelim.

Türkiye Geneli Konut Piyasası Ne Durumda

Burada kullanacağımız verileri tr.flatfy.com adresinden almaktayız. Flatfy web sitesini ziyaret ederek güncel verilerden faydalanabilirsiniz. Türkiye’nin geneline baktığımızda konut piyasasındaki değişimlerde doğu ile batı arasında bariz bir fark görülür.

Ülkenin batı kısmında bulunan şehirlerde konut fiyatlarında 2018 yılına göre ağırlıklı olarak %5-%10 arası yüzdelerde azalış görünmektedir. Ancak ülkenin doğu kısmında bulunan şehirlere baktığımız zaman 2018 yılına göre %5-%18 arası yüzdelerde artış görünmektedir.

Ülkenin orta bölümünde genel olarak konut fiyatlarında %1-%5 arası yüzdelerde artış görünmektedir.

Farklı bir bakış açısı ile incelersek Türkiye’nin en büyük üç şehri İstanbul, Ankara ve İzmir’de konut fiyatlarında 2018 yılına göre düşüş görüntülemekteyiz. Ankara ülkenin iç kesiminde olmasına rağmen tıpkı batı kısmındaki şehirler gibi konut fiyatlarında düşüş yaşamıştır.

Benzer şekilde doğuda istisna bir şehir olarak Erzurum ilinin konut fiyatlarında da düşüş gözlenmiştir. Erzurum ilinin dikkat çeken özelliklerinden biri de doğunun en gelişmiş birkaç şehrinden biri olmasıdır.

Bu verileri incelediğimizde Türkiye genelinde oluşan fiyat değişimleri coğrafi konuma göre dağılım gösteriyor şeklinde değerlendirilebilir. 2018 yılına göre konut fiyatlarında doğu kısmında artış yaşanırken batı kısmında düşüş yaşanmıştır. Bu önerme genel itibarıyla doğrudur. Ancak dikkatli incelendiğinde bu fiyat değişimlerinin belirleyicisinin coğrafi konumdan daha farklı sebeplere dayandığı görülecektir.

Türkiye’nin orta bölgesinde Ankara’da ve doğu bölgesinde Erzurum’da yaşanan fiyat değişimleri bulundukları coğrafyadan daha farklıdır. İki şehrinde öne çıkan özelliği bulundukları bölgenin ekonomik lideri konumunda olmalarıdır.

Sonuç olarak Türkiye’nin ekonomik olarak gelişmiş şehirlerinde konut fiyatlarında düşüş yaşanırken, ekonomik olarak daha zayıf olan şehirlerinde konut fiyatları yükseliş göstermiştir.

Ayrıca bunun doğal sonucu olarak 81 il göz önüne alındığında konut fiyatlarında artış gösteren il sayısı 59 ve konut fiyatlarında düşüş görünen il sayısı 22 olmasına rağmen Türkiye genelinde 2018 yılına göre konut fiyatlarının %6 oranında düştüğü görülmektedir. Bu sonuçta ekonomi konusunda büyük şehirlerde gerileme, küçük şehirlerde ise ilerleme yaşandığını ve aynı zamanda da ülke genelinde gerileme yaşandığını göstermektedir.

Konut Fiyatlarında En Çok Artış Gösteren Üç İlimiz

2018 yılına göre konut fiyatlarında en fazla artış gösteren üç ilimiz şu şekildedir:

  • Muş

  • Iğdır

  • Nevşehir

2018 yılına göre konut fiyatlarını karşılaştırdığımız zaman fiyatlarda Muş ilimize baktığımızda %19 oranında, Iğdır ilimize baktığımızda %18 oranında, Nevşehir ilimize baktığımızda ise %17 oranında artış gözlemlemekteyiz.

Bu illerimizin durumunu sırasıyla inceleyelim.

Muş

Muş ili sanayisi gelişmemiş şehirlerimizden biridir. Ancak son dönemlerde şehrin gelişmesi maksadıyla yapılan yatırımlar artmıştır. Bunun sonucunda şehrin ekonomisinde büyüme gözlenmektedir.

2019 yılında konut fiyatlarında en fazla artışı Muş ili göstermiştir. Muş ilinde 2018 yılında ortalama konut fiyatları 135.000 TL iken 2019 yılında %19 oranında bir artış göstererek 161.000 TL olmuştur.

Iğdır


Iğdır ili konut fiyatlarında 2018 yılına göre en çok artışı gösteren ikinci ilimizdir. Iğdır ili İran sınırına yakın olmasından dolayı son yıllarda hem turizmin uğrak noktalarından olmaya başlamıştır hem de ithalat ve ihracat faaliyetleri yoğunlaştırmaya başlamıştır. Bu sayede son yıllarda Iğdır ilimizin ekonomisi hızla büyümektedir. Bunun sonucu olarak da şehirde konut fiyatları yükselmiştir.
Iğdır ilinde 2018 yılında ortalama konut fiyatları 173.000 TL iken 2019 yılında %18 oranında bir artış göstererek 204.000 TL olmuştur.


Nevşehir

Nevşehir ili konut fiyatı artışında önde gelen illerimizin çoğunun aksine konum olarak İç Anadolu’da yer almaktadır. Son yıllarda sanayi gelişimine büyük önem verilmektedir. Bunun sonucu olarak şehrin ekonomisi hızla büyümektedir.

2019 yılında konut fiyatlarında en fazla üçüncü artışı Nevşehir ili göstermiştir. Nevşehir ilinde 2018 yılında ortalama konut fiyatları 195.000 TL iken 2019 yılında %17 oranında bir artış göstererek 228.000 TL olmuştur.

Konut fiyatlarında en çok azalma gösteren üç ilimiz

2018 yılına göre konut fiyatlarında en çok düşüş gözlenen üç ilimiz sırasıyla şu şekildedir:

  • İstanbul

  • Çanakkale

  • Giresun

2018 yılına göre konut fiyatlarını karşılaştırdığımız zaman fiyatlarda İstanbul ilimize baktığımızda %11 oranında, Çanakkale ilimize baktığımızda %6,3 oranında, Giresun ilimize baktığımızda ise %6 oranında azalma gözlemekteyiz.

Bu illerimizin durumunu sırasıyla inceleyelim

İstanbul

Ülke ekonomisinde yaşanan gelişmeler ülkenin ekonomik merkezi konumunda olan İstanbul ilimizi doğrudan etkilemektedir. İstanbul’da uluslararası ticaret yapan çok sayıda firma vardır. Özellikle son dönemde yaşanan kur dalgalanmalarından dolayı en büyük zorluğu İstanbul ilindeki büyük şirketler çekmiştir. Bu durum İstanbul ekonomisini doğrudan etkilemiştir.

2019 yılında konut fiyatlarında en fazla azalmayı İstanbul ili göstermiştir. İstanbul ilinde 2018 yılında ortalama konut fiyatları 456.000 TL iken 2019 yılında %11 oranında bir azalış göstererek 410.000 TL olmuştur.

Çanakkale

Çanakkale ilinin konum olarak büyük bir ticaret potansiyeli var olmasına rağmen hala tarıma dayalı bir ekonomiye sahiptir.

2019 yılında konut fiyatlarında en fazla ikinci azalmayı Çanakkale ili göstermiştir. Çanakkale ilinde 2018 yılında ortalama konut fiyatları 257.000 TL iken 2019 yılında %6,3 oranında bir azalış göstererek 242.000 TL olmuştur.

Giresun

Giresun ekonomisi fındık ihracatına ve tarıma dayalı sanayiye dayanmaktadır. Uluslararası ticaret şehrin gelirini doğrudan etkilemektedir. Bu yüzden son zamanlarda yaşanan kur dalgalanmaları tıpkı İstanbul ilinde olduğu gibi kur Giresun ilini de doğrudan etkilenmiştir.

2019 yılında konut fiyatlarında en fazla üçüncü azalmayı Giresun ili göstermiştir. Giresun ilinde 2018 yılında ortalama konut fiyatları 250.000 TL iken 2019 yılında %6 oranında bir azalış göstererek 236.000 TL olmuştur.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.