'Açığa alma yetkini kullan'

Emekli Hakim Albay Rüştü Atpulat, 'Balyoz' davası sanığı üç generale terfi yolunu açan Askerî Yüksek İdare Mahkemesi'nin (AYİM) kararına karşılık Bakan Vecdi Gönül'ün 'açığa alma' yetkisini kullanması gerektiğini söyledi. Atpulat, söz konusu generallerin Balyoz'da sanık olmalarına rağmen açığa alınmamalarının ise hata olduğunu anlattı.

'Balyoz' sanıkları arasında yer alan Tümgeneral Gürbüz Kaya, Tümgeneral Halil Helvacıoğlu ve Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu, Yüksek Askerî Şûra'da (YAŞ) terfi ettirilmedikleri gerekçesiyle AYİM'e başvurmuştu. AYİM'in yürütmeyi durdurma kararı vermesi üzerine Başbakanlık itiraz etmişti. AYİM ise itirazı reddederek, üç generale terfi yolunu açtı. Emekli Hakim Albay Atpulat, AYİM'in ret kararını 'yanlış' veya 'doğru' şeklinde eleştirmekten ziyade, yetkisini kullanıp açığa almadığından üç generalin terfisinin önünü açan Millî Savunma Bakanlığı'nın tutumunun tartışılması gerektiğini söyledi. Atpulat, "Bakan Vecdi Gönül'ün bu generalleri açığa almaması hataydı. Açığa alması teamüldü çünkü. Alsaydı, terfinin önünü açmazdı. Açığa alınsalardı, generallerin dosyası YAŞ'a bile gelmezdi. 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu'nun, açığa alınan veya tutuklanan subay ve askerî memurlar hakkındaki esasları içeren 65. maddesi, Millî Savunma Bakanı'na generalleri açığa alma yetkisi veriyor. 65. madde, 'Haklarında ölüm veya ağır hapis cezasını gerektiren veya yüz kızartıcı bir suçtan ya da taksirli suçlar hariç olmak üzere 5 yıl ve daha fazla hapis cezasını gerektiren bir cürümden veya emre itaatsizlikte ısrar, üste veya amire fiilen taarruz, üste veya amire hakaret, mukavemet suçlarından dolayı kamu davası açılanlar, mensup oldukları bakanlıklarca açığa çıkarılabilirler.' diyor." ifadesini kullandı.

Generaller için ağır suçlama olduğunu hatırlatan Rüştü Atpulat, subaylar hakkındaki bütün iddianamelerin Millî Savunma Bakanlığı'na bağlı Adalet İşleri Başkanlığı'na gittiğini belirtti. Dava açıldığı için Millî Savunma Bakanı'nın, "Haberim yoktu" demesinin mümkün olmadığına dikkat çeken Atpulat, Gönül'ün bugünden itibaren açığa alma yetkisini kullanabileceğini ifade etti. Generallerin açığa alınmasının terfilerini durdurmayacağına da dikkat çeken Atpulat, şunları söyledi: "Mahkemenin kararı uygulanacak ve generaller terfi edecek. Buna rağmen Bakan, yetkisini kullanıp açığa alma işlemini uygulayabilir." ZamanAvatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.