banner696

11 Aralık 2020

Adalet Bakanı Gül, hâkimlerin izin ve mazeret durumlarının UYAP'a gecikmeksizin girilmesini istedi

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül tarafından bölge adliye ve idare mahkemeleri adalet komisyonu başkanlıklarına, bölge adliye mahkemeleri cumhuriyet başsavcılıklarına, adli yargı ilk derece mahkemesi adalet komisyonu başkanlıklarına ve cumhuriyet başsavcılıklarına, hâkimlerin izin veya mazeretlerinin UYAP Bilişim Sistemi’ne zamanında girilmesi için yazı gönderildi.

Abdulhamit Gül yazıda, adalet hizmetlerinde verimlilik ve kalitenin artırılmasına yönelik çalışmaların Yargı Reformu Strateji Belgesi’nde yer alan amaç ve hedefler çerçevesinde devam ettiğine dikkat çekti. Reform Belgesi’nin temel amaçlarından birinin yargı hizmetinin daha iyi ve nitelikli sunulması olduğunu kaydeden Gül, yargının kurucu unsuru olan savunmanın adli süreçlerin her aşamasında etkin rol alması gerektiğine dikkat çekti. Gül, yazıda şu hususa da dikkat çekti: “Maddi gerçeğe ulaşılması, ancak yargılamayı hâkim, savcı ve avukatların kolektif çabayla yürüttükleri bir faaliyet olarak kabul eden, buna uygun bir etkileşim zemini oluşturan bir sistem vasıtasıyla mümkündür. Bu durum, vatandaş memnuniyetini sağladığı gibi ve yargıya güveni de yükseltecektir.”

“AVUKATLARIN UYAP PORTAL ÜZERİNDEN YAPABİLDİĞİ BİRÇOK İŞLEM MOBİL UYGULAMA PLATFORMUNA TAŞINDI”

Teknolojik imkânların adalet hizmetlerinin vatandaş odaklı sunulması noktasında hukuk düzenine önemli fırsatlar sunduğunu belirten Gül, “5 Nisan 2018’de hayata geçen CELSE Uygulaması (Mobil Avukat Bilgi Sistemi) bu fırsatlardan biri olup, böylece avukatların UYAP portal üzerinden yapabildiği birçok işlem mobil uygulama platformuna taşınmıştır. Ayrıca, 14 Eylül 2018 tarihi itibarıyla hâkimlerin izin, mazeret, rapor durumlarının da bu uygulamayla görüntülenebilmesi sağlanmıştır. Söz konusu yeniliklerle yargılama safahatında mesleki iletişimin, süreç yönetiminin ve taraflar için öngörülebilirliğin güçlendirilmesi amaçlanmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Abdulhamit Gül, CELSE uygulamasının amaca uygun biçimde işlemesi için hâkimlerin izin, mazeret, rapor durumlarının sisteme zamanında girilmesini ve bu hususta farkındalığın arttırılmasını istedi.

Bilindiği gibi Adalet Bakanlığı CELSE (Mobil Avukat Bilgi Sistemi) uygulamasını Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün katılımıyla 5 Nisan 2018’de hayata geçirmişti. Yazılımı tamamen Adalet Bakanlığı personeli tarafından yapılan uygulamayla avukatlar, vekili oldukları davalara ilişkin tüm duruşmaların günlük, haftalık ve aylık olarak tarih ve saat bilgilerine ulaşabiliyor. Ayrıca mahkeme hakiminin izin veya mazeret bilgileri de avukatlar tarafından sistem üzerinden anında takip edilebiliyor. Yine avukatlar icra ve dava dosyalarını listeleme, sorgulama, taraf ve vekil bilgileri ile dosya kapak bilgilerini görebiliyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
teknoloji çağındayız 2 yıl önce

adalet kurumu dahil tüm devlet kurumlarında personel takip programları olacak kim ne kadar ne iş yapıyor ülkeye katma değeri ne anında çıkar.insanı insana değil insanı algoritmaya teslim etmek daha karlı daha mantıklı daha adaletli daha verimli ...

Avatar
Hatice U 2 yıl önce

35-40 bin den fazla basit işverenden alacak davalarında 3 senedir yargıç ataması bekleten İstanbul BAM İstinaf mahkemeleri çalışan insanı mağdur duruma sokmaktadır.

Bu uzun bekleyiş suresinde, UYAP ta davaların tahminen ne zaman karara bağlanacağına dair bilgi verilmelidir.

Avatar
saffet 2 yıl önce

eşitlik ilkesi geregi vatandaşta UYAP tan görmeli