banner640

03 Aralık 2020

Adliyelere girişte 'HES kodu' zorunluluğu getirildi

Adalet Bakanlığı yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında, adliyelere "Hayat Eve Sığar” (HES) kodu ile giriş yapılacağını bildirdi.

Adalet Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve KOVİD-19 Bilimsel Danışma Kurulu tavsiyeleri doğrultusunda adliyelerde ve yargı teşkilatlarında uyguladığı koronavirüs önlemlerine yenilerini ekledi. Bakanlık tarafından Cumhuriyet Başsavcılıklarına, Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcılıklarına ve Bölge İdare Mahkemesi Başkanlıklarına gönderilen yazıda adliyelere HES kodu giriş yapılması istendi. Yeni uygulama kapsamında ek personel de görevlendirilecek. Böylece HES kodu olmayan vatandaşlara adliye girişinde HES kodu alınması konusunda yardımcı olunacak. Bakanlık ayrıca virüsle mücadele kapsamında Yeni Çalışma Esasları Klavuzu’nda yer alan tedbirlerin de devam ettiğini ve İl Pandemi Kurullarıyla sürekli koordinasyon halinde olunması gerektiğini duyurdu.

ADALET BAKANLIĞI ADALET HİZMETLERİNDE YENİ ÇALIŞMA ESASLARI KILAVUZU’NU HAZIRLAMIŞTI

Hatırlanacağı üzere Adalet Bakanlığı, daha önce de Adalet Hizmetlerinde Yeni Çalışma Esasları Kılavuzu hazırlayarak tüm mahkemelere, başsavcılıklara ve icra müdürlüklerine göndermişti. Toplam 70 maddeyi içeren kılavuz; Genel Tedbirler (33 madde), Mahkemelere İlişkin Tedbirler (12 madde), Cumhuriyet Başsavcılıklarına İlişkin Tedbirler (8 madde), İcra Dairelerine İlişkin Tedbirler (11 madde) ve Denetim, Eğitim ve Koordinasyon Faaliyetleri (6 madde) olmak üzere 5 bölümden oluşuyordu.

Kılavuzda yer alan çalışma esaslarına göre yeni dönemde alınacak tedbirler özetle şu şekildeydi:

- Adliyelere maskesi olmayan hiç kimse alınmıyor.

- Herhangi bir iş ve işlemi olduğunu ispat edemeyenlerin adliyeye girişine izin verilmiyor.

- Giriş kapılarında ateş ölçümü yapılarak, ateşi 38 dereceyi geçenler içeri alınmayıp sağlık kurumuna yönlendiriliyor.

- Adliyedeki insan sirkülasyonunu kontrol altında tutmak için aynı anda 10 metrekareye bir kişi bulunacak şekilde giriş izni veriliyor.

- Güvenlik personeli ve ön büro çalışanları, tıbbi maske ve koruyucu gözlük kullanıyor.

- Ön bürolar mümkün olduğu ölçüde dış mekanlarda konumlandırılıyor.

- Mahkeme ve Cumhuriyet savcılığı kalemleri, ön bürolar ve icra daireleri cam veya şeffaf bölmelerle kapatılacak, temizlikleri her gün yapılacak ve yeterli sayıda antiseptik bulunduruluyor.

- Duruşma salonları, kalem odaları ile icra dairelerinde çalışma düzeni 4 metrekareye bir personel düşecek şekilde planlanıyor.

- Hakimler, savcılar, avukatlar ve tüm personel maske kullanıyor.

- Duruşmaların haftanın her gününe ve gün içine yayılmasını sağlayacak düzenlemeler yapılıyor.

- Cumhuriyet savcılıklarına müracaatta sanık, tanık, müşteki gibi kişilerin sıra beklememesi için aralarında yeterli zaman aralığı bulundurulması sağlanıyor.

- Duruşma, Cumhuriyet savcılıklarına müracaat, icra takibi gibi işlerde sosyal mesafe kuralları uygulanacak, en az bir metre aralıklarla zemin işaretlemesi yapılıyor.

- Ortak alanlarda bulunan koltuklar seyreltiliyor.

- Adliye içinde ve otopsi, olay yeri inceleme, keşif ve icra gibi dışarıdaki iş ve işlemlerde hakim, Cumhuriyet savcıları ve tüm personel için önlük, maske, koruyucu gözlük ve eldiven gibi malzemeler hazır bulunduruluyor.

- Adliyelerde merkezi havalandırma sistemleri kullanılmayacak, duruşma salonlarında dış ortam havalandırması yapılıyor.

- Mahkeme ve icra işlemlerinde harç masrafı ve diğer ödemeler mümkün olduğunca EFT, havale gibi yöntemler ile yaptırılıyor.

- UYAP ve SEGBİS kullanımı yaygınlaştırılıyor.

- Yemekhaneler 1 Eylül 2020’de açılacağı için bu tarihe kadar personelin yemekleri kumanya şeklinde dağıtılıyor.

- Her Başsavcılık, KOVİD-19 tedbirlerinin sevk ve idaresi için sorumlular belirlemişti.

HES KODU OLUŞTURMA

A-) Akıllı telefonlardan (Android veya Apple işletim sistemli), HES uygulamasının indirilerek "HES kodu işlemleri" işlemleri bölümüne girilip, "HES kodu oluştur" butonunun tıklanması, kod kullanım süresinin seçilip, kodun oluşturulması, oluşturulan HES kodunun üzerine basılarak çıkacak karekodun, girişte görevli personelde bulunan tabletlerde sorgulamasının yaptırılması,

B-) Yukarıda izah edildiği şekilde, HES karekodu, cep telefonunda hazır şekilde girişe gelindiğinde, mevcut sorgulamasının 5 saniye gibi kısa bir süre içerisinde gerçekleştirileceği ve Adliyeye girişlerde gereksiz beklemelerin önüne geçileceğinin göz önünde bulundurulması,

C-) Akıllı telefona sahip olmayanların ise, (girişlerde beklememeleri için önceden) kısa mesaj (SMS) ile HES kodlarını alabilecekleri, (HES boşluk TC Kimlik Numarası, boşluk, TC Kimlik Seri numarasının son 4 hanesi, boşluk Paylaşım süresini (gün sayısı olarak) yazıp, 2023'e kısa mesaj (SMS) olarak göndermeleri ve gelen HES kodunu muhafaza etmeleri) kısa mesaj (SMS) yoluyla alınan HES kodunun, girişte görevli personele gösterilmesi ve sorgulatılması suretiyle, risk kategorisinde olmaması durumunda girişlerine izin verileceği,

D-) Telefona sahip olmayıp, (akıllı telefona ve normal telefona sahip olmayan), HES kodunu önceden almış olanların da "C" bendinde belirtilen uygulama (sorgulama) dahilinde işleme tabi tutulacağı, buna göre bildirdikleri HES kodunun sorgulanarak risk kategorisinde olmamaları halinde girişlerine izin verileceği ifade edilmiştir.

banner626
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.