banner590

10 Ocak 2010

Ağca çıkmak için gün sayıyor
banner580

Bu ay cezaevinden çıkacak olan Mehmet Ali Ağca, The Sunday Times’e gönderdiği mektupta kendisini \"fiziksel ve ruhsal olarak, sağlıklı ve güçlü\" olarak nitelendirdi. El yazısı ile yazılan mektupta Ağca ayrıca \"Planım, dünyanın sonunu ve MÜKEMMEL İNCİL’i yazmaktır? Vatikan’in hiçbir zaman anlamadığı mükemmel Hıristiyanlığı ilan edeceğim\" ifadelerini kullandı.

İngiltere’de Pazar günlerinde yayımlanan The Sunday Times gazetesi, Papa İkinci John Paul’u vuran Mehmet Ali Ağca’dan el yazısı bir mektup aldığını duyurdu. Haberde Ağca’nın bu ay cezaevinden çıktığından sonra milyon dolar tutarında kitap ve film kontratlarını imzalama planlarının infial yarattığını belirten gazete, \"Ancak The Sunday Times’e gönderilen el yazısı mektubunda Türk tetikçisi Mehmet Ali Ağca, bu hafta sonunda ‘Japonya’dan Kanada’ya kadar film ve tv belgesel projeleri konusunda büyük ilgi olduğunda ısrar etti\" dedi.

Ağca’nın avukatı Hacı Ali Özhan’a dayanarak 52 yaşındaki Ağca’nın 18 Ocak’ta cezaevinden çıkacağını kaydeden gazete, İtalya’nın kendisini affettiği 2000 yılından beri Türkiye’de cezaevinde bulunduğunu anımsatırken de Ağca’nın, Papa’yı vurmadan iki yıl önce Abdi İpekçi’yi öldürmekten mahkum olduğunu ancak cezaevinden kaçıldığını kaydetti. Gazete şöyle devam etti:

\"Mektubunda kendisini ‘hem fiziksel, hem de ruhsal olarak sağlıklı ve güçlü’ olarak niteleyen Ağca, özel bir tv mülakatı için 2 milyon dolar (1.2 milyon sterlin), ve biyografisi dahil, iki kitap için 5 milyon dolar (3.1 milyon sterlin) istiyor. Aynı zamanda, Vatikan Kodu adlı bir kitap ve bunu takip edecek filme ilişkin en çok satan kitap Da Vinci Kodu yazarı Dan Brown’a yazdı.

Mektubunda diyor ki, ‘Planım, dünyanın sonunu ve MÜKEMMEL İNCİL’i yazmaktır?. Vatikan’ın hiçbir zaman anlamadığı mükemmel Hıristiyanlığı ilan edeceğim\" ifadelerini kullandı.\"
Buna karşın Papa’ya yönelik suikast ile ilgili olarak konuşup konuşmayacağını söylemediğine dikkat çeken gazete, Avrupa yayıncılarının, Ağca’nın anılarının dünya çapındaki yayın haklarının 3 milyon dolar değerinde olabileceğini söylediklerine de dikkat çekti.

Tepkiler sürüyor
İngiliz gazetesi, Ağca’nın projelerine ilişkin tepkilerine de yer verdiği haberinde İtalya’nın önde gelen yayıncılarından Francesco Aliberti’nin \"Ağca’nın anılarının küresel boyutta ilgi uyandırabilir ancak yayıncılar ve okuyucuların istediklerini vermesi kaydıyla. Yani, çok sayıda yeni bilgileri içeren, tam ve gerçek hikayeyi anlatırsa\" sözlerini de aktardı.
Ağca’nın \"Sovyetler’in, söylediklerini yaptığı\"nı iddia eden, bu konuda araştırmalar yapan İtalyan komisyonu başkanı, Senatör Paolo Guzzanti’nin da, \"Etik olarak yanlış. Ağca sadece, terörist bir istihbarat örgüt için çalışan bir haydut, eğitilmiş ve paralı bir katil\" ifadelerine dikkat çekildiği habere göre, suikastı araştıran İtalyan savcısı Ferdinando İmposato ise, Ağca’nın \"suikast arkasındaki istihbarat servislerine ilişkin her şey biliyor\" dedi. İmposato, kendisine para teklif edilmesi, esrarın çözülmesini daha da zorlaştırabilir\" görüşünü de savundu. İmposato, \"İnsanlar, ona para teklif etmesi, iğrenç ve saçma. Papa John Paul’a hakaret\" sözlerini de kullandı.


Çifte vatandaşlık söz konusu

Ali Ağca’nın avukatı Hacı Ali Özhan, tahliye günü yaklaşan müvekkili Ağca hakkında \"yalan, yanlış\" haberler çıktığını belirterek, \"Olumsuz ve aşağılayıcı yorumlarla geçmişin acılarını istismar ederek düşmanlık üretmek yerine, sevgi, anlayış ve hoşgörüyü amaçlayan yayınlara ihtiyaç varken 30 yıl hapis yatmış birisine haksızlık yapılmaktadır\" dedi.

Özhan, Ağca hakkında yapılan haberlerin \"araştırma ve inceleme ihtiyacı duyulmadan eksik, yalan ve yanlış\" bilgilerle yapıldığını öne sürdü.

\"Olumsuz ve aşağılayıcı yorumlarla geçmişin acılarını istismar ederek düşmanlık üretmek yerine, sevgi, anlayış ve hoşgörüyü amaçlayan yayınlara ihtiyaç varken 30 yıl hapis yatmış birisine haksızlık\" yapıldığını savunan Özhan,
şunları kaydetti:

\"İtalyan gazetesi La Repubblica’da yer alan bir röportaj için 2 milyon dolara anlaştı haberi doğru değildir. Mehmet Ali Ağca’ya çok sayıda sinema filmi, kitap ve belgesel film önerisi yapıldığı doğrudur. Teklif sahiplerinin ismini kendilerinden izin almadan açıklamak doğru olmaz. Ancak Avrupa ülkeleri ve Amerika da dahil çok sayıda ülkeden önemli yayınevleri ve film yapım firmalarından gelen teklifleri Mehmet Ali Ağca’ya ilettim. Mehmet Ali Ağca gelen her teklifi değerlendiriyor, henüz karar vermiş değildir. 18 Ocak 2010 tarihinde tahliyeden sonra bu teklifleri ayrıntılı inceleyip firma yetkilileri ile görüşmeler yaptıktan sonra bir karar verecek.

Mehmet Ali Ağca’nın sığınacak ülke aradığı, kalacak yer bulamadığı şeklindeki yorumlar da yanlıştır. Mehmet Ali Ağca halen Türk vatandaşıdır, Türkiye’nin her yerinde kalabileceği gibi istediği ülkeyi de ziyaret edebilir, kalabilir de. Nitekim beş kıtayı gezmeyi düşünmektedir. Geçmiş yıllarda yalnızca
Polonya ve Portekiz vatandaşlığı için başvuruda bulunduk. Mehmet Ali Ağca, Türkiye’deki cezaevi koşullarının ağırlığı ve sıkılığı nedeniyle kalan hapis cezasını başka bir ülkede çekmek istemiştir. Başka ülkenin cezaevine nakil olabilmesi için, o ülkenin vatandaşı olması gerektiğinden bu amaçla Polonya ve
Portekiz vatandaşlığı için Türk vatandaşlığını muhafaza ederek çifte vatandaşlığı sağlamak için başvuru yapılmıştır. Basında yer alan başka ülkelere resmi başvuru yapılmamıştır.\"

Avukat Özhan, 30 yıllık cezaevi yaşamından sonra müvekkili Mehmet Ali Ağca’nın beden ve ruh sağlığının gayet iyi olduğunu belirterek, \"Evlenmeyi düşünmekte olup nişanlı arayışı içinde olacaktır. Mevzuat gereği uzun yıllar cezaevinde kalan mahkumlara özgü askerliğe elverişli olmadığına karar verildiğinden askerlik sorunu da yoktur\" dedi.(aa, anka)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.