banner647

21 Haziran 2022

AİHM'den Türkiye'ye 'sınır dışı edilen Suriyeli' cezası

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Suriye vatandaşı Muhammad Fawzi Akkad’ın, Türkiye’de geçerli oturum izni olmasına rağmen Türk makamları tarafından “zorla ülkesine sınır dışı edilmesi” konusunda Ankara’nın hak ihlalinde bulunduğuna hükmetti.

TÜRKİYE 12 bin 500 EURO ÖDEYECEK

BBC Türkçe’nin haberine göre; Mahkeme, Türkiye’nin Akkad’a 12 bin 250 euro ödemesine karar verdi. Bu miktarın 9 bin 750 eurosu manevi tazminat, 2 bin 500 eurosu da mahkeme masrafları.

AİHM kararında, Akkad’ın 2018’de Türkiye’de geçerli bir ikamet iznine sahip olduğu ve kendisine “geçici koruma” statüsü verildiği kaydedildi.

“HUKUKA AYKIRI ŞEKİLDE SINIR DIŞI EDİLDİ”

Kararda, Yunanistan’a geçmeye çalıştığı sırada Meriç Nehri yakınlarında gözaltına alınan Akkad’ın daha sonra “gönüllü geri dönüş” adı altında Türk makamları tarafından “zorla ve hukuka aykırı” şekilde sınır dışı edilerek Suriye’ye gönderildiği belirtildi.

Danimarkalı Yargıç Jon Fridrik Kjølbro başkanlığındaki 7 kişilik jüri heyeti, oybirliğiyle ile aldığı kararla, Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 3., 13. ve 5. maddelerini iptal ettiğine hükmetti.

Sözleşmenin 3. maddesi, insanlık dışı veya aşağılayıcı muamele yasağını, bağlantılı 13. maddesi etkili başvuru hakkını, 5. maddesi de özgürlük ve güvenlik hakkını koruma altına alıyor.

“AŞAĞILAYICI MUAMELEYE MARUZ KALDI”

AİHM kararında şu ifadeler yer aldı:

Mahkeme, başvuru yapan şahsın Suriye’de 3. maddeye aykırı bir muameleye maruz kalma riskiyle karşı karşıya olduğu ve Türk makamlarının gerçekleri bilerek kendisini sözleşmeye aykırı bir muamele riskine maruz bıraktığıyla ilgili önemli gerekçeler gösterildiğine karar vermiştir.

Mahkeme ayrıca, şahsın yaklaşık 20 saat süren otobüs yolculuğunda diğer Suriyelilerle birlikte kelepçelenmesinin aşağılayıcı muamele anlamına geldiğine karar vermiştir.

Mahkeme, Türk makamlarının, başvuru yapan şahsın Suriye’ye zorla geri gönderilmesine itiraz etmek için Türk hukukunda öngörülen hukuk yollarından yararlanma fırsatını reddettiğini kaydetmiştir.

Mahkeme, şahsın Meriç’te Yunanistan sınırına yakın bir yerde tutuklanmasından Suriye’ye gönderilmesine kadar geçen sürede özgürlüğünden mahrum bırakıldığını tespit etmiştir.

Mahkeme, sınır dışı edilmek üzere olan kişilerin gözaltına alınmasıyla ilgili olarak iç hukukta öngörülen yasal güvencelere uyulmadığını kaydetmiştir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sondem 2 hafta önce

Avrupa birliği önce kendine baksın ben oradan her gün deport edilen Türk Vatandaşlarını alıyorum sanki onlar ilal yapmıyor soruyorum Türklere sebepsiz diyen bile var hemde çok kötü muamele yapıyorlarmış, suriyeli olabilir Devletin kurumları Göç idaresi ülke menfati veya başka sebeplerle gönderebilir bu Türkiye Cumhuriyeti makamlarının kararı kimse buna itiraz edemez, Avrupa kendine baksın çnce yeter ülkemizi sömürdüğü