banner514

Ankara’da bir avukattan ‘soykırım tanınsın’ davası


“HEYKEL KALDIRILSIN”

Avukat Ezman’ın, Ankara 2. Sulh Ceza Mahkemesi’nden talepleri şöyle:

Soykırım tanınsın.
Talat Paşa ve arkadaşları yargılansın.
Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey’in dikilmiş heykeli kaldırılsın.

“ALLAH’IN TAKDİRİ”
“Ermenilerden özür” kampanyasını da imzalayan Ezman, “İlk kez böyle bir dava açılıyor. Türkiye geçmişiyle yüzleşmeli” dedi. Ezman, tepki göreceği hatırlatılınca da “Allah’ın takdiri” cevabı verdi.


Ankara’da bir avukattan ‘soykırım tanınsın’ davası

“Ermenilerden özür dilerim” kampanyasına da imza atan Avukat Bendal Celil Ezman, bu kez “Ermeni soykırımı tanınsın, Talat Paşa yargılansın, ismi bulvar ve sokaklardan kaldırılsın” diye mahkemeye başvurdu

DAHA önce “Ermenilerden özür” kampanyasına imza atan Aavukat Bendal Celil Ezman, bu kez de Ankara 2. Sulh CezaMahkemesi’ne verdiği dilekçede,mahkemeden, “Ermeni soykırımı tanınsın” kararı çıkartılması talebinde bulundu. Ezman, ayrıca Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey’in heykelinin kaldırılmasını ve Talat Paşa isminin sokaklardan silinmesini istedi.

GÜZEL’E DAVA AÇTIRDI
“Özür diliyorum” kampanyasına imza atanlar hakkında “sütü bozuklar”, “uşaklık” diyerek hakaret ettiği iddiasıyla eski bakanlardan Hasan Celal Güzel hakkında 3 ay 15 günden 2 yıl 4 aya kadar hapis istemiyle açılan dava Ankara 2. Sulh Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Güzel hakkındaki davanın açılmasını sağlayan Ankara Barosu’na kayıtlı Ezman,mahkemeye “şok” bir dilekçe verdi. Avukat Ezman dilekçesinde, 1915 yılında yaşananları anlatarak Sait Halim Paşa Hükümeti tarafından Ermeni vatandaşlarına karşı “soykırım” yapıldığını öne sürdü.

TALAT PAŞA SUÇ İŞLEDİ
Ezman, Ermenilerin 1915’te Türkler tarafından, Osmanlı vatandaşlarının planı dahilinde katledildiğini iddia etti. Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey hakkında verilen hükme esas dosyanın getirtilip incelenmesini isteyen avukat Ezman, “1918 ve 1922 yıllarında 1915 Nisan veMayıs aylarında olan tehcir nedeni ile verilen mahkûmiyet dosyalarının getirtilmesini istediğimiz halde getirtilmemiş, konunun incelenmesi ihmal edilmiştir” dedi. Dilekçesinde ayrıca, Talat Paşa Komitesi üyelerinin, TCK’nın 220 ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu uyarınca, “cebir ve şiddet kullanarak örgüt kurmak” suçunu işlediklerini öne süren Ezman, soykırımsuçunun TCK’nın 76, 77 ve 78.maddelerinde tanımlandığını, 1915 yılında  ErmeniLere karşı sistemli bir şekilde işlenen suçların bu madde çerçevesinde soykırım suçunu oluşturduğunu savundu.

HEYKELİ KALDIRILSIN
Ezman,mahkemeden ayrıca şu taleplerde de bulundu:

“Mahkemenizin 1915  olaylarına ilişkin Kemal Bey’in idam hükmünün verildiği dosyayı ve diğer idam dosyalarını getirterek, konuyu açıklığa kavuşturmasını ve soykırım olduğuna dair bir karar verilmesini yüksek mahkemenizden talep ediyorum.

İçişleri Bakanlığı’na verdiğim ve ancak yanıt alamadığım, ‘Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey’in heykelinin kaldırılması ve Talat Paşa adının bulvar ve sokak isimlerinden kaldırılması’ yönündeki başvurum savcılığa gönderilerek, bakanlık yetkilileri hakkında ‘suçu ve suçluyu övmek ve insanlığa karşı suç’ çerçevesinde soruşturma başlatılsın.

TCK’nın 76, 77 ve 78.maddelerinde yer alan soykırımtanımı, 1915 olayları hakkında verilen mahkeme kararları getirtilerek uygulansın ve 1915’te Sait Halim Paşa hükümeti tarafından soykırım yapıldığına hüküm verilsin.

Görevsizlik kararı verilerek, dava özel yetkili mahkemelere ve savcılara gönderilsin.” “Türkiye geçmişiyle yüzleşmeli. Türkiye’de ilk kez böyle bir dava açılıyor” diyen Avukat Ezman, “Tepkiden korkmuyor musunuz?” sorusunu, “Başıma bir şey gelirse Allah’ın takdiridir” diye yanıtladı.


Cemal DOĞAN/ GAZETE HABERTÜRK

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Deniz 9 yıl önce

İnandığını savunmaktan cok avukatların reklam yasağına karşı oluşturulmuş reklamın iyisi kötüsü mantığı ...