banner590

21 Ocak 2010

ASKERE SİVİL YARGI, OY BİRLİĞİYLE İPTAL
banner580

Anayasa Mahkemesi, 5918 sayılı Türk Ceza Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun\'un, askerlere \'\'Anayasal düzene karşı suçlar\'\', \'\'terör\'\' ve \'\'çete\'\' suçlarını işlemeleri halinde sivil yargı yolunu açan düzenlemelerini iptal etti.

CHP, 5918 sayılı askerlere sivil yargı yolunu açan Kanun\'un 7. maddesi ile değiştirilen \'\'halinde\'\' ibaresi ile geçici 1. maddedeki, 5271 sayılı Kanun\'un 250. maddesinde yapılan değişiklik hükümlerinin uygulanmasıyla ilgili düzenlemenin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesine başvurmuştu.

Anayasa Mahkemesinin internet sitesinde yer alan basın duyurusunda, Kanun\'un 7. maddesiyle 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu\'nun 250. maddesinin (3) numaralı fıkrasının değiştirilen son tümcesinde yer alan \'\'... halinde ...\'\' sözcüğünün iptaline oy birliğiyle karar verildiği belirtildi.

Kanun ile 5271 sayılı Kanun\'un 250. maddesinin üçüncü fıkrasının son cümlesinde geçen \'\'hali dahil\'\' ibaresi \'\'halinde\'\' şeklinde değiştirilmişti. Değişiklikle, \'\'... Savaş ve sıkıyönetim hali dahil askeri mahkemelerin görevlerine ilişkin hükümler saklıdır\'\' hükmü, \'\'... Savaş ve sıkıyönetim halinde askeri mahkemelerin görevlerine ilişkin hükümler saklıdır\'\' olmuştu.

Basın duyurusunda, aynı maddedeki \'\'... halinde ...\'\' sözcüğünün önünde yer alan \'\'... savaş ve sıkıyönetim ...\'\' ibaresinin oy çokluğuyla iptaline karar verildiği bildirildi. Duyuruda, 2949 sayılı Anayasa Mahkemesinin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun\'un, \'\'Anayasa Mahkemesinin, taleple bağlı kalmak kaydıyla başka gerekçe ile de Anayasa\'ya aykırılık kararı verebileceğine\'\' ilişkin 29. maddesinin ikinci fıkrası gereğince bu kararı aldığı kaydedildi.

İptal edilen bölümlerin yürürlüğünün oy çokluğuyla durdurulduğu ifade edilen basın duyurusunda, Kanun\'un \'\'Bu Kanun\'la, 5271 sayılı Kanun\'un 3. ve 250. maddesinde yapılan değişiklik hükümleri, yürürlüğe girdiği tarihte devam etmekte olan soruşturma ve kovuşturmalarda da uygulanır\'\' şeklindeki geçici 1. maddesindeki \'\'... ve 250\'nci ...\'\' ibaresinin iptal isteminin ise oy birliğiyle reddine karar verildiği belirtildi.

DAVA DİLEKÇESİ

Düzenlemenin iptali istemiyle açılan davanın dilekçesinde, Anayasa\'nın, askeri mahkemelerin görev alanına ilişkin yaptığı görevlendirme hükmü yürürlükteyken, yasa koyucunun bir yasa ile ve söz konusu Anayasa hükmünü değiştirmeksizin yeni bir düzenleme yapmasının, Anayasa\'nın 145. maddesi ile bağdaşmayacağı savunulmuştu.

Değişikliklerin ayrıca Askeri Mahkemelerin Kuruluşu ve Yargılama Usulü Kanunu\'nun, \'\'Askeri mahkemelere ve adliye mahkemelerine tabi kişiler tarafından bir suçun müştereken işlenmesi halinde eğer suç Askeri Ceza Kanunu\'nda yazılı bir suç ise sanıkların yargılanmaları askeri mahkemelere; eğer suç Askeri Ceza Kanunu\'nda yazılı olmayan bir suç ise adliye mahkemelerine aittir\'\' hükmünü içeren 12. maddesiyle çeliştiği savunuluyordu.

AA

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.