01 Kasım 2022

AYM Başkanı Arslan: 123 bine yakın bireysel başvuru var

Anayasa Mahkemesi Genel Sekreterliği ve Avrupa Konseyi tarafından ortaklaşa yürütülen Anayasa Mahkemesinin Temel Haklar Alanındaki Kararlarının Etkili Şekilde Uygulanmasının Desteklenmesi Projesi kapsamında “Adli Yargıda Bireysel Başvuru İhlal Kararları ve İhlalin Sonuçlarının Ortadan Kaldırılması” Bölge Toplantısı trabzon’da düzenlendi.

Açış konuşmalarını Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı Hasan Küçükosman, Trabzon Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Çelikkol, Avrupa Konseyi Ankara Program Ofisi Başkanvekili Pınar Başpınar ve Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan’ın yaptığı toplantıya Trabzon Valisi, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı, Anayasa Mahkemesi Başkanvekilleri, Üyeleri, raportörleri, Yargıtay Ceza ve Hukuk Genel Kurullarının başkanları, Bölge Adliye Mahkemesinin başkan ve üyeleri katıldı.

"DÜNYADA BU KADAR BAŞVURU YOK"

Anayasa'da güvence altına alınan herhangi bir hakkı ihlal edilen bireyin bu ihlalden kaynaklanan zararının mutlaka giderilmesi gerektiğini söyleyen AYM Başkanı Zühtü Arslan, "Bu aslında devlet olarak bireylere karşı sorumluluğumuzun da bir gereğidir fakat bu sübjektif etkenin daha da ötesinde bundan daha da önemli olan bireysel başvurunun objektif etkisidir. Bireysel başvuruda temel amaç, bir ülkede tek tek tüm bireylerin hak ihlali iddialarını ortadan kaldırmak, onları karşılamak değildir. Bu mümkün de değildir. Anayasa mahkemesi 15 üyeden oluşan 100´ün biraz üzerinde raportöre sahip olan bir mahkeme. Bugün itibarıyla mahkememize 123 bine yakın bireysel başvuru var. Dünyanın hiçbir anayasa mahkemesinde, hiçbir ulusal insan hakları mahkemesinin önünde bu kadar başvuru yok. Bunu kabul etmek zorundayız ağır bir iş yükü ile karşı karşıya kalan ve her geçen gün artan bir şekli ile mücadele etmek zorunda kalan bir mahkeme bu kadar çok bireysel başvuru ile sübjektif etkiyi sağlayarak mücadele edemez" dedi.

"HAK İHLALİ KAYNAĞINDA KURUTULMALIDIR"

Tek çözümün, bireysel başvurunun objektif etkisini hayata geçirmek ve başarılı uygulamak olduğunu kaydeden Arslan, "Objektif etki ile kastettiğimiz yasama, yürütme ve yargı organları, idare makamları, ihlali gidermekle yükümlü olan makamlar Anayasa Mahkemesi'ne yeni bir şikayetin olmasını beklemeden hak ihlalinin kaynaklarını kurutmak durumundadırlar.

"YENİ İHLALLERİN ORTAYA ÇIKMASINI ÖNLEYEBİLİRİZ"

İdari makamlar idari işlemler yaparken Anayasa Mahkemesi'nin bireysel başvuruda verdiği ihlal kararlarını bu kararların gerekçelerini, kararda ortaya konulan ilkelerin esaslarını dikkate almak durumundadırlar. Bunu yaptığınız taktirde biz yeni başvuruların dolayısıyla yeni ihlallerin ortaya çıkmasını önleyebiliriz. Buna aynı zamanda bireysel başvurunun önleyici işlevi de diyebiliriz" diye konuştu.

"GELECEK NESİLLERE ORTAK BORCUMUZDUR"

Türk hukuk tarihinin en büyük kazanımlarından birinin bireysel başvuru olduğuna vurgu yapan Arslan, "Bireysel başvurunun etkili, başarılı bir şekilde gelecek nesillere aktarılması sadece Anayasa Mahkemesi'nin değil hepimizin ortak sorumluluğudur. Bu, gelecek nesillere karşı hepimizin ortak borcudur. Bu kazanımları korumak ve devam ettirmek durumundayız. Bu konuda anayasanın başlangıç kısmında ifadesi bulunan medeni iş bölümü ve iş birliği içinde karşılıklı diyalog içerinde bu konuda çözüm üretmek ve ortaya konulan çözüm önerilerin etkili bir şekilde uygulanabilmesi son derece önemli" dedi.

Başkan Arslan konuşmasının sonunda tüm katılımcılara teşekkür ederek toplantının başarılı ve verimli geçmesini diledi.

Toplantıda Bireysel Başvuru İhlal Kararlarının Objektif Etkisi, Bireysel Başvuru İhlal Kararlarının Subjektif Etkisi ve Bireysel Başvurularda Sık Karşılaşılan İhlal Alanları konulu üç oturum gerçekleştirildi. Oturumlarda Anayasa mahkemesi raportöleri, Yargıtay temsilcileri ilgili konularda sunumlar yaptı.

Gün boyu süren oturumların ardından toplantının kapanış konuşmasını Anayasa Mahkemesi Genel Sekreteri Murat Şen yaptı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
MAĞDUR Çok 1 ay önce

Ceza mahkemesi önüne gelmeyen , incelenmeyen belge nedeni ile ceza veren mahkemeler var. Yargıtayın celiskili kararları var.

Avatar
Gercekler 1 ay önce

Ülkenin genel affa ihtiyacı vardir