banner696

08 Ocak 2021

AYM kararına uymayan hakimlere disiplin cezası!

Adalet Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığının reform paketi taslağı üzerinde yaptığı çalışmada şu başlıkların yer alması bekleniyor: Anayasa Mahkemesi kararlarına uyulmaması, hâkimler açısından bir ‘disiplin suçu’ olacağı açıkça tanımlanacak. Bu düzenleme ile aynı zamanda, ‘Yatırımcılara hukukun üstünlüğü ve kural hâkimiyeti konusunda herhangi bir kaygı taşımamaları gerektiği konusunda mesaj verileceği’ belirtiliyor.

İDDİANAMELERE KESİN SÜRE

Türkiye gazetesinden Yücel Kayaoğlu'nun haberine göre; Hâkimlerle ilgili ‘coğrafi teminat’ ilkesinin, hâkimlerin istekleri olmaksızın bir başka yere tayin edilemeyecek şekilde revize düzenlenmesi öngörülüyor. Ceza yargılamalarında savcıların iddianame hazırlaması için kesin bir süre belirlenmesi, tutukluluk sürelerinin de buna göre düzenlenmesi konusunda da çalışma yapılıyor.

İCRA VE İFLAS MEVZUATI  

Uzun zamandır Adalet Bakanlığının gündeminde olan icra ve iflas mevzuatına ilişkin değişikliklerin de reform paketinde gündeme alınabileceği belirtiliyor. Hükûmet, icra ve iflas mevzuatında atılacak adımlarla, takip sürelerinin kısaltılmasını ve tahsilat oranlarını artırması hedefliyor. İş dünyasından gelen talepler doğrultusunda, e-Haciz uygulamasındaki bazı aksaklıkların da giderileceği belirtiliyor.  

YATIRIMLARA ÇERÇEVE YASA  

İş dünyasından gelen talepler doğrultusunda, yatırımlarla ilgili çerçeve bir yasa hazırlanması da gündemde. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ile Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün iş dünyasının temsilcileri ile yaptıkları toplantılarda ‘Türkiye’de yatırım yapan tüm yatırımcıların haklarını koruyan, yatırım sürecinde karşılaşılan problemlere ilişkin çözümler üreten, yatırımcıların düzenlemelere ve idari işlemlere karşı haklarını koruyan çerçeve bir mevzuat olarak düzenlenmesinin fayda sağlayacağı’ görüşü dile getirilmişti. İlgili bakanlıklar hem bu başlıkları hem de ‘Reform İzleme Koordinasyon Kurulu kurulması’ önerisini gündeme almış durumda.

ÜST KURULLAR  

Hükûmetin reform çalışmaları arasında düzenleyici kurumların yönetim yapısında yapılacak değişikliklerin de yer alması bekleniyor. İş dünyası, düzenleyici kurumların yönetiminde özel sektör temsilcilerine yer verilmesinin hem kurumların bağımsızlığı ve tarafsızlığı, hem de icranın şeffaflığı açısından piyasalara önemli bir mesaj vereceğini dile getirmişti. Döviz cinsi ve dövize endeksli sözleşmeler konusundaki mevzuatta da değişiklik yapılması bekleniyor.

DAMGA VERGİSİ MUAFİYETİ  

Hem mahkemelerdeki iş yükünün azaltılması, hem de alternatif çözüm yöntemlerinin teşvik edilmesi amacıyla tahkim şartı olan sözleşmelere damga vergisi muafiyeti sağlanması üzerinde de çalışma yapıldığı belirtildi. Ayrıca iş dünyasının talepleri doğrultusunda, 300 bin TL altındaki ticari uyuşmazlıkların ‘Basitleştirilmiş (Seri) Tahkim’ kuralları kapsamında ilk derece mahkeme yerine tahkime yönlendirilmesine yönelik de adım atılması bekleniyor.

YATIRIM İNDİRİMLERİ  

Hazine ve Maliye Bakanı Elvan ile Adalet Bakanı Gül’ün iş dünyasının temsilcileri ile yaptıkları toplantılarda yatırım indiriminden yatırım döneminde faydalanmanın sağlanması talep edilmişti. Ekonomi alanında yapılacak düzenlemeler arasında bu konunun da yer alması bekleniyor. Ayrıca iş dünyası, yüksek enflasyon dönemlerinden kalma geçici vergi uygulamasına devam edilmesinin işletmeler üzerinde hem ciddi bir finans yükü oluşturduğu hem de vergi adaletini zedelediği, ilk aşamada KOBİ ölçeğindeki şirketler için bu verginin kaldırılması da gündeme getirilmişti. Bu konuda bir adım atılmayacağı henüz netleşmedi. Grup şirketlerinin tek bir KDV mükellefiyeti altında toplanmasına imkân tanınması, iadesi gereken KDV’nin üç ay içinde iade edilememesi hâlinde faiziyle birlikte iade edilmesi gibi talepler de hükûmete iletildi. Hükûmetin yaptığı hazırlıklar arasında, ticari ara buluculukta kapsamın genişletilmesi de öngörülüyor. 

‘PAYIMIZI ALACAĞIZ’  

AK Parti kaynakları, ekonomi ve yargı alanında yapılacak reformların yabancı yatırımcılara ‘Türkiye yatırım yapılabilir ülkedir’ dedirteceğini belirterek “Aşı ile birlikte bir süre sonra hayat normale dönmeye başlayacak. AB’de büyük bir hareketlilik, canlanma yaşanacak. Orada birikmiş bir para ve talep var. Harcamalar artacak. Bizim ihracatımızın büyük bölümü AB’ye olduğu için bu artıştan biz de payımızı alacağız” değerlendirmesini yaptı. Türkiye’nin AB ve ABD ile ilişkilerinde atacağı adımların da yabancı yatırımcıların çekilmesi açısından önemli olacağına dikkat çeken AK Parti kurmayları “Yapısal reformlar, yatırım ortamının iyileştirilmesi adımları atılarak, gerekli yasal düzenlemeler hayata geçirilecek. Kısa süre içinde tüm bunlarla ilgili açıklama Cumhurbaşkanı tarafından yapılacak. Bir yandan da pandemi ile birlikte oluşan ekonomik sarsıntı konusunda kamu, bazı tasarruf adımları atacak. Devletin tasarrufa yönelmesi, hangi alanda tasarruf edileceğine bakılıyor. Bu tür adımlar da piyasalara olumlu mesaj verecektir” dedi. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Dilara 2 yıl önce

Yatırımcı hukuki güvenlik yok diye parayı çekince mi adaleti düşünmeye başlar oldunuz? Dininiz imanınız para

Avatar
Uzlaşma kapsamı 2 yıl önce

Uzlaşma kapsamında olan suçlar da genişletilmelidir.

Avatar
Yeterli degil 2 yıl önce

Neden disiplin cezası. Vatandaş mahkeme kararına hapiste oluyorsa uyuyursa Anayasa Mahkemesi kararina uymayan kim olursa olsun cezası hapis olmalıdır.

Avatar
ÜLKEDE adalet 2 yıl önce

KANIT OLAN BELGENİN CEZA DAVASINDA HUZURA GELMEDIGI BELGE IÇIN KARAR VEREN MAHKEME , ONAMA KARARI VEREN YARGITAY VARKEN, ANAYASA MAHKEMESI KARARINA UYMAYAN HAKIMLERE YAPTIRIM DAHA AĞIR OLMALIDIR.

Avatar
Gercekler 2 yıl önce

BASININDA IYI BILDIGI ANKARADAKI MEŞHUR AV. NE DIYORSA OYLE OLUYOR ADALET.

Avatar
Adalet 2 yıl önce

KÖKLÜ ÇÖZÜM OLMALIDIR YARGIDA . YENIDEN YARGILAMA IÇIN YENI DELIL YENI OLGU OLMASINA RAĞMEN SONUÇ HEP RED OLUYOR. UYGULAMAYAN ADI OLAN YENIDEN YARGILAMA ADI ALTINDA BIR UYGULAMA VAR.

Avatar
...ATLI mağduru 2 yıl önce

NEYIN PESINDEYIZ? ÜLKEDE HAKSIZ OLAN ÜNLÜ...ATLI YI BULDUMU BÜTÜN YOLLAR AÇILIYOR. HAKSIZ OLAN HAKLI OLUYOR YETER KI ÜNLÜ
...ATLI YI BULSUN. BUNU CHP IYI PARTI AK PARTI.... HERKES BILIYOR. MEŞHUR... ATLININ SÖNDÜRDÜĞÜ OCAKLAR ARTIK GUNDEME GELMELIDIR

Avatar
Kesin çözüm 2 yıl önce

YENIDEN YARGILAMA TALEPLERI STANDART GEREKCELERLE RED EDILIYOR. YENIDEN YARGILAMA IÇIN NEDEN VARSA BUNA RAGMEN RED EDEN HAKIMLEREDE CEZA VERILMELIDIR.