Bakanlıktan 'açlık grevi' açıklaması
Bakanlık dün CHP Milletvekilleri Veli Ağbaba, Aytuğ Atıcı, Melda Onur, Nurettin Demir’in Ankara 1, 2 No’lu F Tipi, Ankara Kadın Kapalı, Bolu F Tipi, Kocaeli 1 ve 2 No.lu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumlarında açlık grevi yapanlarla ilgili sözlerine açıklama ile yanıt verdi. CHP’lilerin, basın açıklamasındaki, “Eylemcilerin iaşe bedellerinin Adalet Bakanlığı tarafından kesildiği, açlık grevine başlamadan önce Adalet Bakanlığına ve Başbakanlığa dilekçe vererek iaşe bedellerinin kendilerine limon, şeker ve su olarak verilmesini istedikleri ancak bu taleplerinin reddedildiği, önemli sağlık sorunları yaşadıkları ve en fazla kilo kaybının 18, ortalama kilo kaybının ise 10 kilogram olduğu” iddialarının gerçek dışı olduğu savunuldu. 

BAKANLIĞIN AÇIKLAMASI ŞÖYLE:

''31 Ekim 2012 tarihinde CHP Milletvekilleri Veli Ağbaba, Aytuğ Atıcı, Melda Onur, Nurettin Demir’in Ankara 1, 2 No.lu F Tipi, Ankara Kadın Kapalı,  Bolu F Tipi, Kocaeli 1 ve 2 No.lu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumlarında açlık grevi eyleminde bulunan hükümlü/tutukluları ziyaretleri sonrasında, 01 Kasım 2012 tarihinde yapmış oldukları basın açıklamasında; “eylemcilerin iaşe bedellerinin Adalet Bakanlığı tarafından kesildiği, açlık grevine başlamadan önce Adalet Bakanlığına ve Başbakanlığa dilekçe vererek iaşe bedellerinin kendilerine limon, şeker ve su olarak verilmesini istedikleri ancak bu taleplerinin reddedildiği, önemli sağlık sorunları yaşadıkları ve en fazla kilo kaybının 18, ortalama kilo kaybının ise 10 kilogram olduğu” iddialarına yer verilmiştir. Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla, aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

- 2 Kasım 2012 tarihi itibariyle 67 ceza infaz kurumunda açlık grevi eylemi yapan 682 hükümlü ve tutuklu bulunmaktadır. 

- Kocaeli 1 No.lu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda açlık grevi eyleminde olan 15 kişi arasında en fazla kilo kaybının 7,2 kg olduğu, Kocaeli 2 No.lu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda açlık grevi eyleminde olan 14 kişi arasında ise en fazla kilo kaybının 8 kg olduğu doktor kontrolleriyle tespit edilmiştir. Bolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda 19 kişinin katıldığı açlık grevinde hükümlü/tutuklular ilk muayenelerinde kilolarını ölçtürmedikleri için kilo kayıpları tespit edilememiştir. 

- Söz konusu ceza infaz kurumlarında açlık grevine katılan hükümlü ve tutuklular, her gün düzenli olarak doktor tarafından kontrol edilmektedir ve sağlık durumlarının kritik düzeyde olmadığı doktorlar tarafından belirtilmiştir. 

- CHP milletvekilleri tarafından ziyaret edilen Ankara Kadın Kapalı, Ankara 2 No.lu F Tipi, Kocaeli 1 ve 2 No.lu F Tipi, Bolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumlarında, açlık grevinde bulunan hükümlü ve tutuklular günlük iaşelerini almamaktadırlar. Bu kişilere düzenli olarak tuz, bal, limon, şeker ve vitaminler verilmektedir.

- CHP milletvekilleri tarafından ziyaret edilen Ankara 1 No.lu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda açlık grevi eyleminde bulunan hükümlü/tutuklu bulunmamaktadır.

- Tutuklu ve hükümlülerin “açlık grevine başlamadan önce Adalet Bakanlığına ve Başbakanlığa dilekçe vererek iaşe bedellerinin kendilerine limon, şeker ve su olarak verilmesini istedikleri ancak bu taleplerinin reddedildiği” iddiası tamamen gerçek dışıdır.

- Açlık grevine katılan hükümlü - tutukluların bulunduğu odalarda kalan ve açlık grevine katılmayan diğer hükümlü - tutuklular ise günlük iaşelerini almakta ve kantin alışverişi yapmaktadırlar.

- Açlık grevi eylemcilerinin iaşe bedellerinin CTE Genel Müdürlüğü tarafından  kesildiğine ilişki iddia da tamamen gerçek dışıdır.

- TBMM İnsan Hakları Komisyonu, Cezaevleri Alt Komisyonu üyeleri, 1 Kasım 2012 tarihinde, Kurum doktoru ve bir bağımsız doktorla birlikte Bolu F ve T Tipi Ceza İnfaz Kurumlarında açlık grevinde bulunanları ziyaret etmiştir. Ziyaret sonrası yapılan açıklamada “açlık grevinde bulunanları diğer mahkumlardan ayırt edemedikleri, sağlık sorunlarının bulunmadığı, normalde 14 gün sonra görülen çöküntü ve zihin sekmeleri gibi belirtilere rastlanmadığı” ifade edilmiştir. Komisyonun bu değerlendirmesi de, CHP Milletvekillerinin raporunu doğrulamamaktadır.''

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.