Bilişim Suçlarıyla Mücadele Derneği'nden hodri meydan

Türkiye'ye bugün saat 18.00'de sanal saldırı düzenleyeceğini açıklayan Anonim adlı hacker grubuna karşı Bilişim Suçlarıyla Mücadele Derneği hodri meydan dedi. Dernek Başkanı Yavuz Koçoğlu, grubun arkasında ABD'nin olduğunu tahmin ettiklerini belirterek, "Bu gruba ülkemize yapacakları bir saldırının karşısında boş durmayacağımızı buradan hatırlatıp, devletin bu alanda suçlarla mücadele etmesi gereken kurum ve kuruluşlarını da göreve davet ediyoruz" dedi.
Birçok devletin ve büyük şirketin internet sitesini çökerten dünyanın en büyük "hacker" grubu "Anonymous"(Anonim)'un 22 Ağustos'ta başlayacak internette filtreleme uygulaması için başta TİB olmak üzere bazı devlet kurumlarının internet sitelerine saldıracağı yönündeki tehditleri sivil toplum örgütlerini harekete geçirdi. Bugün saat 18.00'de başlayacağı açıklanan saldırılara ilişkin açıklama yapan Bilişim Suçlarıyla Mücadele Derneği Başkanı Yavuz Koçoğlu, Wikileaks belgelerinin yayınlanmasında da rolü bulunan bu grubun faaliyetlerinden duydukları rahatsızlıkları dile getirdi. Açıklamasında "Bilişim teknolojileri güvenliği alanında en önemli konularından bir tanesi olan bilgi casusluğu üzerine, wikileaks belgeleri gerçekten Amerika Birleşik Devletlerinin bu alanda eksikliğimi yoksa kendi isteği üzerine planlanmış olan bir oyun mu?" diyen Koçoğlu, şunları kaydetti:
"Her alanda süper güç olan Amerika'nın, bilişim teknolojileri ve bilgi güvenliği alanındaki çalışmalarıyla da süper güç olduğunu hemen hemen herkes bilmektedir. Ortadoğu ülkelerinde yıllardır süregelen yeraltı kaynakları üzerine kurgulanmış birçok oyunun olduğunu bilmekteyiz. Bu durum aklımıza, 'Acaba wikileaks belgelerini, Mısır, Lübnan ve Suriye'de yarattığı domino etkisinin hedefinde Türkiye'de mi var' sorunu getiriyor. Ülkemiz de son zamanlarda sivil itaatsizlik adıyla yapılan eylemlerle sokakların savaş alanına dönüştüğü görüntüler, haberler okuyor ve izliyoruz. Yaşanan hareketlilik, meydana gelen olaylar, bunu daha net görmemize yardımcı olmaktadır. Bu oyunların sonunda Türkiye'de planlamış oldukları eylemlerini gerçekleştiremeyen bazı dış odaklar hacker gruplarını öne sürerek ülkemizi tehdit etmeye başlamışlardır. ABD'nin en önemli bilgilerini çaldıklarını iddia eden wikileaks isimli grubu siber saldırılardan dolayı bunlarla ilgili bir çalışma yapmaması basında bu olayın üstünün tamamen Ortadoğu'daki saldırılardan sonra kapatılmaya çalışılması somut bir göstergedir. Anonim isimli kendilerini hacker olduklarını iddia eden ama gerçekte lamer olduklarını tahmin ettiğimiz ddos attack saldırıları yapacaklarını söyleyen kişi yada kişiler olarak tanımlayan bu gruba ülkemize yapacakları bir saldırının karşısında boş durmayacağımızı buradan hatırlatıp, devletin bu alanda suçlarla mücadele etmesi gereken kurum ve kuruluşlarını da göreve davet ediyoruz. Anonim adında ülkemize siber saldırılar düzenleyeceğini açıklayan grubun arkasında bulunan Amerika Birleşik Devletlerinin olduğunu tahmin ediyoruz; wikileaks belgeleri ile istediğini elde edemeyen bu ülke bu şekilde bir saldırı ile ülkemizde sanal bir gündem oluşturup karıştırmak istediğini biliyoruz."

-YOUTUBE'U TEKRAR KAPATTIRACAĞIZ-

Bilişim Suçları Mücadele Derneği olarak internette yasaklara ve sansüre karşı olduklarının altını çizen Koçoğlu, bazı sitelerin Türkiye'yi 3. Dünya ülkesi konumunda gördüğünü ve birçok insanın mağdur konuma düşmesinde etkin rol oynadığını dile getirdi. Özellikle son dönemde MHP'de meydana gelen kaset skandallarına ilişkin görüntüleri yayınlayan sitelere tepki gösteren Yavuz Koçoğlu "Özel hayatın gizliliğinin ihlali, kişilik haklarına saldırı ve müstehcen görüntülerden dolayı son zamanlarda Youtube, Wordpress, Twitter gibi sosyal medyada dünyaca tanınmış olan bu tarz sitelerin ülkemizde mağdur olan insanların video, ve tehdit içerikli paylaşımlarının kaldırılması için yapılan tüm girişimlerin sonuçsuz kalması bizleri zor durumda bırakmaktadır. Kapatmalara karşıyız fakat bu siteler kapattırılmakta ısrarlı bir tutum sergilemektedir. Bir aya yakın süredir Youtube'un hukuk müşavirleri ile gerek elektronik ortamda gerekse telefon vasıtasıyla görüşmelerimizde hiçbir sonuca ulaşamamış olmamız bizlerdeki tepkiyi daha da artırmaktadır. Ülkemizde hukuk müşavirleri ile yapılanmış bu sitelerin, hukuk müşavirliği düzeyindeki yapılanmalarını bir an önce ofis düzeyine dönüştürmeleri aksi takdirde gerekirse kapatılmalarına dair girişimlerde bulunacağımız bilinmelidir. Bu siteler elektronik ortamda ülkemizdeki reklam pastasının en büyük payından yararlanan sitelerdir. Derneğimize başvuran ve üyelerimiz olan son zamanlarda özel hayatlarına ilişkin videoları yayınlanan bazı siyasetçilerin videolarının en kısa zamanda kaldırılmaması durumunda bu sitelerin ülkemizden tamamen erişime engellenmesi için gerekli girişimleri başlatacağız" dedi.(ANKA)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.