banner699

23 Eylül 2019

Birinci yargı paketinin taslak metni ortaya çıktı!

AK Parti’nin Yargı Reformu Startejisi hedefleri doğrultusunda hazırladığı 1. yargı paketi ile yargının hızlanması, iş yükünün hafiflemesi, uygulayıcıların niteliklerinin artırılması, düşünce ve ifade özgürlüğünün pekiştirilmesine yönelik çarpıcı pek çok düzenleme hayata geçirilecek.

AK Parti’nin Meclis’ten uzlaşmayla geçirmeyi planladığı ve diğer partilerin görüşüne açtığı paket taslağının detayları ortaya çıktı. Yeni yasama yılının ilk haftasında TBMM Başkanlığı’na sunulup ekim ayı içinde yasalaştırılması hedeflenen paketle getirilen belli başlı düzenlemeler şöyle: 

AVUKATLARA YEŞİL PASAPORT: Baroya kayıtlı ve en az 15 yıl kıdemi olan avukatlara yeşil pasaport verilecek. Hukuk fakültesi mezunları, mesleğe giriş sınavına girmek zorunda kalacak. Sınavı geçemeyen avukatlık veya noterlik stajına başlayamayacak. Sınavı ÖSYM yapacak. 100 puan üzerinden 70 puan alanlar başarılı sayılacak.

YENİDEN YARGILANMA: Düşünce ve ifade özgürlüğünü pekiştirmeye yönelik olarak istinafta kesinleşen 5 yılın altındaki ceza kararlarına temyiz yolu açılacak. Böyece Türk Ceza Kanunu’nda yer alan “Halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit, suç işlemeye tahrik, suçu ve suçluyu övme, halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama, Cumhurbaşkanı’na hakaret, Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılama, silahlı örgüt, halkı askerlikten soğutma” gibi suçlar; Terörle Mücadele Kanunu’nunda yer alan “Terör örgütlerinin; cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini meşru gösteren veya öven ya da bu yöntemlere başvurmayı teşvik eden bildiri veya açıklamalarını basmak veya yayımlamak”, “Terör örgütünün; cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek veya övecek ya da bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde propagandasını yapmak, terör örgütünün üyesi veya destekçisi olduğunu belli edecek şekilde; örgüte ait amblem, resim veya işaretler asmak, taşımak, slogan atmak” gibi suçlar nedeniyle bölge adliye mahkemesi ceza dairelerinin verdiği kararlar temyiz edilebilecek.

Terörle Mücadele Kanunu’nun 6. maddesi kapsamında basın yayın organlarının suçun işlenişine iştirak etmemiş yayın sorumluluları hakkında verilen bin günden beş bin güne kadar adli para cezaları da temyiz kapsamında olacak. AK Parti kurmaylarının verdiği bilgiye göre, bu yolla istinafta 5 yılın altında cezası kesinleşmiş yaklaşık 30 bin kişi bir anlamda yeniden yargılanma imkanına kavuşacak.

>> 1. YARGI PAKETİ KARŞILAŞTIRMALI TASLAK METNİ İÇİN TIKLAYINIZ

ELEŞTİRİ SINIRI: Terörle Mücadele Kanunu’nun terör propagandası suçunun düzenlendiği ikinci fıkrasına “Haber verme sınırlarını aşmayan veya eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmaz” hükmü eklenecek.

SERİ YARGILAMA: “Hakkı olmayan yere tecavüz, genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması, gürültüye neden olma, parada sahtecilik, mühür bozma, resmi belgenin düzenlenmesinde yalan beyan, kumar oynanması için yer ve imkan sağlama, başkasına ait kimlik veya kimlik bilgilerinin kullanılması” suçları ile Ateşli Silahlar ve Bıçaklar Kanunu hükümlerine aykırı olarak ateşli silahlarla bunlara ait mermileri satın alan veya taşıyanlar veya bulunduranlar, kuru sıkı tabir edilen ses veya gaz fişeği ya da benzerlerini atabilen tabancayı, teknik özelliklerinde değişiklik yaparak öldürmeye elverişli silah haline dönüştürenler, tarla açılması, işlenmesi ve ekilmesine ilişkin yasağı çiğneyenler hakkında seri yargılama yapılacak.

TEKLİF EDİLECEK: Cumhuriyet savcısı veya kolluk şüpheliyi öncelikle seri yargılama usulü hakkında bilgilendirecek. Savcı tarafından şüpheliye bu usül teklif edilecek. Şüpheli teklifi kabul ederse seri yargılama usulü uygulanacak. Bu çerçevede savcı, suçun kanuni tanımında öngörülen cezanın alt ve üst sınırı arasında tespit edeceği temel cazadan yarı oranında indirim uygulayarak talep edeceği yaptırımı belirleyecek. Belirlenen ceza savcı tarafından koşulları bulunması halinde seçenek yaptırımlara çevrilebilecek veya ertelenebilecek. Savcı şüpheli hakkında seri yargılama usulünün uygulanmasını mahkemeden talep edecek. Mahkeme eylemin seri yargılama usulü kapsamında olduğu kanaatine varırsa, savcılık talebinde belirlenen yaptırım doğrultusunda itiraza açık olmak üzere hüküm kuracak.

TUTUTUKLULUK SÜRESİNE DÜZENLEME GELİYOR

SOMUT DELİL: Tutuklama için “suçun işlendiği konusunda kuvvetli şüphe” yeterli olmayacak, “kuvvetli şüphenin varlığını gösteren somut delillerin bulunması” şartı aranacak. Soruşturma aşamasında tutukluluk süresi asliye ceza mahkemesinin görevine giren işlerde 6 ayı, ağır ceza mahkemesinin görevine giren işlerde 1 yılı geçemeyecek. Ancak Milli savunmaya, devlet sırlarına, anayasal düzene, devletin egemenlik alametleri ve organlarına karşı işlenen suçlar ile Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlar ve toplu işlenen suçlar bakımından da süre en çok 1.5 yıl olacak. Bu süre gerekçe gösterilerek 6 ay daha uzatılabilecek.

ÇOCUKTA KADEMELİ İNDİRİM: Tutukluluk süreleri, 15 yaşını doldurmamış çocuklar bakımından yarı oranında, 18 yaşını doldurmamış çocuklar bakımından ise dörtte üç oranında uygulanacak.

İSTİSMAR MAĞDURLARI: Cumhuriyet savcısı veya hakim tarafından ifadesinin özel ortamda alınması gerektiği ya da şüpheli veya sanık ile yüz yüze gelmesinde sakınca bulunduğu değerlendirilen çocuk ya da mağdurların ifadeleri özel ortamda uzmanlar/psikologlar aracılığıyla alınacak. Mağdur çocuğun beyan ve görüntüleri kayda alınacak. Kayda alınan beyan ve görüntüler dava dosyasında saklanacak, gizliliği için gerekli tedbirler alınacak.

ERTELEMEDE SINIR 2 YIL: Savcıların, halen adli para cezası veya üst sınırı 1 yılı aşmayan hapis cezası gerektiren şikayete bağlı suçlar için kullanabildikleri “kamu davasının açılmasının ertelenmesi” yetkisi, uzlaştırma ve ön ödeme kapsamındaki suçlar hariç olmak üzere, üst sınırı 2 yıla kadar suçları kapsar hale getirilecek.

KHK’LILARA PASAPORT

OHAL kapsamında kabul edilen kanunlar uyarınca kamu görevinden çıkarılmaları veya rütbelerinin alınması nedeniyle pasaportları iptal edilenler ile haklarında pasaport verilmemesine yönelik idari karar alınmışlardan, haklarında aynı nedenlerden dolayı devam etmekte olan herhangi bir idari veya adli soruşturma bulunmayanlara, beraat edenlere, davasının reddine karar verilenlere, mahkumiyet alanlardan cezası tümüyle infaz edilenlere veya ertelenenlere kollukça yapılacak araştırma sonucuna göre İçişleri Bakanlığı’nca pasaport verilebilecek.

15 GÜNDE HÜKÜM KURULACAK

DÖRTTE BİRİNE İNECEK: Asliye ceza mahkemelerince, adli para cezasını veya üst sınırı iki yıla kadar olan hapis cezasını gerektiren suçlarda iddianamenin kabulünden sonra basit yargılama usülüne karar verilebilecek. Bu durumda mahkemece iddianame, sanık, mağdur ve şikayetçiye tebliğ edilip, beyan ve savunmalarını 15 gün içinde yazılı olarak bildirmeleri istenecek. Toplanması gereken belgeler de ilgili kurum ve kuruluşlardan istenecek. 15 günlük sürenin dolmasının ardından mahkeme duruşma yapmaksızın ve cumhuriyet savcısının görüşünü almaksızın hüküm kurabilecek. Mahkûmiyet kararı verildiği takdirde ceza dörtte bir oranında indirilecek. Koşulların uygun olması halinde mahkemece kısa süreli hepis cezası seçenek yaptırımlara çevrilebilecek veya ertelenebilecek.

KAPSAMI GENİŞLİYOR: “Cebir veya tehdit kullanarak ya da hukuka aykırı bir davranışla iş ve çalışma hürriyetini ihlal, güveni kötüye kullanma, suç eşyasını satın alınması veya kabul edilmesi” suçları da uzlaşma kapsamına alınacak. 

>> 1. YARGI PAKETİ KARŞILAŞTIRMALI TASLAK METNİ İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Žübeyde 3 yıl önce

Eşim 7yıl6ay gün aldı feto yüzünden hiçbir gerekçe bulunmaksızın iki kişinin ifadesi doğrultusunda sohbet ortamında bulunmuştur denildi gerekçe bu telefonunda baylok sinyal vermiş deniliyor lakin kanıt yok içerik yok raporlar temiz geliyor şüphe uğruna örgüt te irtibatlı gibi gösterilip gün alıyor bu adaletse diyecek sözüm yok bir kişi ibadet diye kandırılıp suclanılıyorsa diyecek sözümüz yok bu kişilerin sonu ne olacak işten oldu ihraç edildi hapis edildi 3çocuk babası olan eşim bütün imkanları lısıtlandı kime baş vuracağını bilmiyorum adalete güvenim sonsuz gerçekten suç unsuru olacak hiçbir gerekçe yok birilerinin ihbarıyla hayatlarımızı maf ettiler 17,24deniniyor bu süreçte eşim görevini yapan hiçbir faaliyete katılmayan birisi olarak nasıl suçlu ilan ediliyor anlam veremiyorum tekrar araştırılsın açık delil sunsunlar neye göre suç lu görülüyor anlamış değilim bütün mahkeme yoluna baş vurdum hepsi red geliyor içerik sunmadan Allah sonumuzu hayır eylesin inşAllah tekrar görevine dönebilir KHK ile alındı annesi 80yaşında ağlamaktan uyku uyuyamıyor bende çaresizim yinede kandırıldık deniliyo bizim kandırılmış olmamızı kimse görmüyo yokmu bunun iyi bir yolu yoruldum artık

Avatar
ahmed 3 yıl önce

5 yılın altındaki ceza kararlarına temyiz yolu sadece Düşünce ve ifade özgürlüğünü kapsıyor? Bununla sınırlı olamaz devlet vatandaşlarına eşit davranmak zorundadır. 5 yılın altındaki bütün ceza kararlarına temyiz yolu kapsadığı anlaşılıyor. Olması gereken de bu.

Avatar
Nazo 3 yıl önce

Oğluma ve arkadaşına 12.5 yıl ceza verdiler asıl suçlu olan emekli bir özel harekatçı suç uyuşturucu parayla dayılarla tahliye oldu bizim çocuklarımız ceza aldı adliyenin on kapısından girip arka kapısından çıkan olmayacak diyen tayyip erdoğan doğru söylüyor parası olan adami olan çıkıp gidiyor bizim gibi babasız gariplerde ceza yatıyor nerede bu adalet soruyorummmmmmn

Avatar
Ali avsar 3 yıl önce

Allah rizasi icin o kadar sucsuz yere yatan insanlar varki kalvinize bi vijdan degsin cikartin su insanlari o kadar cocuk anasiz babasiz buyuyorki cezaevi yuzunden Allah rizasi icin

Avatar
Fatma 3 yıl önce

Insanlık nereye gidiyor diye soruyorum sadece benim çocuğun cezaevinde büyüdü müstehak mi bu

Avatar
Ahmet 3 yıl önce

2006 yılında habersiz saldırıya uğradım dava 10 yıl sürdü adaletli bu olayda tamamen mağdur oldum

Avatar
Ale 3 yıl önce

Hiç-bir cacık olmaz. Yorumlayanlar aynı. Kanunu değiştir. Kafalar ne olacak

Avatar
Mağdur 3 yıl önce

suçun işlendiği konusunda kuvvetli şüphe” yeterli olmayacak, kuvvetli şüphenin varlığını gösteren somut delillerin bulunması” şartı aranacak denmiş. Sadece acı acı gülüyorum. Bu ülkede hiçbir delil yokken ceza veren asliye ceza mahkemesi hakimleri var uyanın...