banner649

25 Eylül 2021

Bitki Çeşitlerinin Kayıt Altına Alınması Yönetmeliğinde Değişiklik

Tarım ve Orman Bakanlığından:

BİTKİ ÇEŞİTLERİNİN KAYIT ALTINA ALINMASI YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 – 13/1/2008 tarihli ve 26755 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Bitki Çeşitlerinin Kayıt Altına Alınması Yönetmeliğinin 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“b) Bakanlık: Tarım ve Orman Bakanlığını,”

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 5 inci maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“(1) Bitki çeşitlerinin kayıt altına alınması için başvurular, başvuru sahibi tarafından TTSM’ye yapılır. Başvuru dosyasının dijital kopyası başvuruya eklenir. Üretim izni talebi varsa başvuru dilekçesinde belirtilir. Başvuru sahibi tarafından resmi yazışmaların ve bildirimlerin tebliğ edileceği adres ve Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) adresi başvuru esnasında TTSM’ye bildirilir. Başvuru dosyası, aşağıda belirtilen üç ana bölümden oluşur:

a) Başvuru dilekçesi ve formu.

b) Çeşide ait teknik bilgiler ve belgeler.

c) Ücret dekontu.”

MADDE 3 – Aynı Yönetmeliğin 6 ncı maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“b) Çeşidin üretim izni talebini içeren başvuru dosyasının dijital kopyası, elektronik ortamda toplantı tarihlerinden en az bir hafta önce tescil veya STK komitesi üyelerine toplantı davet yazısı ile birlikte TTSM tarafından gönderilir.”

MADDE 4 – Aynı Yönetmeliğin 20 nci maddesinin birinci fıkrasının birinci cümlesinde yer alan “birlikte” ibaresinden sonra gelmek üzere “dijital olarak elektronik ortamda” ibaresi eklenmiştir.

MADDE 5 – Aynı Yönetmeliğin 21 inci maddesinin ikinci fıkrasının (b) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“b) Başvuru, kayıt başvuru dilekçesinde belirtilen üretim izni talebi ve 5 inci maddenin birinci fıkrasında belirtilen belgelerin dijital kopyası ile yapılır. Çeşide ait belgelerin asılları ve dijital kopyaları tescil dosyasında bulunur.”

MADDE 6 – Aynı Yönetmeliğin 26 ncı maddesinin birinci fıkrasında yer alan “kuruluşlara,” ibaresinden sonra gelmek üzere “dijital olarak elektronik ortamda” ibaresi eklenmiştir.

MADDE 7 – Aynı Yönetmeliğin 27 nci maddesinin ikinci fıkrasının (b) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“b) Başvuru, kayıt başvuru dilekçesinde belirtilen üretim izni talebi ve 5 inci maddenin birinci fıkrasında belirtilen üç ana bölümdeki belgelerin dijital kopyası ile yapılır. Çeşide ait belgelerin asılları ve dijital kopyaları STK dosyasında bulunur.”

MADDE 8 – Aynı Yönetmeliğin 30 uncu maddesinin ikinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“(2) Tescil başvurusu öncesinde, kurulu denemenin tescil denemesi olarak kabul edilip edilmeyeceğinin belirlenmesi amacıyla, başvuru sahibi tarafından TTSM’ye bir dilekçe ve ekinde deneme yeri krokisi, dikim planı ve teknik soru anketinin dijital kopyası ile denemenin kontrol edilmesi amacıyla başvuru yapılır. Resmi yazışmaların ve bildirimlerin tebliğ edileceği adres ve Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) adresi aynı dilekçede bildirilir. TTSM denemeyi kontrol etmek ve rapor hazırlamak üzere bir konu uzmanını görevlendirir. Görev sonrasında hazırlanan rapor olumlu ise çeşit sahibi denemeyi TTSM ile işbirliği içinde yürütür.”

MADDE 9 – Aynı Yönetmeliğin 33 üncü maddesinin birinci fıkrasında yer alan “kuruluşlara,” ibaresinden sonra gelmek üzere “dijital olarak elektronik ortamda” ibaresi eklenmiştir.

MADDE 10 – Aynı Yönetmeliğin 34 üncü maddesinin ikinci fıkrasının (b) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“b) Başvuru, kayıt başvuru dilekçesinde belirtilen üretim izni talebi ve 5 inci maddenin birinci fıkrasında belirtilen belgelerin dijital kopyası ile yapılır. Çeşide ait belgelerin asılları ve dijital kopyaları tescil dosyasında bulunur.”

MADDE 11 – Aynı Yönetmeliğin 44 üncü maddesinin birinci fıkrasında yer alan “dosyasının orijinali ve dört kopyası” ibaresi “dosyası” olarak değiştirilmiştir.

MADDE 12 – Aynı Yönetmeliğin 46 ncı maddesinin dördüncü fıkrasında yer alan “asıl dosya” ibaresi “başvuru dosyası” olarak değiştirilmiştir.

MADDE 13 – Aynı Yönetmeliğe aşağıdaki ek madde eklenmiştir.

Başvuru alma

EK MADDE 1 – (1) Bu Yönetmelik kapsamında yapılacak başvurular, ıslak veya elektronik imza ile imzalanarak doldurulan bilgi ve belgelerden oluşan eklerle, fiziki olarak veya elektronik ortamda yapılır.

(2) Bakanlık tarafından elektronik başvuru sistemine geçilmesi durumunda sistem üzerinden alınan başvuru belgeleri asılları ile eşdeğer kabul edilir. Başvuru sonrasında tespit edilen eksiklikler ile elektronik ortamdan temin edilemeyen bilgi ve belgeler, yurt dışı kuruluşlardan alınması gereken asıl belgeler ile gerekli görülmesi halinde başvuru belgelerinin asılları veya yetkili otoritelerce onaylanmış suretlerinin ıslak imzalıları başvuruda bulunan kuruluştan veya başvuru sahibinden istenir.

(3) Bu Yönetmelik kapsamında yapılacak bildirimler ve davet yazıları, Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EBYS) veya Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) adresi üzerinden gönderilir.”

MADDE 14 – Aynı Yönetmeliğe aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

Geçiş hükmü

GEÇİCİ MADDE 6 – (1) Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce yapılan başvurular, başvuru tarihinde yürürlükte olan mevzuat hükümlerine göre sonuçlandırılır.”

MADDE 15 – Aynı Yönetmeliğin 55 inci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

MADDE 55 – (1) Bu Yönetmelik hükümlerini Tarım ve Orman Bakanı yürütür.”

MADDE 16 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 17 – Bu Yönetmelik hükümlerini Tarım ve Orman Bakanı yürütür.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.