Ceren Damar'ın çalışma arkadaşları: Söz veriyoruz...

Çankaya Üniversitesi'nde araştırma görevlisi olan Ceren Damar Şenel, Çarşamba günü sınavda kopya çektiğini tespit ettiği öğrenci Hasan İsmail Hikmet tarafından üniversitedeki odasında öldürüldü.

Elim olayın ardından Ceren Damar'ın çalışma arkadaşları, yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Zaman durdu! Koridorlar çıkmaz sokak! Zihnimizde cam kırıkları! Çaresizlik! Telafisizlik! Çalışma arkadaşımız katledildi! 2 Ocak 2019'da Ceren'imizi bizden çaldılar!

Ceren'e dair kuracağımız bütün cümleler baştan devrik, peşinen eksik. Aldığı nefesin her bir zerresini başka yaşamlarla p şan ve hakkını veren Ceren'inimizin "ardı" yok, ifade etmek güç. Ama biz, hiçbir şeyi telafi etmeyecek bu nafile çabaya gayretleneceğiz:

Ceren; hayatın her alanmı emekle, çabayla, özveriyle inşa edebileceğini, geliştirebileceğini, güzelleştirebileceğini biliyordu. Hiçbir zaman emek vermekten, emeğini bizlerle, öğrencileriyle paylaşmaktan çekinmedi. Mücadeleden sakınmadı. Mezun olduğu okuldan kendini, iyiliğini esirgemedi. Hayatlarımıza dokunuşunu hissettirmeyecek kadar alçak gönüllü olan Ceren'in tesiri derin, yokluğu ise ikamesiz.

Temmuz sıcağında caretta carettalar için Adana'ya gidecek kadar hayvansever, okulda hiçbir çiçeği sahipsiz bırakmayacak kadar duyarlı, içten gülümsemesiyle hepimize kalbinde yer açacak kadar coşkulu Ceren'imiz...

Haksızlıklarla dolu bir dünyada "adalet" diyecekti Ceren, buııu anlatacaktı öğrencilerine. Bu değerin gücüne onların da inanmasını sağlayacaktı. İşte bu sebeple mahrum kalınan sadece varlığı değil; bilime katacakları, geleceğe taşıyacakları... Bir bilim insanının üretkenliğine, öğrenme hevesine, dünyayı değiştirme cesaretine sahipti Ceren. Güçlü bir kadın alarak, bu değerlerden oluşan bir hayattı kurmak istediği, uğruna bıkıp usanmadan sorumluluk duygusuyla çalıştığı. Artık; keşfedeceği coğrafyalar, erişeceği kütüphaneler, yazacağı cümleler ondan yoksun kalacak.

Ceren'in kıymetine mazhar olduğumuz için şanslı, "kötülük” gelip çattığında onu “kötülüğün” elinde çekip alamadığımız için mahçubuz... Ama söz veriyoruz; haksız, her uygulamaya sessiz kalındığında "kötülüğe" karşı iki çift laf edilmediğinde Ceren'i hatırlayacak ve hatırlatacağız. Hatırlatacağız ki, Ceren'in örmeye çalıştığı anlamı ve değer dünyası yitirilmesin.

Bazen "bütünden" bir "parça" kopar, o "bütün" dağılır. Ceren'in kaybı ”bütün"ümüzde tarifsiz bir boşluk yaratsa da dağılmayacak, birbirimize yaslanacak ve dayanışacağız.

Ceren DAMAR ŞENEL'in Çalışma Arkadaşları

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ord.Prof.Dr. 3 hafta önce

Ben bu yazıdan bi şey anlamadım. Tam olarak, ne yapacaklarmış yani?

Avatar
Ord.Prof.Dr. 3 hafta önce

"Artık, ciklet dağıtır gibi diploma dağıtmaya, son mu vereceklermiş" onu mu diyorlar? ne diyorlar?

Avatar
Ord.Prof.Dr. 3 hafta önce

Rahmetli Ceren Hanım'ın, bu yazıyı kaleme alan çalışma arkadaşları, biraz entel takılmakta, optimist hem de pesimist, biraz idealizmi de savunmakta, teoride desen zehir gibi, pratik dersen sallanmakta, bazen ben hümanistim diyor bazen rasyonalist oluyor, değişik bir psikoloji...

Avatar
Ord.Prof.Dr. 3 hafta önce

Aristokratların kaleminden çıkmış bir yazı. Burjuvazi sınıfına hitaben yazılmış. Dili ağır ve ağdalı, halktan kopuk. Her ne kadar romantizm etkisinde kalınıp yazıldığı düşünülse bile, aristokratik sosyal ve siyasi düzenine tepki olarak yazılmadığı ortada. Karl Marx`tan sonra işçi sınıfını tanımlamak için kullanılan sosyolojik bir terim halini alan, "Proletarya" sınıfına hiçbir şekilde, hitap etmiyor.

Avatar
Ord.Prof.Dr. 3 hafta önce

Bırakın şu süslü, ağdalı lafları. Hukuk Fakültesi hocaları değil, sanki Edebiyat Fakültesi hocaları, edebiyat parçalamışlar. Karetta Karetta kaplumbağaları nedir ya? bizimle kafa mı buluyorsunuz? Bu öğrenci kılıklı yamyamlar, Kalaşnikof, bazuka ve roketatarla bu fakülteye nasıl giriyor? "Yol Geçen Üniversitesi Hukuk Fakültesi" mi sizin bölümün adı? Rektöre, Dekana bi hesap sorun; öğrencilerin büyük çoğunluğu, 100 üzerinden 10'luk - 20'lik sınav kağıdı vermiş? bu öğrencileri nasıl mezun ederiz, olur mu öyle şey? hem de 4 yılda? diye. Devam edin devam, tebrikler! Congratulations! Kıngracıleyşıns!

Avatar
Ord.Prof.Dr. 3 hafta önce

Yazı, biraz entel takılmakta, optimist hem de pesimist biraz idealizmi de savunmakta, teoride desen zehir gibi, pratik dersen sallanmakta, bazen ben hümanistim diyor bazen rasyonalist oluyor, değişik bir psikoloji...

Misafir Avatar
Öğrenci 2 hafta önce @Ord.Prof.Dr.

Yeter be. Bırakın insanlar acılarını diledikleri şekilde dile getirsin, kederlerini diledikleri şekilde yaşasın. Siz ne yapıyorsunuz veya yapacaksınız onu yazın onu söyleyin onu yapın. Eleştirmek yerine ne ne ne???

Beğenmedim! (10)