Danıştay'dan taciz davasında örnek karar: 'Kadının psikolojisi yeterli delil'

Selçuk Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı özel kaleminde çalışan T.Ö., daire başkanının kendisini taciz ettiği iddiasıyla şikâyetçi oldu. Valilik ‘yeterli delil olmadığı’ gerekçesiyle soruşturma izni vermedi. Hürriyet gazetesinden Fevzi Kızılkoyun'un haberine göre, Danıştay 1. Daire ise soruşturma açılmasına hükmetti. T.Ö., görevinden alınarak önce öğrenci yurdunda temizlik görevlisi sonra da yemekhane görevlisi yapıldı.

Soruşturma dosyasındaki iddialara göre, T.Ö. (28) daire başkanı H.H.S.’nin kendisini farklı zamanlarda odasına çağırarak, “Sevgilin var mı? Sevgilim olmayı ister misin? Dışarıda erkeklerle şehvetli bir şekilde seviştiğini duydum, benimle de şehvetli bir şekilde sevişmek ister misin? Rujunun tadına bakmak istiyorum” gibi cinsel içerikli konuşup kendisini taciz ettiğini iddia ederek suç duyurusunda bulundu. Konya Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturma başlatırken, kamu görevinde bulunan H.H.S.’nin yargılanması için valilik makamından da soruşturma izni istedi. Konya Valiliği İl İdare Kurulu’nun verdiği kararda, “Adı geçen daire başkanı hakkında özel kalem sekreteri müştekinin taciz ile ilgili iddialarını doğrulayan, olaya şahit olmuş tanık beyanı bulanmadığı, müştekinin tanık olarak gösterdiği kişilerin ise olaya beraber şahit olmadıkları, müştekinin kendilerine anlattıkları doğrultusunda beyanda bulundukları, dolayısıyla ilgili hakkında cezai soruşturma açılmasını gerektirecek yeterli somut bilgi ve beyan bulunmadığı” denilerek H.H.S. hakkında soruşturma izni verilmedi.

Bir kadından daha şikayet

T.Ö., Danıştay’a başvurarak karara itiraz etti. Danıştay soruşturma açılmasına hükmetti. Danıştay’ın bu kararının ardından Konya 16. Asliye Ceza Mahkemesi, daire başkanı H.H.S. hakkında taciz suçlamasıyla davası açtı. Daire başkanı H.H.S. hakkında, aynı dairede stant görevlisi olarak çalışan kadın Y.Ç.’nin de taciz iddiasıyla şikâyette bulunduğu öğrenildi.

Soruşturma açıp yevmiyesini kestiler

Şikâyetin ardından H.H.S. tarafından tehdit edildiğini ileri süren T.Ö., 30 gün Çağrı Üzerine Koruma Kararı da aldırdı. T.Ö.’nün isteği üzerine de görev yeri değiştirilerek Fen Bilimleri Enstitü Öğrenci İşleri’ne gönderildi. Şikâyetinden vazgeçmesi için uyarıldığı iddia edilen T.Ö., buradaki görevinden de alınarak önce Selçuk Üniversitesi Atatürk Öğrenci Yurtları’na temizlik görevlisi yapıldı, ardından da öğrenci yemekhanesine gönderildi. T.Ö. hakkında disiplin soruşturması da açılarak 2 gün yevmiye kesme cezası verildi. T.Ö., “Tacize uğrayan benim ancak sürgün edilen ve cezalandırılan da ben oldum. Psikolojim altüst oldu. Şikâyetimden vazgeçmem için baskı yapıyorlar, bırakıp gitmemi istiyorlar” dedi.

‘İftira’

Tacizle suçlanan H.H.S. ise önce Mevlana Araştırmalar Enstitüsü Müdürü, ardından da Ziraat Mühendisliği Çiftlik Müdürü yapıldı. Halen bu görevde bulunan H.H.S.’nin evli, 3 çocuğu, iki de torunu olduğu öğrenildi. Taciz suçlamalarını reddeden H.H.S., soruşturma kapsamında verdiği ifadede, “Hiçbir şekilde böyle bir konuşmam olmadı, iftira atılıyor” dedi.

Danıştay: Kadının ağlaması pskikolojisi yeterli delil

Danıştay 1. Dairesi “kadının psikolojisi yeterli delil” diyerek emsal bir karara imza attı. Danıştay kararında, “Dosyanın incelemesinde Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’nda çalışan T.Ö.’yü odasına çağırarak cinsel tacizde bulunduğu, tanıkların anlatımı ile şüphelinin odasından çıktıktan sonra şikâyetçinin yüz ifadesine, ağlamasına ve psikolojik durumuna yönelik ifadeleri dikkate alındığında mevcut delillerin, atılı suç nedeniyle şüpheli hakkında kamu davası açılmasını gerektirecek nitelikte bulunduğu anlaşılmaktadır” denildi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mustafa 7 ay önce

Özel sektörde asgari ücretle temizlikçi olarak bile iş bulamayacak vasıfsız,ahlaksız birtakım insanlar devlete kapağı atmış tacizcilik iftiracılık oyunu oynuyorlar.Olayda adı geçen ne kadar kişi varsa hepsi işten atılmalıdır.Bu pislik başka türlü temizlenmez.

Avatar
Veysi 7 ay önce

" Kadının psikolojik durumu yeterli delildir " demek bence çok yanlıştır. Kadınlar gergin olduklarında, sıkıntılı durumlarda kolayca ağlarlar. İftira etse bile anlaşılacak korkusuyla ağlayabilirler.Bu nedenle kadının ağlamaklı olmasını delil saymak çok yanlıştır.

Avatar
Hacı Baba'nın Çiftliği 7 ay önce

"Hayvan açken insan tokken kudurur" sözünün doğruluğunu anlatan bir olay. Çuvalla maaş alıp yan gelip yatan insanlar kıymetini bilmeyip odada zamparalık yapmaya kalkıyor.Üstelik torun torba sahibi olmuş. Buna rağmen başka kurumlara müdür olarak atanıp çalışmaya devam ediyor."Hacı Babanın çiftliği "

Avatar
Şahin 7 ay önce

Daktilocu kız, ağlamaklı bir şekilde arkadaşlarına "Hakim beni taciz etti " diye yalandan bir hikaye uydurursa görürüm ben sizin psikolojik durum delilinizi.

Avatar
Ertan Demirten 7 ay önce

Uçkuruna sahip olamama bir çok insanın hayatını alt üst ediyor.

Avatar
Nermin 7 ay önce

Tacizle şuçlanan adamı Mevlana araştırmalar enstitüne müdür yapmışlar.Herhalde orada Mevlana'nın taciz ve ahlaksızlık üzerine düşüncelerini araştıracak.

Misafir Avatar
oliverqueen 7 ay önce @Nermin

nihayet mesnevideki iğrenç hikayelerden haberi olan biri çıktı. Konyalıyım ama mevlanadan utanıyorum. Şu an ki cahil müslümanlar romalı celalaettine mevlana(efendimiz) diyor. Yazıklar olsun böyle işe

Beğenmedim! (1)
Avatar
Abdullah Yılmaz 7 ay önce

Devlet dairelerindeki çürüme ve kokuşmuşluğa çok güzel bir örnek. İşten atılma gibi bir sorun yok. Daire daire geziyorsun. Beni buradan alın dediğinde başka yere gidiyorsun.Tacizden şikayet edilip müdür olarak başka yere tayin oluyorsun.

Avatar
oliverqueen 7 ay önce

kadın-erkek eşitliği nerede. Erkeğim, yaşça olgun kadın beni taciz etti diyim. Ağlayım, zırlayım işimi gördüreyim. Ne güzel iş.