banner613
banner590

05 Mayıs 2021

Durakoğlu: AVM'leri bırakın Adliyelere bakın

Türkiye Barolar Birliği (TBB), 40 yaş ve üzeri avukatların öncelikli Covid-19 aşı programına tanımlandığını duyurdu. Türkiye genelinde yapılan toplam koronavirüs aşı sayısı 24 milyon 200 bini aşarken kırk yaş ve üzeri avukatların aşılanmasına başlandı. 

Covid-19 salgınında adliyelerde mesai harcayan genç avukatlar, yüksek bulaş riskiyle karşı karşıya kaldıklarını ifade ederek aşıda öncelik tanınmasını istiyor.

AVUKATLARIN TAMAMI AŞILANMADAN BEKLENEN FAYDA SAĞLANAMAZ

Twitter hesabından konuyla ilgili paylaşım yapan İstanbul Barosu Başkanı Avukat Mehmet Durakoğlu, "İddia ile defalarca ifade ettik ki, bu ülkede bulaş riskinin en fazla olduğu yerler adliyelerdir. Adliyede bulunmaya “mecbur” olanların aşılanmasını istemek bir imtiyaz talebi değildir. Avukatlar aşılanmadan beklenen fayda sağlanamaz." dedi.

GENÇ AVUKATLAR ADLİYELERDE

Adliyelerde daha çok genç avukatların bulunduğuna dikkat çeken Durakoğlu, "Adliyelerde görülen işlerin niteliği, (dosya/evrak teatisi vb) mesafe olgusunu ortadan kaldırır. Süreler durmadığı sürece bu alış-veriş devam edeceğine göre, zorunlu olarak adliyede bulunan avukatın aşılanması şarttır. İşin pratiğine gelirsek, adliyelerdeki avukat ağırlığını genç avukatlar oluşturuyor. İstanbul’daki stajyer avukat sayısı 6.000 ve bunların çok büyük bölümü zorunlu olarak adliyelerde... Yapılan açıklamalar, bulaş riskinin daha çok bu yaşlarda olduğunu anlatıyor." ifadelerini kullandı.

51 BİN AVUKATIN 9 BİNİ

Durakoğlu sözlerine şöyle devam etti; "51.000 avukatın levhasına yazılı olduğu İstanbul Barosu'nda 40-50 yaş aralığında olup bu evredeki aşılamadan yararlanacak olan meslektaş sayısı 9124.. Oysa 40 yaş altı sayımız 31.618.. Bu sayıya stajyerleri de eklerseniz, aşılamayı 40 yaşla sınırlandırmanın mantığını bulamayız."

"İstanbul Adliyeleri günde asgari 30.000 kişinin geldiği ve gelenlerin “zorunlu” olarak bulaş riski taşıdığı yerler... Duruşmaları avukatsız yapamayacağınıza göre, avukat dışındaki adliye görevlilerinin aşılanması ile beklenen faydayı sağlamak olası değildir."

BIRAKIN AVM'LERİ ADLİYELERE BAKIN

"Bütün bu nedenlerle alınan karara, “buna da şükür” diyemiyoruz.Bizim talebimiz, bir ayrım sözkonusu olmadan bütün avukatların aşılanmasıydı.Genç Avukatlar, bulaş riski taşıyan en geniş kesim.Yinelemeliyim ki, bu bir imtiyaz talebi değildir. Bırakın AVM’leri Adliyelere bakın..."

"MESLEĞİNİ İCRA ETMEYE ÇALIŞAN AVUKATLARIN YÜZDE 80'İ 1O YILA KADAR KIDEMLİ"

Adliyedeki işlerin yükünü genç avukatların çektiğini dile getiren İstanbul Barosu Avukat Hakları Merkezi Başkanı Abdullah Onur Eyüboğlu, “Şu an adliyelerde iş yapmaya çalışan, mesleğini icra etmeye çalışan avukatların yüzde 80'i on yıla kadar kıdemi olan avukatlardır. Bunu da işte 25 yaşında mezun olup ruhsatını aldığını düşünürsek maksimum 35 yaşındaki genç avukatlar bu işin riskini alıyor. 45 yaş üstü avukatların büyük bir bölümü zaten bu işleri ofislerinden hallediyorlar. Yanlarında çalıştırdıkları avukatlar vardır, stajyer avukatlar vardır" dedi.

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Avukat Rezan Epözdemir ise 3 hafta önceki kapanma öncesi Çağlayan Adliyesi'ne yaklaşık 29 bin kişinin girdiğini ve Türkiye'de yaklaşık 148 bin avukat olduğunu hatırlattı. Epözdemir, "Bulaş riskinin en yoğun olduğu kapalı alan olan adliye binalarına gidip duruşmalara katılan, ara kararları yerine getiren, dilekçeleri sunan, süreli işleri yerine getiren kesimin önemli ölçüde genç meslektaşlarımız ve stajyer avukat meslektaşlarımızdır. Bu kesimin aşı programı dışında bırakılması ve bu konuda yaş kriteri benimsenmesi adliyelerde aşılanma ile beklenen faydanın hasıl olamamasına sebebiyet verecektir. 40 yaş altı meslektaşlarımızın ve stajyer avukat meslektaşlarımızın da evleviyetle aşı programına alınması gerekir" ifadelerini kullandı.

Ankara Barosu’na kayıtlı avukatlardan Mutlu Çakan ise, adliyelerde duruşmalara devam ettiklerini, aşı olmanın doğru karar olduğunu belirterek, "Bazen çift maskede taksak da uzun süre kalabalıkta ve aynı ortamda kalmak bizi tedirgin ediyordu. Aşı bizi rahat görev yapar hale getirdi" dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.