banner613

02 Kasım 2020

'Ek hizmet binasında faaliyet gösteren mahkemeleri Bölge Adliye binasına naklediyoruz'

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül İzmir’de yaşanan depremin ardından ziyaret ettiği İzmir Adliyesi’nde incelemelerde bulundu, basın açıklaması yaptı. İzmirlilere başsağlığı ve yaralılara acil şifalar dileyen Bakan Gül, İzmir Adliyesi'nin, depremin en fazla hissedildiği Bayraklı bölgesinde yer aldığını dile getirdi. Adliyede bütün adli hizmetlerin kesintisiz bir şekilde yapılabileceğini aktaran Gül, şu ifadeleri kullandı:

"Bugün ve dün Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızdan yetkililer, tüm teknik ekipler adliyemizin durumunu tespit etmiş oldu. 8 bloktan oluşan bir adliye, İzmir Adliyesi. İki blokta tespitler devam ediyor ve biz tedbiren çalışmalar bitinceye kadar da bu iki bloğun kullanılmaması hususunda bir karar aldık. Diğer bloklarda hizmetlerin yapılmasına yönelik herhangi bir teknik engel olmadığı tespit edildi."

HSK TAVSİYE KARARI ÇIKARDI

Bakan Gül, kiralık olarak kullanılan iki bloklu ek binanın birinde hasar tespitinin sürdüğünü belirtti.

Vatandaşların ve personelin herhangi bir sıkıntıya uğramaması için tedbiren iki bloğun da taşınmasına karar verdiklerini duyuran Gül, "Aile ve Asliye Hukuk mahkemelerimizin bulunduğu bu binaları da Bölge Adliye Mahkemesine taşımış olacağız." dedi.

Gül, depremden etkilenen bölgede hukuk bürolarının yoğun olduğunu anlatarak, "Hem enkaz çalışmaları sürerken hem acımız varken, burada da hak kaybı yaşanmaması adına HSK'mız bir tavsiye kararı çıkardı. Buna göre duruşmaya gelemeyip mazeret beyan edecek avukat veya taraflar olursa 15 gün boyunca mahkemelerimizde bu mazeretlerin kabul edilmesi tavsiye edilme kararı verildi." diye konuştu.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının depremin hemen ardından soruşturma başlattığını belirtti. Bakan Gül açıklamasına şöyle devam etti: 

"Cumhuriyet Başsavcılığımız depremden hemen sonra soruşturma başlattı. Bir başsavcıvekilimiz başkanlığında 3 savcıyla birlikte bir heyet teşekkül ettirdi, bilirkişi heyetleri isimlerini belirledi. Tüm bu süreçleri; enkaz çalışmalarıyla, bilirkişi çalışmaları, teknik çalışmaları yapıyorlar. Başsavcılığımız bu konuyla ilgili kamuoyuyla paylaşacaktır ama büyük bir titizlikle, kasıt, ihmal veya herhangi bir mevzuata aykırı bir husus tespit edilmesi durumunda gereği yapılacaktır."

'BÖLGE ADLİYE BİNASINA NAKLEDİYORUZ'

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, HSK’nın İzmir’de yargı hizmetlerinde 15 gün boyunca izlenecek yola ilişkin aldığı tavsiye kararlarını yayımladığını belirtti. Bakan Gül, “Ek hizmet binasında faaliyet gösteren mahkemeleri yarından itibaren Bölge Adliye binasına naklediyoruz.” dedi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, sosyal medya hesabından yayımladığı mesajda İzmir’de Adliye binalarında teknik incelemelerin yapılarak tedbirlerin alındığını duyurdu. Bakan Gül mesajında, “Ek hizmet binasında faaliyet gösteren mahkemeleri yarından itibaren Bölge Adliye binasına naklediyoruz. HSK, yargı hizmetlerinde 15 gün boyunca izlenecek yola ilişkin tavsiye kararını yayımladı. Ayrıca, İzmir Adliyesinde yargı mensuplarımız ile personelimiz için esnek çalışma usulü uygulanacağı, yetkili mercilerce açıklandı. Vatandaşlarımıza, yargı camiasına ve personelimize tekrar geçmiş olsun.” ifadelerine yer verdi.

HSK TAVSİYE KARARLARINI YAYIMLADI

Öte yandan deprem sonrasında Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) tavsiye kararlarını yayımladı. HSK İzmir'deki yargılamalarda 15 gün boyunca uygulanacak tavsiyeleri içeren yazıyı teşkilata gönderdi. Tavsiye kararlarında adli hizmetlerin durmasının söz konusu olmadığı vurgulanarak İzmir Barosuna bağlı olarak görev yapan avukatlar ile İzmir merkez ve ilçelerinde ikâmet eden vatandaşların ülke genelindeki adli iş ve işlemlerindeki mazeret taleplerinin, mağduriyete ve hak kaybına sebebiyet vermeyecek şekilde anlayışla karşılanması istendi.

Ayrıca tavsiye kararlarında depremden bizzat veya yakınları olumsuz etkilenen hâkim ve Cumhuriyetsavcıları ile personelin 2802 sayılı Hâkimler ve Savcılar Kanunu ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu uyarınca sahip oldukları izin haklarını kullanma konusunda hassas davranılması da istendi.

İZMİR CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI BASIN AÇIKLAMASI YAPTI

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı bugün yaptığı basın açıklamasıyla deprem sonrasında alınan önlemler hakkında bilgi verildi. Basın açıklamasında Hâkimler ve Savcılar Kurulu tarafından olası mağduriyetlere engel olunması maksadıyla duruşmaların on beş gün süreyle ertelenmesi hususunun ilgili mahkeme hâkimi tarafından takdir edilmesi yönünde tavsiye kararının duyurulduğu belirtildi.

Ayrıca basın açıklamasında Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ve Adalet Bakanlığı talimatları uyarınca İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı ve Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanlığınca 02.11.2020 tarihinden itibaren esnek çalışma sistemine geçildiği bilgisi paylaşıldı.

BAKAN GÜL HASTANEDE TEDAVİ GÖREN DEPREMZEDELERİ ZİYARET ETTİ

Bakan Gül, İzmir'in Seferihisar ilçesi açıklarında meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremin ardından Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Hastanesinde tedavi gören depremzedeleri ziyaret etti.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.