02 Aralık 2019

Emsal 1 kilometrelik 'hız aşımı' kararı
banner580

Görevli idare tarafından hakkında, 70 km hız sınırı bulunan "1934 metrelik Hız Koridor Radar Sistemi" içerisinde, "78 km hızla seyrettiği" gerekçesiyle, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 51. maddesinin 2. fıkrasının A bendinde bulunan yükümlülüğün ihlal edildiğinden bahisle 235 TL bedelli "Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı" tanzim edilen vatandaş avukatı aracılığıyla cezaya itiraz etti.

İstanbul Barosu'na bağlı Avukat Banu Göncü Çelikten, "Hız koridoru radar sistemi içerisinde hız sınırı limitinin %10 tolerans sınırı ile birlikte 77 km olduğu, 1934 metrelik hız koridor sisteminin sınırları içerisinde seyreden bir otomobilin tolerans sınırını 1 (bir) birim ile aşmasının hakkaniyet gereğince makul sayılması gerektiği ve de EDS cihazının sağlıklı bir ölçüm yapmamış olma ihtimalinin de göz önünde bulundurulması gerekliliği" gerekçesiyle idari para cezasına itiraz etti.

İPTAL KARARI

Bakırköy 4. Sulh Ceza Hakimliği "78 km hızla radara düşmenin hakkaniyet gereğince makul sayılması gerektiğini ve EDS cihazının sağlıklı bir ölçüm yapmamış olma ihtimalinin de olabileceğini belirterek ilgili idari para cezasının iptalini karar verdi.

'EMSAL KARAR'

hukukihaber.net'e konuşan Avukat Banu Göncü Çelikten "Bir hukukçu olarak, Söz konusu kararın emsal karar teşkil ederek, vatandaşlarımıza trafik cezalarına itiraz edebilme haklarının olduğunu bildirmede önemli bir yere sahip olacağını düşünmekteyim." dedi.

KARAR

Kararda "Muterizin 1 birimle hız limitini aştığı, uyulması gereken hız sınırı ile aşılmış olan hız arasında 1 (bir) birim aşılmasının, EDS cihazının ölçümde sağlıklı bir ölçüm yapmamış olma ihtimali ve hakkaniyet hususu birlikte değerlendirildiğinde idari para cezasına yapılan itirazın kabulüne karar verilerek idari para cezasının İPTALİNE karar verildi." ifadeleri kullanıldı. (hukukihaber.net)

İLGİLİ MADDE

Madde 51 – Sürücüler, aksine bir karar alınıp işaretlenmemişse yönetmelikte belirtilen hız sınırlarını aşmamak zorundadırlar.
(Değişik:18/10/2018-7148/21 md.) Hız ölçen teknik cihaz veya çeşitli teknik usullerle yapılan tespit sonucuYönetmelikte belirlenen hız sınırlarını;
a) Yüzdeondan yüzde otuza (otuz dâhil) kadar aşan sürücülere 235 Türk lirası,
b) Yüzdeotuzdan yüzde elliye (elli dâhil) kadar aşan sürücülere 488 Türk lirası,
c) Yüzdeelliden fazla aşan sürücülere 1.002 Türk lirası
idaripara cezası verilir.

İŞTE İPTAL KARARI


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Av. Osman YAHLİZADE 1 yıl önce

Ayni ceza banada geldi Gaziantep sulh cezaya itiraz etim emsal olan bir çok karar sunmama rağmen hakimlik hem itirazı reddetti hemde karşı vekalet ücretine hukmeti

Avatar
Tuğrul 1 yıl önce

70 km sınır olan yerde 71 ile yeseydi haklı olabilirdi ama zaten böyle şeyler olmasın diye yüzde 10 tolerans var iptal edilmemesi gerekirdi.

Avatar
ali 1 yıl önce

türkiyede kanunlar laçka kanun koyucu bir kanun yapıyor hakim bozuyor böyle saçmalık olamaz erklerin çatışması söz konusu

Avatar
mert cetın 1 yıl önce

bindirin cezayı hakedıyoruz..

Avatar
İbrahim 1 yıl önce

Hayatımda bu kadar saçma bir şey görmedim. Zaten %10 toleransın amacı ölçme hatalarını ve insan hatalarını önlemek. Gidilmesine müsade edilen hız aslında 70 zaten. 77 ile gitmek senin hatan. Toleransa tolerans tanımak oluyor bu. İlginç.

Avatar
recai 1 yıl önce

toleransın ne kadar olduğunu ilan edersen daha çok isterler hız sınırı bellimi 70 o kadar toleransı cezayı kesen kişi karar verecek 8 geçtiyse zaten der ki 1 puan için yazıktır kesmiyeyim

Avatar
crawcrew 1 yıl önce

Avukata 500 tl vermiştir :)

Avatar
Meric 1 yıl önce

Cok yanlis, cezanin odenmesi gerekli. Gecilen hiz siniri degil onun da uzerinde olan %10 toleranstir. Hizin 70 degil de 72 olup olmadigi tartisilmiyor. En fazla 70 olmasi gereken hizin neden 78 oldugu gorusuluyor. Siz adam gibi kanunlara uysaniz ve 70 ile gitseniz zaten ceza yemezsiniz. Kararin iptal edilmesi gerekli yoksa insanlar hizlarini 70 degil 80 olarak ayarlayip bu karari emsal gostermeye baslayacaklar.