Ersan Şen'den FETÖ önerisi: Hapisten çıkanlardan taahhüt alınsın

Türk Silahlı Kuvvetleri'nden Emniyet'e, yargıdan MİT'e ve hemen tüm devlet kurumlarına sızan ve 'paralel' bir yapı oluşturarak FETÖ örgütüne hizmet eden kişilere yönelik operasyonlarda bugüne kadar binlerce kişi gözaltına alındı.

Ülke genelinde örgüte yönelik operasyonlar devam ederken FETÖ'cülerin hapishanede aynı koğuşlarda kalması nedeniyle içeride de faaliyetlerine devam etmesi örgütün çözülmesinin önündeki engellerden biri olarak görülüyor.

"FETÖ'cülerin kendi içinde ayrıştırılması gerek"

Yeni Şafak'tan Sertaç Aksan'ın haberine göre; Ceza Hukukçusu Prof. Dr. Ersan Şen'e göre, örgüt mensuplarının hapis olmasına rağmen faaliyetlerine devam edebilmesinin önüne geçilmesi bundan sonraki dönemler için son derece önemli. FETÖ mensuplarının diğer suçlardan tutuklu insanlarla bir araya getirilmediğini anlatan Şen, "Etkin pişmanlıktan yararlanmak isteyenleri de ayrı yere koyuyorlar" bilgisini verdikten sonra, şöyle devam etti:

"Ancak itirafçı olmayan geniş bir kesim hapiste aynı ortamda kalıyorlar. Bu birlikteliğin sayısı fiziki imkanlara göre değişiyor. Kimi yerlerde 20'den fazla FETÖ mensubu aynı koğuşta kalabiliyor. Peki bu neden sorun? Siz bu kadar aynı örgüt mensubunu bir arada tutunca çözülme gelmiyor. İçeride dahi sorumlu kişilerin diğer örgüt üyelerinin beyinlerini yıkama faaliyetleri devam ediyor."

"Salıverilen örgüt mensupları için bazı kuralar konmalı"

"Çıkarıldıkları mahkemece serbest bırakılan ya da şartlı sarı verilen kimi insanların dışarı çıkar çıkmaz yeniden örgüt mensuplarıyla bir araya geldiği gerçeği var. Mahkemelerin şunu net bir şekilde bazı konularda taahhüt istemeli. Dışarı çıktıktan sonra örgütsel faaliyetler kapsamında görüşmeler yapmayacağını imza altına almalı. Aynı şekilde örgüt mensuplarını hapishanede ziyaret eden isimler üzerinde de önemli durulmalı. Bu isimler üzerinden örgütsel iletişime kesinlikle izin verilmemeli."

"Devletin bu insanlara karşı rehabilite programı başlatması lazım"

FETÖ'ye 2015 yılına kadar çok sayıda ismin dini sebeplerle girdiğini, kimi mensupların da gerek maddi çıkar gerek makam için bu yapıyla oldukça yakın bir ilişki kurduğunu hatırlatan Prof. Dr. Şen, "2010-2015 yılları arası için bu çerçevede örgüte dahil olmuş çok geniş bir kitle var. Sohbetlere katılan, ticari itibarını artıran, akrabalarının atamalarını yaptıran kişiler mevcut" ifadesini kullandı.

Bu çerçevedeki suçlar nedeniyle de hapishanede çok sayıda FETÖ'cü olduğunu anlatan Şen, şunları söyledi:

"Bahsettiğim bu ekibin 15 Temmuz'la ilgisi yok. Yani silahlı bir örgüt üyelisi yada yöneticisine ait faaliyet suçları söz konusu değil. Bu isimlerin dışarı çıkmaları halinde normal bir hayata dönmeleri toplum dinamikleri açısından son derece önemli. Bu nedenle devlet bu kitle için mutlaka bir rehabilitasyon programı uygulamalı. Öyle ya da böyle bu insanlar toplumla birlikte yaşıyor ve yaşamaya da devam edecek."

"Örgütün çöküşe geçmesi için mutlaka atılması gereken iki büyük adım var"

Prof. Dr. Şen, FETÖ mensuplarının hapishanedeki ideolojik çöküşlerinin olması için devletin iki temel adımı mutlaka atması gerektiğine dikkati çekti ve şöyle devam etti:

"Eğer örgütü tamamen bitirmek istiyorsanız ideolojik açıdan çok büyük kopmalar sağlamanız lazım. Bunun için mutlaka ama mutlaka yapmanız gereken iki şey var. Bunların başında örgütün en üst düzey yöneticilerini nerede olurlarsa olsun yakalayıp adalet önüne çıkmak. Yani örgütün ana takımını adalet önüne çıkarmanız lazım. İkinci önemli adım bir örgütü ayakta tutan en temel unsuru yani para kaynağını kesmeniz lazım. FETÖ'ye gelen para musluklarını kesmediğiniz sürece örgüt bir şekilde yoluna devam ediyor."

"Siz bunları yapmadığınız sürece de örgüt genelinde 'bu zor günler de geçer, bunların hepsi bir sınav' algısı çok daha güçlü bir şekilde yer ediniyor. Tabandaki bu ümidi kırmak için Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin bu iki adımı atması hayati önem taşıyor."

Prof. Dr. Şen son olarak devletin FETÖ ile mücadelede iyi bir yolda ilerlediğinin altını çizerek, bu çizginin bozulmaması ve sürecin cadı avına dönmeden somut deliller üzerinden ilerlemesinin oldukça önemli olduğunu vurguladı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Serdar 2 hafta önce

Bu insanları toplumdan tamamen dışlarsanız, gidecek kapısı olmazsa yine gider eski arkadaşlarıyla takılır. Geçen yargıtay kararı vardı iş davalarında fetö soruşturması açıldı diye işçi çıkarılması haklı sebep sayıldı. ee bu adam kime gidip iş bulacak? ağaç kovuğundan çıkmadı insanlar, ağaç kabuğu da yemeyeceklerine göre...

Avatar
Ahmet Ağaca 2 hafta önce

senin kafan o kadar çalışıyor işte Şen bey

Avatar
Ekmek derdinde 2 hafta önce

Fetöcü diye alınıp serbest bırakılanlar genelde ya masum yada itirafçı. Bu insanlar ekmeğinden işinden olmuş, bundan sonra hayatını nasıl devam ettirecek, ailesini nasıl geçindirecek, kimse iş vermiyor. Çoğuda üniversite mezunu. Yurt içinde iş, aş, ekmek bulamıyor, yurt dışına çıkış yasaklı. Peki suriyelilere bile iş verilirken bu insanlara iş, ekmek verilmiyor. Bunun sonuçlarında düşünmemiz gerekir. Ayrıca asıl Fetöcü ve hainlerin mutlaka devletten ayıkla ması gerekir.

Avatar
Adaletarıyorum 2 hafta önce

Bu öneri !8-19 yaşlarında kandırılmış(kandırıldığını itiraf eden bir cumhurbaşkanı olduğuna göre) gençler vardır.Bunlar için uygun olabilir.

Avatar
Orhan Koç 2 hafta önce

Millet aş derdinde. Kimse iş vermiyorsa bu adamlar ne yapsın?

Avatar
Yasin Ş. 2 hafta önce

Tutuklamalar sürdüğü sürece bunlar daha çok kenetlenir. Mağdur hikayeleri piyasada dilden dile dolaşmaya başladı. Bunun yerine devlet daha başka bir politika izlemeli. Hem bu ekonomik krizde devlet niye onbinlerce fetöcüye bakıyor masraf yapıyor. Ciddi bir ceza bedeli alsın veya bedelsiz çalıştırsın toplama kamplarında bunları. Bir de besliyoruz. Quantamano gibi tek renk tulum giydirsin hepsine. Ters kelepçeli. elleri ayakları zincirli duruşmalara çıkarılsın. Terör örgütü böyle yargılanır. Yoksa salın gitsin hepsini.

Avatar
Serdar 2 hafta önce

Af erteleme şeklinde çıkarılmalı. Ceza verilip ertelenmeli. Fetöcü bir daha aynı örgüt faaliyetine devam ederse iki suçun cezası birlikte çektirilmeli.

Avatar
İzmirli 2 hafta önce

Siyasiler için ne taahüüt verilsin sayın hocam? Yarın barışıp kucaklaşmasın bunlar. Sakın barışmayın diye taahüt alalım! Yarın seçim var barışırlar felan.