banner649

29 Haziran 2019

Feyzioğlu: HSK'nın yapısını değiştirmeliyiz

TBB Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, CNN Türk’te Hakan Çelik’in sunduğu Hafta Sonu programının konuğu oldu. 

Feyzioğlu, Yargı Reformu Strateji Belgesi’ni ve düzenlemelerin hayata geçmesinin neden önemli olduğunu anlatırken, Türkiye’nin hava savunma sisteminin derhal kurulması gerektiğini ifade etti. Feyzioğlu, ana hedefin ise Türkiye’nin kendi milli hava savunma sistemini kurmak olduğunu dile getirdi. S-400 sisteminin hiçbir şekilde NATO savunma sistemlerine ve F-35’e zarar vermediğini, Türkiye’nin bu konuda NATO’ya ve müttefiklerine her türlü teminatı verdiğini, istenecek her türlü teminatı da vermeye zaten hazır olduğunu anlattı. Feyzioğlu, Türkiye’nin uluslararası hukuktaki haklarını da aktardı.

Feyzioğlu'nun konuşmasından satırbaşları şu şekilde:

"ABD VE AVRUPA KAMUOYLARINI İKNA ETMELİYİZ"

“Türkiye’nin temel meselelerini birbirinden ayıramazsınız. Biri diğerini tetikler. Birinin çözümü diğerinin çözümüne katkıda bulunur. S-400’ler F-35’lerli ilgili yaratılmak istenen krizin çözümü için Amerika ve Avrupa kamuoylarını Türkiye’ye haksızlık yapıldığı noktasında ikna etmek zorundayız. Hükümetlerden bahsetmiyorum. O ayrı. Kamuoyları ikna edilmeli. 

"MİLLİ MESELEDİR"

Bunun için Türkiye’nin demokratik bir hukuk devleti olduğunu vurgulamalı, eksikleri giderme kararlılığımızı ortaya koymalıyız. Yargı Reformu Strateji Belgesi bu açıdan önemlidir. Türkiye’nin kurumları doğru işleyen bir demokrasiyi hedeflediğini gösterir. Bu sebeple eksiği varsa nasıl tamamlanacağı da ifade edilerek söylenmeli, yanlışı varsa nasıl düzeltileceği ortaya konularak ifade edilmeli. Doğruya da çekinmeden doğru denilmelidir. Çünkü milli bir meseledir. Herkesi siyasi partilerin ideolojik gözlüklerini çıkartarak düşünmeye davet ediyorum. 

"BU NOKTAYA BİRLİK OLARAK GELDİK"

ABD Başkanı Trump’ın Cumhurbaşkanımızla görüşmesinde ‘Obama döneminde Türkiye’ye haksızlık yapıldı. Türkiye Patriot istemişti vermediler, oyaladılar’ demesi çok önemlidir. Bu noktaya kararlı bir diplomasi ve içeride bu konuda önemli oranda birlik olunarak gelinmiştir. Türkiye Barolar Birliği işte bu birliğin oluşumuna her zaman katkıda bulunmaktadır. Şimdi yapılması gereken Trump’ın bu sözleri üzerine Avrupa ve Amerika kamuoylarını doğru bilgilendirecek, Türkiye lehine çevirecek çalışmaların hemen hayata geçirilmesidir. ABD’de ve Avrupa’da düşünce örgütlerinde Türkiye’nin tezlerinin objektif olarak tartışılması sağlanmalıdır. Bu ülkelerin basın yayın organlarında Türkiye’nin haklılığını dile getiren tartışma programları yapılmalı veya daha doğrusu bu konudaki tartışma programlarına Türkiye’nin tezlerini savunan uzman insanların katılımı sağlanmalıdır. 

"KARA PROPAGANDANIN ÖNÜNE GEÇMELİYİZ"

Türkiye’nin NATO’dan ayrılmak istemediği böyle bir hususun Türkiye’nin gündeminde olmadığı bıkmadan usanmadan anlatılmalıdır. Bu konudaki kara propagandanın önüne geçilmelidir. 

SİLAH ŞİRKETLERİNİN YARATTIĞI SORUN

Bizzat NATO Genel Sekreterinin ‘S-400 meselesi Türkiye’nin iç meselesidir. NATO ittifakı ile ilgisi yoktur’ dediğinin altı çizilerek dünyada duyulması sağlanmalıdır. Böylece konunun ABD ve Türkiye veya NATO ve Türkiye arasındaki bir uyuşmazlık olmadığı Amerikan silah şirketlerinin yarattığı bir sorun olduğunun dünyada anlaşılması sağlanmalıdır. 

SÖZE SADIK KALMA KURALI TİCARETİN EN ÖNEMLİ KURALIDIR

Ticarette en önemli kural söze sadık kalma kuralıdır. Hiçbir haklı gerekçe olmadığı halde Türkiye’nin F-35 programından çıkarılmaya teşebbüs edilmesinin, Amerikan silah şirketleriyle iş yapmak isteyen diğer ülkeleri tereddüde düşürmesi, onları Rusya ve Çin’e yöneltmesi tehlikesi dahi iyi işlenirse bu silah şirketleri Amerikan devletini müttefik Türkiye ile büyük ve sonuçları herkes için zararlı olacak bir ekonomik çatışmaya sürüklemeyi kendileri açısından zararlı göreceklerdir. 

ŞİMDİ KAMU DİPLOMASİSİ ZAMANIDIR

Şimdi kamu diplomasisi zamanıdır. Etkin kamu diplomasisi yapılabilmesi için Yargı Reformu Strateji Belgesi’nin büyük bir süratle ve aynı çoğulcu katılımcı anlayışla hayata geçirilmesi uluslararası ilişkilerde ihtiyaç duyduğumuz anahtarı bize verecektir. Bu reform belgesinde kuşkusuz eksiklikler vardır. Belgeyi yermek yerine doğru olanı desteklemek, bu eksikliklerin de zaman içerisinde en iyi şekilde giderilmesini sağlayacaktır. 

HSK’NIN YAPISINI DEĞİŞTİRMEK DURUMUNDAYIZ

Bu çerçevede hiç kuşkusuz tam bir uzlaşmayla HSK’nın yapısını en güvenilir olacak şekilde değiştirmek durumundayız. Bunun da zamanı gelecektir. Reform belgesi Türkiye’nin hedeflerini ortaya koyması açısından çok önemlidir. Bu hedeflere ulaşılabilmesi için bir yandan belgede yazılı hususların hayata geçirilmesi diğer yandan da HSK’nın yapısının uzlaşma ile ve siyasetin etki edemeyeceği şekilde düzenlenmesi zaten gerekecektir.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.