Feyzioğlu: 'Yargı Reformu'nda uzlaşıya vardık

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve TBB Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, Hakimevi’ndeki toplantıda bir araya geldi. 

Toplantıya Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Adalet Bakan Yardımcısı Zekeriya Birkan, Hukuk İşleri Genel Müdürü Hakan Öztatar, Mevzuat Genel Müdürü Niyazi Acar, Strateji Geliştirme Başkanı Ertuğrul Çekin, Strateji Geliştirme Başkan Yardımcısı Kubilay İnan, İcra İşleri Dairesi Başkanı Alim Polat, Bakan Özel Kalem Müdürü Ahmet Faruk Korkmaz ile TBB Başkanı Av. Prof. Dr. Feyzioğlu, TBB Başkan Yardımcısı Av. Ünsal Toker, TBB Genel Sekreteri Av. Sabiha Tekin, Başkan Başdanışmanı Av. Zafer Köken katıldı. 

"UZLAŞIYA VARDIK"

Yaklaşık 2 saat süren toplantının ardından Feyzioğlu, bir açıklama yaptı. Feyzioğlu, konuşmasında şunları söyledi:

“Toplantıda Yargı Reformu Strateji Belgesi’nin ilk paketinin daha da genişletilmesi noktasında uzlaşıya vardık. Bu kapsamda hak ve özgürlükleri genişleten ve güvence altına alan hükümler iyice güçleniyor. Bu çerçevede soruşturmada tutukluluk sürelerinin kısalması belki bir müjde olarak ifade edilebilir. Çünkü vatandaşlarımızda böyle bir beklenti var. Cezaevleri artık doluluk haddini fazlasıyla doldurmuş durumda ve azami süreler kısalarak geliyor soruşturma evresinde. Bir diğer konu. Düşünce ve ifade özgürlüğünün yargısal güvencesini artırmak amaçlı belirli suçlarda İstinaf denetiminin üzerine Yargıtay denetiminin de getirilmesi noktasında mutabık kaldık. Davaların gereksiz gecikmeler sebebiyle yıllarca uzamasını önleyecek önemli tedbirler üzerinde durduk. Bu çerçevede avukatların Avukatlık Kanunu’nu kullanarak yargıda delil olmak üzere belge toplama yetkisinin güncellenmesi hususu genel kabul gördü. Ayrıca avukatların mahkemeye sunduğu belgelerin bir kez de ilgili yerlerden istenerek davaların uzamasına yol açan uygulamayı düzeltecek tedbirler konusunda uzlaşıldı.  Hukuk mesleklerine giriş sınava konusu baştan sona bir kez daha ele alındı. Her noktasında uzlaşı teyit edildi. Türkiye’nin önünü açacak, hukuk devletini güçlendirecek, tüm dünyaya demokrasimizin gücü konusunda en pozitif mesajı verecek ilk paketin Meclisimiz açıldığında ilk gündem maddesi olması için geniş bir mutabakatın bulunduğu özellikle ifade edildi. Türkiye Barolar Birliği olarak çoğulcu katılımcı anlayışla hazırlanan Yargı Reformu Strateji Belgesi’ni sonuna kadar destekliyoruz. Bu kapsamdaki mevzuat çalışmalarının ilk günden beri içindeyiz. Ağustos ve Eylül aylarını en etkili şekilde değerlendirerek, TBMM açıldığında el birliğiyle ilk paketi hazır edeceğimize inanıyorum. Strateji belgesine emeği geçen herkese başta Sayın Adalet Bakanımız olmak üzere içten teşekkürlerimizi sunuyoruz."
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Af 1 yıl önce

Af çıkmalıdır af

Avatar
Dava Sürelerinin Kısaltılması 1 yıl önce

4857 Sayılı İş Kanunu ve İş Hukuku koruması gereken işçilerin haklarını bir çok uygulamada koruyamıyor. İşe iade ve işçi-işveren alacak davalarında problemlerin en büyüğü iş mahkemeleri yargılamasının gereğinden çok daha uzun sürmesi ve işe iade davalarının mali sonuçlarının işe iade davası özelinde çözülememesi nedeni ile, ek yargılamalar sonucunda, sürecin bazen 5 yılı aşkın zamana yayılması ile sonuçlanmaktadır. Bu konuda yapılması gereken, modern devletlerin hukuklarının da takip edilerek, işçi lehine düzenlemelerin artırılması ve mümkün olacak en az sürede bu basit davaların yargılamanın bitirilmesi sağlanmalıdır. Dava surelerinin kısaltılması yargıya güveni geri getirecektir. Aksi takdirde yargı istemi yetersiz görülmektedir. Bu konu yargı reformunun temel uzlaşma konularından olmalıdır.

Avatar
Yagmur 1 yıl önce

Evet af çıkmalıdır verin sevdiklerimizi ne olur bizde bayram yaşayalım artik yorulduk boynu bükük bayram gecirmekten.

Avatar
Filiz 1 yıl önce

Evet af çıkmalı

Avatar
Harun 1 yıl önce

Artık benim inancım hiç kalmadı. Yargıda dünyada en son sırada olmak çok utandırıyor ve korkutuyor beni. O ağzımıza bal çalan parmağınızı ısırıp koparmak geliyor içimden...

Avatar
asosyal psikolog 1 yıl önce

Hadi Hayırlısı Bakalım

Avatar
Avukat 1 yıl önce

Avukatların kurumlardan bilgi ve belge talep etmesi mevcut kanunda da var ancak yaptırımı olmadığı için talebimiz yerine getirilmiyor. Bu sebeple avukata talep ettiği bilgi veya belgeyi vermeyen personel hakkında yaptırım öngören düzenlemeler gerekiyor

Avatar
Adalet 1 yıl önce

29 yaşındayım ve çocukluğumdan beri bu güzel ülkede her alanda adaletsizliklere, yolsuzluklara, haksızlıklara şahit oldum. Çıkarılan bu yargı paketleri hep belirli bir güruhun faydasına oldu. Hiç sıradan bir vatandaşın faydasına yapılan iş görmedim. Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu bu ülke, bu cumhuriyet bunları hak etmedi. Toplum olarak büyük bir yanlışın içerisindeyiz. Eğitim sistemini düzeltmek için doğru ve dürüst insanları seçip ülkemizi dünyanın en kaliteli toprakları haline getirmeliyiz. Fakirinden zenginine, köylüsünden şehirlisine, 7'sinden 70'ine herkes eşit ve aynı haklardan eşit derecede yararlanmalı. Bir kişi, üç kişi için ceza indirimi çıkarılamaz ya da bir kişinin faydalanmaması için yüzbinlerce kişi mağdur edilemez. İçim parçalanıyor bu ülke için. Yazık bize.