banner664

12 Kasım 2021

HÜKÜMLÜLERİN KOVİD-19 İZİNLERİ 30 KASIM’DA SONA ERİYOR

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nün (CTE) yaptığı duyuruda, 5275 sayılı Kanunun geçici 9’uncu maddesi kapsamında 14 Nisan 2020'den itibaren bazı şartları taşıyan hükümlü ve yükümlülerin Kovid-19 iznine gönderildiği anımsatıldı.

CEZA İNFAZ KURUMLARINA DÖNECEK OLANLAR EN KISA ZAMANDA AŞILARINI YAPTIRMALI

Açıklamada, söz konusu hükümlü ve yükümlülerin yasa gereği izin sürelerinin 30 Kasım'da sona ereceği belirtildi. Ceza infaz kurumlarına dönüşte tüm tedbirlerin alınacağı vurgulanan açıklamada, Kovid-19 izninden dönecek olan hükümlülerden aşı yaptırmayanların mümkün olan en kısa sürede aşılarını yaptırmalarının, aşıları eksik olanların da Sağlık Bakanlığının aşı şemasına uygun şekilde aşılarını tamamlamalarının kendi ve diğer hükümlüler sağlığı açısından önemli olduğu vurgulandı.

CEZA İNFAZ KURUMLARINDA TÜM TEDBİRLER TİTİZLİKLE UYGULANACAK

Hükümlülerin kuruma gelmeden önceki son 14 günü kapalı ve kalabalık ortamlardan uzak geçirmeleri ve kuruma girişlerinden 48 saat önce PCR testlerini yaptırmaları istenilen açıklamada, “Kuruma girişleri esnasında maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymaları ve HES kodlarını yazılı olarak yanlarında bulundurmaları gerek kendileri, gerekse ceza infaz kurumlarında barındırılan diğer hükümlülerin sağlığı açısından önem arz etmektedir. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de hükümlülerin sağlığının korunması bakımından tüm tedbirler titizlikle uygulanacaktır." denildi.

KOVID-19 İzin Dönüşüne İlişkin Duyuru 

7242 sayılı Kanun ile hüküm altına alınan 5275 sayılı Kanun‘un Geçici 9. maddesi kapsamında, Kanun’un yürürlüğe girdiği 14 Nisan 2020 tarihinden itibaren, açık ceza infaz kurumlarında bulunanlar ile kapalı ceza infaz kurumunda bulunup da açık ceza infaz kurumlarına ayrılmaya hak kazanan hükümlüler ve denetimli serbestlik tedbiri uygulanarak cezasının infazına karar verilen yükümlüler izne gönderilmiş olup yasa gereği izin süreleri 30 Kasım 2021 tarihinde son bulacaktır.

Ceza infaz kurumlarının toplu yaşanılan yerler olması nedeniyle, Sağlık Bakanlığı Bilimsel Danışma Kurulu tavsiye kararları doğrultusunda ceza infaz kurumlarında alınan tedbirlerin yanı sıra KOVID-19 izninden dönecek olan hükümlülerin;

-Aşı yaptırmayanların mümkün olan en kısa sürede aşılarını yaptırmaları, aşıları eksik olanların da Sağlık Bakanlığının aşı şemasına uygun şekilde aşılarını tamamlamaları,
-Kuruma gelmeden önceki son 14 günü kapalı ve kalabalık ortamlardan uzak geçirmeleri,
-Kuruma girişlerinden 48 saat önce PCR testlerini yaptırmaları,
-Kuruma girişleri esnasında maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymaları ve HES kodlarını yazılı olarak yanlarında bulundurmaları, gerek kendileri, gerekse ceza infaz kurumlarında barındırılan diğer hükümlülerin sağlığı açısından önem arz etmektedir.
Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de hükümlülerin sağlığının korunması bakımından tüm tedbirler titizlikle uygulanacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

banner626
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
yanlış 7 ay önce

vakaa sayısının 25-30 bin olduğu bir dönemde bu karar uygun bir karar değil

Avatar
, 7 ay önce

Korona bitti mi

Avatar
Yanlış 7 ay önce

BAŞKA BIR ÇÖZÜM BULUNMALIYDI. YAPILSAYDI YATAR CEZADAN BEŞ YIL INDIRIM AÇIK VE KAPALIDA OLANLAR FAYDALANIRDI. INSANLAR DÜZEN KURDU, IS SAHIBI OLDU.

Avatar
Acil 7 ay önce

Muhalefet partileri neden bu sorun için tek kelime etmez

Avatar
, 7 ay önce

AF YADA CEZA INDIRIMI BEKLERKEN INSANLAR BU UYGULAMANIN GEREKCESI DAHI YOK

Avatar
. 7 ay önce

MANTIĞA AYKIRI

Avatar
Kadir 7 ay önce

İnsanlar düzen kurdu nişanlananlar oldu şimdi bu insanları bu vakalar varken almak doğrumu dışarda olup izinde olan insanların en fazla 5 senesi var yazık günah değilmi dünyaya bir kere geliniyor kurban olduğum Allah bunun hesabını sorar yazıklar olsun ülkeden gençleri soğuttunuz

Avatar
Beklenen 7 ay önce

Cumhurbaşkanının bu konuya el atıp izinlerin uzamasını sağlamasını bekliyoruz.