İnfaz teklifi mecliste: Üç yılın altına gece hapsi

Teklif özellikle çocuklar açısından önemli değişiklikler getiriyor. 12-15 yaş arasındakilerin 1 gün yattığı, 3 gün sayılacak. 15-18 yaş arası olanlarınsa cezaevindeki bir günü 2 gün kabul edilecek. Çocukların 2 ayda 1 olan anne, baba, kardeşleriyle yüz yüze özel odada görüşme hakkı ayda 1’e ve süresi 3 saatten 24 saate kadar çıkacak. Çocuk mahpusun yaş günü gibi özel günlerini ailesiyle kutlaması ve hafta sonunu çocuk evinde geçirmesi hakları tanınacak.

PANSİYON MODELİ

Mevcut infaz sisteminde özel uygulama olan “hafta sonu hapsinin” kapsamı ve dönemi genişletiliyor. Kasıtlı suçlarda 6 ay veya daha az süreli cezalarda tanınan bu hakkın üst sınırı 1.5 yıla çıkarılacak. En fazla 1.5 yıl hapis cezası alan hükümlü, part-time hapis hakkından yararlanacak. Ölümlü olmayan taksirli suçlarda ise 3 yıla kadar ceza alanlar bu hakkı kullanabilecek. Bu hükümlüler, cuma günü saat 19.00’da cezaevine girip pazar günü saat 19.00’da çıkacak. İstenirse hafta içi gece hapsi tercih edilebilecek. Bu durumda hafta içi saat 19.00’da cezaevine giren hükümlü ertesi gün saat 07.00’de çıkacak.

ORMANDA İKAMET

İnfaz sırasında veya denetimli serbestlikle hükümlü bir kamu kuruluşunda çalıştırılıyorsa, kurumun barınma tesisinde kalabilecek. Bu uygulamanın daha çok orman teşkilatında çalışan ve özellikle yangın kulelerinde görev alan cezalılar için kullanılması hedefleniyor. Teklif, “mükerrer” denilen suç tekrarında “yatar” miktarında hassas bir ayar getiriyor. Koşullu salıverme döneminde yeniden suç işleyen eski mahkûm, önceden kalan cezasının tamamını yatmayacak. Bunun yerine sonraki suç için verilen hapis cezasının iki katı yatacak.

MAFYA TEFECİLİĞE KAYDI

Cezaların arttırıldığı ender alanlardan birisi ise mafya ve tefecilik oluyor. Buna göre Türk Ceza Yasası’nda “suç işlemek için örgüt kurma” olarak tarif edilen mafyaya verilecek cezanın alt sınırı 2 yıldan 4 yıla, üst sınırı 6 yıldan 8 yıla çıkacak. Cezanın alt sınırı 1 yıldan 2 yıla, üst sınırı 2 yıldan 4 yıla yükselecek. Mafya, tefecilik yapıyorsa verilecek cezanın alt sınırı 6 yıldan az olmayacak. Son dönemde organize suç örgütlerinin özellikle tefecilik alanında yoğunlaşması ve mağduriyetlerin toplumsal boyuta ulaşması nedeniyle düzenlemeye ihtiyaç duyulduğu belirtildi.

KÜMES PİYANGOSU

Kapalı cezaevinde olup bir yıl sonra açığa geçme hakkı olan hükümlüler hemen açık cezaevine geçebilecek. AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya, kapalıdan açığa nakillerin gerekçesini açıklarken, “Kapalı cezaevlerinin iş ve işlemlerini yürüten kişiler açık cezaevindeki hükümlüler. Cezaevinin yemeği çıkacak, fırını çalışacak, tarım cezaevindeki hayvanların, kümeslerin bakımı var. Bir yıl sonra zaten açığa ayrılacakları erkene almış oluyoruz” dedi.

HANGİ SUÇUN YATARI NE KADAR

İSTİSNA dışındaki tüm suçlarda cezanın 3’te 2’si (örneğin 6 yıllık cezada 4 yıl hapis) olan infaz süresi yarıya (6 yılda 3 yıl) düşüyor. Ayrıca suç işlemek amacıyla örgüt kurmak suçunun yatarı, 4’te 3’ten 3’te 2’ye iniyor. Mükerrer suçlarda da 4’te 3 olan infaz süresi 3’te 2’ye düşecek. İnfazı aynen devam edecek suçların “yatarı” ise şöyle:

Terör: 4’te 3’ü, Terör suçunda çocuklar: 3’te 2’si, Cinsel suçlar: 4’te 3’ü, Cinsel suçların basit hâllerinde: 3’te 2’si, Cinsel suçlarda fail çocuksa: 3’te 2’si, Uyuşturucu ticareti: 4’te 3’ü, Uyuşturucu ticaretinde fail çocuksa: 3’te 2’si, Kasten öldürmenin süreli hâlleri: 3’te 2’si, İşkence ve eziyet suçları: 3’te 2’si, Suç işlemek amacıyla örgüt kurma (fail çocuksa): 3’te 2’si. (Bülent Sarıoğlu / Hürriyet)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Cozum 2 ay önce

Bu kadar karisik olmasina gerek yok ki 1/2 olmali tumu ve bir defaya mahsus ta yatardan 5 yil ceza indirimi ile is hal olur.

Avatar
saffet 2 ay önce

Zaten KYOK var bu kadar eziyet yazık örnek 95 yaşındaki adamı ayın 26 sında fiili ehliyeti yok deniyor 28 inde umreye götürüp müslüman iken iyice müslüman oldun diye 800.000.00 TL malı elinden alınıyor savcı KYOK diyor götürenler Berat kandilinde Berat ediyor bende ADALET IN BU MU diye türkü söylüyom